Російська мова в українських школах після війни: за якої умови зможуть викладати

Вибір — за батьками школярів.

Освітній омбудсмен пропонує починати урок російської мови зі слів — "Росія — країна-агресор", "Путін — військовий злочинець", "Росія винна у геноциді українського народу".

У школах України можуть викладати російську мову, але за умови, що батьки всіх школярів підтримують таке рішення. Українське законодавство не передбачає заборони вивчення російської мови та літератури, незважаючи на те, що це — мова країни-агресора. Під час навчального року прийняти рішення про виключення предмета зі шкільної програми не можна, але можна оголосити вчителям російської мови простій до кінця року. Про це заявив освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

"Це той випадок, коли потрібно діяти у чіткій відповідності до закону. І, якщо батьки не бажають, щоб їхня дитина вивчала російську мову, просто не створювати такі класи, не включати до навчального плану і так далі. Є право у будь-якої людини у нашій країні — вивчати рідну мову, а для багатьох російська мова залишається рідною, незважаючи на те, що це мова країни-агресора, тому тут треба діяти, згідно з чинним законодавством. Якщо у класі всі, я наголошую — всі батьки погоджуються, щоб у навчальний план як предмет варіативної складової включити російську мову, вони мають на це конституційне право. Якщо не всі батьки погоджуються, цього предмета в школі не повинно бути", — пояснив Горбачов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українські вчителі можуть під час війни працювати дистанційно з будь-якої країни

Освітній омбудсмен зазначає: шкільні програми мають бути переглянуті, російську літературу необхідно вивчати як один із компонентів, а не робити її переважною. У майбутньому — замінити російську мову на інші предмети (відвести додатковий години на інші мови, математику та історію України). Перед початком уроку російської мови освітній омбудсмен пропонує, щоб вчителі пояснювали дітям, що Росія є країною-агресором, а Путін — злочинцем, який здійснює геноцид в Україні.

"Найочевидніший вихід, передбачений чинним законодавством, — оголосити простій для викладання мови, яка асоціюється зараз, на жаль, з мовою окупації, агресії та загибелі українців. І водночас, якраз квітень, час, коли формується навчальний план на наступний рік — це врахувати і замість російської мови включати щось інше (англійська мова, математика, історія України додатково). Якщо ми вже погоджуємося на викладання російської мови, то я думаю, що кожен урок російської мови має починатися зі слів: "Росія — країна-агресор", "Путін — військовий злочинець", "Росія винна у геноциді українського народу". Ось на таких умовах можна вивчати цю мову", — наголосив Сергій Горбачов.