Прощавай, Тенді! Життя і смерть харківської слонихи
Харків сумує за улюбленою Тенді.
Слониха прожила всього 23 роки. Вона народилася у неволі, з дуже маленькою вагою, багато хворіла, так і не дожила до відкриття зоопарку після реконструкції.
Перша слониха України
7 жовтня 2000 року в супроводі ескорту ДАІ у вантажному контейнері до Харкова з Одеси приїхала маленька індійська слониха. Дворічна Тенді зростом півтора метра важила тоді лише 770 кг, так що могла вільно прогулюватися у своєму "вагоні" дорогою.
Слониха народилася в Одеському зоопарку і стала другою дитиною унікальної пари індійських слонів Венді і Таруна. Унікальною — тому що слони рідко розмножуються у неволі, а у цієї парочки було троє дітей. Венді і Тарун народилися вільними. У 1980 році їх спіймали в індійських джунглях і продали у цирк Чехословаччини. Але малюки виявилися дуже норовливими і абсолютно не пристосованими для виступів на арені. Тому їх віддали до місцевого зоопарку, а у 1982 році, ще малюками перевезли до Одеси.
Венді і Тарун виросли і народили трьох слоненят — унікальний випадок у світовій практиці. У 1992 році у них народився син Фунтик, перший слоник в історії незалежної України, але Венді його не прийняла, тому співробітниці зоопарку довелося забрати Фунтика додому і годувати з соски. Коли слону виповнилося три роки, його передали в угорський цирк, де він зараз і чим займається — невідомо.
У 1998 році народилася Тенді, перша слониха України. Цього разу Венді прийняла немовля, але і цього разу не обійшлося без проблем. Слоненятко народилося дуже маленьким і не дотягувалося до материнського вимені. Перші 7 годин Тенді провела без їжі, можливо, і це теж згодом позначилося на її здоров'ї. Від свого батька Таруна вона успадкувала невиліковне захворювання — дисплазію колінних суглобів. Про це дізналися вже у Харкові.
"Лікування давало тимчасовий ефект, адже повністю вилікувати дане захворювання неможливо", — розповіла завідувачка ветеринарним відділом зоопарку Оксана Даншина.
У 2004 році Венді народила слоненя Дюка. Його віддали у цирк в однорічному віці, ще через рік він помер.
Наречений і наречена
Півтора року Тенді жила у харківському зоопарку одна, а у 2002 році їй привезли нареченого. Індійське слоненя Аун Нейн Лей народився у Нідерландах на рік раніше Тенді. До цього у європейських зоопарках слони ніколи не народжувалися у стаді без втручання людей.
Спочатку слоненята Аун і Тенді не надто ладнали, але після досягнення статевої зрілості у 10 років зацікавилися одне одним.
У 2012 році, коли Тенді було 13 років, а Ауну — 14, у зоопарку почали обережно припускати, що у них скоро буде поповнення. Точно сказати ніхто не міг, тому що вагітність у слонів триває 48 місяців і проходить практично непомітно, а взяти кров і сечу у слона на аналіз вельми непросто.
Тенді поправилася, почала налягати на їжу і перестала підпускати до себе Ауна. Її відселили в окремий вольєр і почали спостерігати. Два роки чекали народження слоненяти, але помилкова вагітність Тенді виявилася одним із проявів її хронічних захворювань — запаленням черевної порожнини.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Директор Харківського зоопарку розповів про останні дні життя слонихи Тенді
"На жаль, її вже офіційно вивели з програми по розмноженню, вона може завагітніти, але цей стан і пологи можуть закінчитися для неї дуже погано", — говорив тоді завідувач відділом слонів і бегемотів Олег Грищенко (зараз — завідувач зоологічної частини зоопарку).
Свого часу ходили розмови про те, що Ауну слід привезти інших самочок, щоб у Харкові з'явилося своє слоненя. Але поступово розмови ці вщухли, ідею розмноження слонів у зоопарку залишили.
Нещасний випадок
З дитинства Тенді "бавив" завідувач відділом слонів і бегемотів Олег Грищенко. Людина і слон чудово порозумілися: Олег навіть у відпустці приходив до зоопарку провідати підопічну, Тенді тільки йому дозволяла брати кров з вуха на аналіз.
Але на початку 2015 року сталася трагедія: Тенді хоботом обвила руку свого друга і вдарила нею об залізні прути вольєра. Олегу Грищенку довелося ампутувати кисть і частину передпліччя. Проте, він відновився, поставив протез і повернувся до роботи зі слонами, правда, з Тенді поводився набагато обережніше. Тоді говорили, що агресія слонихи могла стати результатом гормонального збою після тривалої хвороби.
Влітку 2016 року зоопарк закрився на реконструкцію. Більше харків'яни Тенді не бачили.
Не щастить зі слонами
Слони живуть майже як люди — по 50-70 років. У Харкові взагалі рідко слон доживав до старості.
Перших слонів до міста привезли у 1925 році, але у 1941-му гітлерівські війська захопили місто, солдати рейху вбили майже всіх звірів зоопарку — і слонів теж.
У 1955 році відбулася друга спроба завести до Харкова слонів. У зоопарку поселили індійських велетнів Бак-Запа і Майю. Через два роки у них народилася дівчинка Харків'янка. Але дитина не дожила і до 5 років. За однією версією, її випадково розчавив батько, коли вона пробралася у його вольєр, за іншою Харків'янка мала проблеми з нирками.
Майя і Бак-Зап померли досить молодими, у 1966 році, місто знову залишилося без слонів. Наприкінці 60-х завели нову пару: Тутті і Ассана. Слоники підросли, почали проявляти один до одного інтерес, у 1978 році Тутті завагітніла, але вагітність була невдалою — слониха загинула, так і не народивши дитину. Ассан пережив подругу на 21 рік. До 2000 року він жив у зоопарку один.
Слони недовго живуть і в інших зоопарках України. Батько Тенді Тарун не дожив до 30 років, він зламав бивень, інфекція потрапила в око, його видалили, але слона врятувати не вдалося. Мати Тенді, слониха Венді, досі живе в Одеському зоопарку, але вона нездорова. На початку 2021 року чилійський дослідник і ветеринар Ішбака Шехаде заявив у інтерв'ю "Радіо Свобода", що Венді страждає психічним розладом — стереотипією, яка є наслідком утримання у невідповідних умовах.
Слон Бой із Київського зоопарку також прожив недовго — 40 років. Судово-медична експертиза показала, що результатом його смерті стало виснаження і стрімка втрата ваги.