Старосту села на Харківщині ув'язнили за співпрацю з ворогом

Віра Дресвянкіна частково визнала свою провину.

Віра Дресвянкіна видавала жителям так звану "матеріальну допомогу" від ворога та збирала для окупантів зброю.

30 вересня Червонозаводський райсуд Харкова оголосив вирок старості села Гусинка у Кіндрашівській громаді Куп'янського району Вірі Дресвянкіній, яка співпрацювала з російськими окупантами. Жінку визнали винною і засудили до шести років тюрми із забороною працювати в органах влади. Про це пише Харківський антикорупційний центр із посиланням на Єдиний реєстр судових рішень.

Дресвянкіна народилась у Гусинці, має вищу освіту, до війни працювала старостою села. У середині червня 2022 року, коли село було у тимчасовій окупації, влаштувалася до так званого "отдела (сельський) Кондрашевского территориального отдела временной гражданской администрации Купянского района Харьковской области". Загарбники зробили її "исполняющей обязанности помощника начальника" цього відділу, де вона працювала до вересня того ж року. Вона збирала інформацію про місцевих жителів для надання їм так званої "матеріальної допомоги" від росіян.

"Перебуваючи на вищевказаній посаді в період часу з 20.06.2022 по вересень 2022 року особа, використовуючи свої знання та досвід у сфері місцевого самоврядування, з метою забезпечення становлення і функціонування так званого "Кондрашовского териториального отдела" на території тимчасово окупованого Куп'янського району Харківської області та наближених до нього населених пунктів, здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, за що отримувала в подальшому заробітну платню, а саме: організовувала збір даних для формування відомостей для подальшої виплати місцевим жителям с. Гусинка Куп'янського району Харківської області матеріальної допомоги від окупаційної влади рф у російських рублях; здійснювала видачу грошової матеріальної допомоги від окупаційної влади рф місцевим мешканцям с. Гусинка Куп`янського району Харківської області по 10000 російських рублів", — сказано у матеріалах справи.

У суді Дресвянкіна визнала провину частково. Вона заявила, що у перший день війни не отримала ніяких розпоряджень від влади. Потім їй зателефонував голова Кіндрашівської громади Сергій Коньшин (зараз його заочно обвинувачують у колабораційній роботі) і сказав, що місцевий фермер випікатиме хліб у своїй пекарні, і попросив, аби вона видавала його жителям. Із березня по квітень 2022 року Дресвянкіна видавала мешканцям хліб та інші продукти, які виділив фермер. 

У травні того ж року нібито подала заяву про звільнення і була звільнена. Дресвянкіна стверджує, що після цього до неї кілька разів приходили окупанти, погрожували та вимагали повернутися працювати.

"Потім в червні до неї додому прийшли окупанти, вони були із зброєю, в "балаклавах", чоловіка вивели у двір, а їй сказали, що "ти будеш працювати", погрожували. 14.06.2022 її чоловік поламав ногу, його відвезли у лікарню у м. Куп'янську, вона кожен день їздила до нього доглядати. Потім додому знову прийшли військові, вона була дуже налякана, вони вимагали, щоб вона вийшла працювати. На її утриманні ще була мати 85-років, яка самостійно не могла пересуватися і потребувала сторонньої допомоги. Потім під тиском підписала заяву про прийняття її на роботу "и.о. помощника начальника отдела Гусинской администрации" та віддала її особі_9 у приміщенні ОТГ в м. Куп'янську. Будь-яку документацію вона не заповнювала, копії документів не надавала. Особа_8 просив її видавати мешканцям села матеріальну допомогу по 10 тис рублів, в кінці липня вона цим займалася, а саме видавала по 10 тис російських рублів пенсіонерам, інвалідам, які були мешканцями с. Гусинка. Ці кошти отримував особа_8, передавав їй. Вона складала списки, брала в людей заяву на видачу допомоги, копію паспорта, пенсійного посвідчення, видавала гроші, їй допомагала особа_10 . В сільську раду вона ходила іноді лише, щоб поливати квіти. Технічного працівника сільради Кузнецова вона просила виходити на роботу, забезпечувати функціонування водогону, щоб люди не залишилися без води. 10.08.2022 вона забрала чоловіка з лікарні і більше на роботу не ходила", — сказано у матеріалах справи.

Один зі свідків сказав, що Дресвянкіна ходила на наради до окупаційної влади і усі, хто працював в адміністрації окупантів, отримували зарплатню у рублях, фізичного тиску не було. Інший свідок розповів, як Дресвянкіна ходила до школи, оскільки там хотіли поселитися російські військові. Проте у школі не було опалення. Тоді обвинувачена зателефонувала голові Кіндрашівської громади, і той сказав, що вони можуть зайняти приміщення у лікарні. Окупанти поїхали туди. Також свідок сказав, що Дресвянкіна разом з окупантами приходила до місцевих жителів, які мали зброю, і забирала її. Надалі зброю зберігали у приміщення сільради.

Винною Дресвянкіну визнали за ч. 5 ст. 111-1 (колабораційна діяльність) Кримінального кодексу України. 

Як писав KHARKIV Today, у Харкові ув'язнили першого заступника голови Кіндрашівської сільської ради, який працював на росіян. Руслан Скрипка надавав окупантам інформацію про майно українських військових і наказував роздавати російські пропагандистські газети.