Російський наступ на Харківщині: що планують окупанти?
Росіяни посилили активність у Куп'янському районі. 29 сіл на схід від Осколу досі перебувають під їхнім контролем, звідти ворог намагається атакувати населені пункти поблизу Дворічної. Окупанти посилюють угрупування на цьому напрямку, аби спробувати просунутися в бік Куп'янська з півночі.
Обстріли по лінії фронту на сході Харківської області посилилися з початку лютого. Більше місяця Збройним силам України вдається стримувати просування ворога. Днями українські та міжнародні аналітики помітили, що російське командування перекидає на цей напрямок додаткові резерви.
Війна за "сіру зону"
Зараз бої йдуть приблизно за 17 кілометрів на північ від Куп'янська. Основні атаки противника зосереджені в районі села Гряниківка. До війни це був досить великий населений пункт із нафтобазою, школою та дитячим оздоровчим табором. Зараз там не лишилося жодної цілої хати. Деякий час вважалося, що в Гряниківці вже ніхто не живе, але 13 березня стало відомо про те, що місцеві чоловік та жінка потрапили під обстріл. Поранених дивом вдалося вивезти в лікарню.
Росіяни вже кілька разів заявляли, що захопили Гряниківку, але насправді це — "нічия земля", село не контролюють ані ЗСУ, ані окупаційні війська. Окрім безперервних обстрілів з артилерії, на території села майже щодня йдуть контактні бої. Через село проходить автомобільна дорога, поруч — залізнична станція "Дворічна". Контролю над цими транспортними артеріями і домагаються росіяни, але наступати їм важко, зокрема — завдяки місцевому ландшафту.
"За 10 кілометрів від Куп'янська у напрямку Лимана ворог сконцентрував чимало резервів. Це вилилось у бої біля населеного пункту Гряниківка. Проте вийти до ріки Оскіл по всій її протяжності окупанти не можуть. Ворог не очікував, що зустріне такий опір від наших сил. Посприяла українським захисникам також лісиста місцевість, яка заважала просуванню важкої техніки росіян. А також допомогли набудовані лінії оборони", — підкреслив військовий експерт голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан в ефірі телемарафону.
В американському Інституті вивчення війни (ISW) помітили, що незначних успіхів росіяни все ж досягли. Але їхнє просування на південь в цьому районі ледь помітне.
"Геолокаційні кадри, опубліковані 13 березня, показують, що російські війська просунулися на південь від Гряниківки. У Генштабі України повідомляли, що російські війська 12 і 13 березня вели безуспішні наступальні дії на північний схід від Куп’янська в районі Масютівки", — повідомляють експерти.
Напрямок наступального руху російської армії показує, що переправлятися через Оскіл та атакувати Дворічну вона, скоріше за все, наміру не має. Замість цього росіяни вибрали іншу тактику — спускатися вниз на південь вздовж річки по "сірій зоні" — аж до Куп'янська. Для цього вони, в першу чергу, намагатимуться закріпитись у селі Масютівка. Це крихітне село і до війни було майже покинуте, але через нього проходить залізниця. Звідси відкривається дорога на Синьківку через Перший Лиман, а далі — Петропавлівку, фактично передмістя Куп'янська.
"Особисто я вважаю, що воно (командування "Запад", — ред.) спробує наступати на Куп'янськ з півночі, вздовж Осколу, намагаючись "звернути" всю систему оборони ЗСУ північніше міста. Але, очевидно, що для цього йому необхідно, принаймні, зайняти два села — Масютівку та Синьківку. Думаю, саме цим вони й займуться найближчим часом. Й лише після цього — рубіж Кучерівка — Петропавлівка з виходом на північно-східні околиці Куп'янська та перерізанням дороги Р-07 східніше Куп'янська", — пише військовий аналітик Костянтин Машовець.
Днями противник атакував Масютівку силами мотострілецького взводу, але успіху не мав.
Чи є в росіян сили вийти до Куп'янська?
Ворог посилює угрупування на Куп'янському напрямку. За даними військового експерта Дмитра Снєгирьова, спостерігається передислокація 3-ї мотострілецької дивізії, 90-ї танкової дивізії та підрозділу "БАРС-13" (спеціальний піхотний підрозділ під контролем ФСБ, у травні вони вже воювали на Харківському напрямку, але змушені були тікати в Бєлгородську область). На Харківщині воюють не частково мобілізовані, а професійна, контрактна армія.
"Небезпека в тому, що основна техніка — це новітні танки Т-90М плюс бойові машини "Термінатор". Чому небезпечний Куп'янський напрямок — коротке плече логістики для перекидання техніки та особового складу з території Російської Федерації. Скорочена відстань дає можливість постійного тиску на позиції українських військ. Є просування вглиб української території на відстань 2,5 кілометрів", — розповів експерт в ефірі телеканалу "Еспресо".
Костянтин Машовець теж побачив ознаки підготовки до спроби наступу на Куп'янському напрямку. За його даними, у районі тимчасово окупованого села Тавільжанка закінчується розгортання двох батальйонно-тактичних груп, і ще двох — біля села Вільшана. Ворог почав розміновувати території в напрямку ймовірного наступу.
"По рубежу Дворічна — Лиман Перший противник вже намагається приховано знімати свої та наші МВЗ (проводить розмінування та облаштування проходів у них). До цих робіт залучені підрозділи 30-го інженерно-саперного полку 6-ї загальновійськової армії Західного військового округу", — пише Машовець.
Від того місця, де стоять російські військові, до Куп'янська — більше 17 кілометрів по весняному бездоріжжю та крізь густі ліси. Враховуючи факт, що за місяць ворог просунувся не більше ніж на 2,5 км, більшість експертів вважають, що захопити добре укріплене місто знову їм не вдасться.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому з небезпечних районів Харківської області не вдається евакуювати людей?
"Ймовірно, до Куп'янська вони не дійдуть, але удари будуть наносити і артилерією, і зараз уже й авіацією. Російська авіація починає виходити на великих швидкостях, скидає бомби і працює навісом — ракетами. Літаки йдуть на критично низьких висотах, ППО їх не бачить", — розповів військовий льотчик Роман Світан в ефірі "Фабрики новин".
З огляду на посилення обстрілів Світан радить місцевим жителям не ігнорувати заклики місцевої влади до тимчасової евакуації. Весна в Куп'янському районі буде неспокійною.