Спалені дерева. Що буде замість лісу на Журавлівці?

Хвойні дерева згоріли 16 вересня, а до того потерпали від шкідника.

Сосновий ліс поблизу Журавлівського гідропарку остаточно загинув. Минулого року він страждав через шкідників, днями його авіабомбами добили росіяни. Територія за "Караваном" забруднена вибуховими предметами, але навіть у таких складних обставинах там ще можуть рости дерева.

Сосни згоріли, але на їхньому місці може постати щось зовсім інше. Харків'яни підозрюють, що це буде зовсім не ліс, а багатоповерхівки, проте міська влада запевняє, що в гідропарку не буде забудови, а фахівці тим часом пропонують не відновлювати сосновий бір, а створити на місці "Пісків" дещо зовсім нове. 

Відновити неможливо

Удень 16 вересня хвойний ліс позаду непрацюючого гіпермаркету "Караван" загорівся. Погасити полум'я швидко не вийшло: коли рятувальники розпочали роботу, росіяни скинули на це місце керовані авіабомби. Вогнеборці отримали тяжкі травми, а дерева не вдалося своєчасно загасити. Зараз у цьому місці замість лісу стоять обгорілі стовбури. 

Ще до пожежі, і тим паче після неї соцмережами почали ширитися чутки про те, що замість соснового бору на цьому місці збудують багатоповерхівки. Такі побоювання громади далеко не безпідставні, адже до повномасштабної війни на березі Журавлівського водосховища, трохи далі від місця пожежі, звели кілька новобудов. Територія соснового лісу за "Караваном" неодноразово ставала предметом зазіхань з боку забудовників. Наприкінці 2019 року міськрада дала дозвіл на розробку проєкту будівництва житлового комплексу, але під тиском громадськості чиновники змушені були відмовитися від цієї ідеї. Але певний осад підозрілості залишився, тож минулого тижня Ігор Терехов у черговий раз змушений був запевнити, що будівництва на місці згорілого лісу не буде.

"Ця зона була, є і буде зоною рекреації! Міська влада планує, коли це стане безпечно і можливо, висадити там дерева, рослини і створити на цьому місці парк, де зможуть відпочивати місцеві мешканці. Жодних інших об'єктів там не буде", — сказав мер.

Але відновити ліс в тому самому вигляді вже неможливо. Минулого року на дерева напав шкідник — коренева губка. Вона за одне літо суттєво прорідила ліс. Така бомба сповільненої дії була закладена  ще багато років тому, коли на "Пісках" висадили сосновий лісок.

"На відміну від природнього лісу, там не було різноманіття — ані інших дерев, ані грибів у ґрунті. Коли сосни виросли, а їхні кореневі системи зімкнулися, коренева губка пішла гуляти по цій сітці систем і поступово все з'їла", — пояснив KHARKIV Today викладач кафедри ботаніки Харківського педуніверситету Юрій Бенгус.

Саме тому немає сенсу заново висаджувати сосни на випалену ділянку — кореневе губка від пожежі нікуди не зникла, вона живе на вцілілих деревах і миттю переповзе на нові, як тільки вони там з'являться.

Ситуацію врятує дуб

Попри такі ускладнення, за "Караваном" знову може постати ліс — от тільки не хвойний, а мішаний. Минулого тижня Юрій Бенгус разом із помічниками почав висаджувати поблизу постраждалої ділянки дуби. 

Цю породу вони вибрали невипадково. П'ять дубів ростуть навпроти торгівельного центру, вони цьогоріч дали гарний урожай жолудів, які не зберігаються довго, тому посадити їх треба саме зараз. Крім того, дуби утворюють навколо себе таку біосистему, якій не страшна будь-яка губка.

"Наша задача — висадити туди інші кореневі системи, щоб вони розірвали цю тканину, аби паразит не міг вільно гуляти по цьому простору. Дуб — це дерево, яке найбільше підтримує біорізноманіття в ґрунті, з ним взаємодіють багато видів грибів. На Харківщині це — найважливіший вид дерева, він здатен підтримувати в одній екосистемі 6000 видів організмів: трав, кущів, грибів, лишайників, тварин та птахів", — розповідає науковець.

Піщаний ґрунт не так добре підходить для дуба, як чорнозем або глина, але у природі трапляються дубрави і на пісках, наприклад, в селі Гайдари на березі Сіверського Дінця. Єдина проблема дуба в тому, що він росте дуже повільно. Тому, на думку Юрія Бенгуса, майбутній мішаний ліс можна урізноманітнити березами та вербами, які непогано уживаються з дубами, а також білою шовковицею, що швидко виросте в таких умовах. А от хвойні дерева саджати в цьому місці не варто ще кілька років — існує ризик повторного зараження кореневою губкою. 

Вигоріла земля не становить загрози для посадки нових дерев, навпаки, така земля добре вдобрена попелом. Але поки що на місце пожежі ходити не можна, бо його ще мають оглянути вибухотехніки. Тому Юрій Бенгус із помічниками посіяли жолуді з іншого боку, ближче до вулиці Нескорених.