Стало відомо, чи вимагатимуть COVID-сертифікат у охочих обрати мера Харкова

З посиланням на голову комітету ВР з питань здоров'я нації повідомлялося, що на виборчу дільницю пустять лише з COVID-паспортом або ПЛР-тестом або тестом на антиген.

Пізніше Михайло Радуцький розповів, що його просто неправильно зрозуміли.

Голова Комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації Михайло Радуцький повідомив, що під час позачергових виборів Харківського міського голови на виборчих дільницях можуть перевіряти COVID-сертифікат чи результат ПЛР- тесту. Про це він у п'ятницю, 29 жовтня, заявив у ефірі одного з ток-шоу на центральному каналі.

"За законом повинні перевіряти. Або COVID-паспорти, або ПЛР-тести або тести на антиген", — сказав він.

Голова громадської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська заявила, що така ініціатива призведе до зриву виборчого процесу та низької явки та зажадала роз'яснень у парламентарія.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сьогодні у Харкові день тиші

Пізніше Михайло Радуцький повідомив, що його неправильно зрозуміли. У ексклюзивному коментарі "ОПОРА"  він пояснив, що мав на увазі лише громадські місця, а не виборчі дільниці.

"Я мав на увазі громадські місця, що є постанова уряду щодо карантинних обмежень. Щодо виборів, то Виборчий кодекс вищий за всі постанови уряду. Центральна виборча комісія зараз додатково повідомить, що обов'язковими вимогами будуть дотримання соціальної дистанції та наявність маски. Адже виборчі дільниці не є громадськими місцями. Я сказав це про громадські місця, я коментував Постанову Уряду №1236, але Виборчий кодекс вищий за постанову Уряду. Вибори ніхто не зриватиме, вимагатимуть лише маску та соціальну дистанцію", — розповів Радуцький.

При цьому в "Опорі" зазначають, що "визначення громадських місць в Україні є досить нечітким. Теоретично виборчі дільниці теж можна було б вважати громадським місцем, тому що там накопичується багато людей".

"Конституція України та чинне законодавство дозволяють обмежити виборче право лише в умовах військового чи надзвичайного стану. У таких випадках вибори просто відкладаються, переносяться на якийсь час. Якщо ми говоримо про проведення виборів зараз, то для організації та проведення виборів, зокрема й у день голосування, можуть на рівні закону встановлені вимоги до маски та дотримання соціальної дистанції. Але вони не повинні впливати на реалізацію права голосу. Разом з цим виборці повинні усвідомлювати свою соціальну відповідальність, інакше відсутність маски у визначених законом місцях та порушення інших карантинних обмежень може мати ознаки адміністративного правопорушення. Однак поліція має діяти за алгоритмом складання протоколу і ніяк не перешкоджати можливості проголосувати", — пояснив радник з юридичних питань Громадянської мережі "ОПОРА" Павло Романюк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Маски під розписку. Як виборчі комісії у Харкові готуються до виборів

У мерії Харкова кажуть, що на виборчі дільниці пускатимуть усіх: і тих, хто зробив щеплення, і тих, хто ще не вакцинувався. Для того щоб проголосувати, результати тестів також не потрібні. У міській раді заявили — для голосування потрібен лише паспорт громадянина України.

Ми наголошуємо, що на всіх виборчих дільницях буде вжито необхідних протиепідеміологічних заходів. Також завтра на сорок одній дільниці можна буде зробити щеплення проти COVID-19. Міська рада закликає харків'ян не вірити чуткам і прийти завтра на вибори, щоб віддати голос за свого кандидата. Для цього потрібен лише один документ — паспорт, говориться у заяві мерії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На виборчих дільницях у Харкові працюватимуть пункти вакцинації

Поліція, у свою чергу, повідомила, що здійснювати своє волевиявлення потрібно з дотриманням карантинних вимог.

"Сьогодні головне завдання поліції  — якісна превентивна робота з населенням, роз'яснення необхідності дотримання карантинних вимог. Вони дуже прості: обов'язково використовуйте маски, респіратори, рукавички, дезінфектори. Дотримуйтесь соціальної дистанції, уникайте скупчення людей. Нагадаємо, що за порушення правил карантину та санітарних норм законом передбачено як адміністративну, так і кримінальну відповідальність. Але головне завдання поліції це насамперед профілактична робота. Поліція зазначає, що притягуватиме до відповідальності лише тих, хто злісно ухилятиметься від виконання карантинних вимог та ігноруватиме законні вимоги правоохоронців", — повідомили у відділі комунікації поліції Харківської області і висловили надію, що виборчий процес буде максимально безпечним.