Правоохоронці розслідують розкрадання під час будівництва лабораторії в Інституті Бокаріуса
Слідчі виявили порушення при перерахуванні десяти мільйонів гривень, змову подружжя-директорів фірм і підміну наліпок на обладнанні.
Прокурор Новобаварської окружної прокуратури Харкова подав до Ленінського райсуду Харкова клопотання про арешт майна у кримінальному провадженні від 27 червня 2023 року щодо розкрадання грошей під час будівництва ДНК-лабораторії в Інституті судових експертиз імені Бокаріуса. Суд дозволив накласти арешт на чорнові записи, накладні та гарантійний лист.
Як пише Харківський антикорупційний центр із посиланням на рішення Ленінського райсуду Харкова, правоохоронцями були виявлені мільйонні зловживання під час будівництва цієї лабораторії. Договір про будівництво Інститут Бокаріуса підписав ще листопаді 2021 року. Підрядником стала фірма "Буд Система Плюс". Вартість угоди склала 19,49 мільйона гривень. Будівництво повинні були завершити до кінця того року.
За даними слідства, фірмі "Буд Система Плюс" сплатили 16 мільйонів гривень за цим договором, 10,5 мільйона гривень із них мали витратити на устаткування, однак їх перерахували всупереч умовам угоди та законодавству у сфері будівництва. Була також додаткова угода. Згідно з нею, фірма "Трансбухсхід" не мала права постачати устаткування для лабораторії на адресу "Буд Система Плюс", оскільки його мав отримати інший підрядник — "НВП "Алхім-сервіс". Є версія слідства про змову подружжя, яке є директорами фірм, для того, щоб украсти гроші при будівництві ДНК-лабораторії.
"Слідчі також з'ясували, що кошти, які отримав підрядник нібито за виконані роботи, у подальшому майже в повному обсязі перерахували на рахунок ТОВ "Трансбудсхід", а директори обох фірм — подружжя. Це, на думку слідства, "може свідчити про їхню змову для заволодіння бюджетними грошовими коштами", — пише ХАЦ.
Крім того, "Трансбудсхід" перевела 600 000 гривень фірмі "НВП "Аллхім-сервіс" за роботи, які насправді не були виконані. Остання купила два комплекти апаратно-програмних комплексів, вироблених у Росії, на більше ніж два мільйони гривень. При цьому, використовувати їх Інститут Бокаріуса не може через технічні причини. За цим фактом правоохоронці відкрили окрему кримінальну справу. Щодо розкрадання грошей встановлено ще одне порушення. Фірма-постачальник підмінив наліпки на комплексі газового хроматографа, аби видати старий за новий.
"Прокурор вказує, що в ході огляду коробки встановлено, що наявний у ній апарат має значні відмінності від комплексу "Кристал 5000" і фактично є комплексом "Кристал 2000", причому старого зразка приблизно 2004 року випуску, хоча на коробці є наліпка з надписом, що у коробці знаходиться "Хроматек Кристал 5000", а також на самому апараті був наклеєний шилдік з написом "Кристал 5000", але після його відклеювання встановлено, що безпосередньо на корпусі є напис "Кристалл 2000м", — розповіли у ХАЦі з посиланням на матеріали справи.
Фірму "Буд Система Плюс" заснувала Ольга Кулакова. Субпідрядником при будівництві ДНК-лабораторії в Інституті Бокаріуса виступила фірма "Танкріабуд", яка належить Ользі та Олександру Кулаковим. Наразі Кулакови займаються кількома проєктами з відновлення будинків у Харківській області. Засновницею фірми "НВП "Аллхім-Сервіс" на час будівництва лабораторії була вказана Мирослава Хотиненко, у жовтні 2023 року засновник змінився на громадянина Узбекистану Йокуба Тогаєва.
Як писав KHARKIV Today, у реконструйованому приміщенні ДНК-лабораторії в Інституті Бокаріуса планували встановити меблі та купити обладнання — зокрема, станцію автоматичного виділення нуклеїнових кислот, систему для полімеразної ланцюгової реакції у режимі реального часу, ампліфікатор для ПЛР, генетичний аналізатор.