Ворог палить ліс. Чим небезпечні пожежі у лісництвах на Харківщині?

Палає Піщанське лісництво, "начинене" вибухівкою.

Ворог обстрілює ліс, аби створити масштабні пожежі у Харківській області. Росіяни повернулися до минулорічної тактики випаленої землі й атакують лісові господарства. 

Пожежі набули таких масштабів, що перекидаються на житлові квартали сіл і навіть міст.

Пожежні смуги не врятували

4 травня лісова пожежа увірвалася на вулиці Ізюму. Вночі росіяни атакували місто безпілотниками, горіли "Нова пошта", балкон багатоповерхівки, дрова у дворі. За попередніми даними, один з безпілотників упав на території Піщанського лісництва, тож загорілися й дерева. Пожежі у середмісті погасили швидко, але для того, щоб подолати вогонь у лісі, не вистачило часу — тож уже вранці жителі околиці побачили вогонь у себе на вулиці.

Цей район називається Гончарівка, він знаходиться південніше центру Ізюма на правому березі Сіверського Дінця і примикає до лісу. Працівники лісового господарства заздалегідь обкопали межі населеного пункту захисними смугами, та й вони не зупинили вогонь.

"Цей ліс був обкопаний, всі ділянки, які можуть бути, вже обкопані. Там була верхова пожежа, і вогонь перекидувався навіть через пожежні смуги", — пояснив KHARKIV Today начальник Ізюмської міської військової адміністрації Валерій Марченко.   

Цьому сприяв і сильний вітер, який розгулявся саме в той день. Окрім того, почали детонувати боєприпаси, що залишили в лісі росіяни під час окупації у 2022 році. Сильні пориви вітру погнали полум'я лісом на два боки, аж поки вогняні дуги не охопили Гончарівку.

Цього разу пощастило і обійшлося без жертв, бо на вулиці проживала лише одна родина. Згоріла приватна оселя та сильно обгорів двоповерховий будинок. А потім рятувальникам вдалося зупинити вогонь. Енергетики оперативно відновили постачання світла в районах Гончарівки та Нафтовиків. Ізюму більше нічого не загрожує, але в Піщанському лісництві продовжують горіти дерева та хвойна підстилка.

Під загрозою повторних обстрілів

На момент підготовки тексту в лісництвах Харківської області палало вісім пожеж, усі — на південному сході Харківської області, поблизу Борової, сіл Підлиман та Піски-Радьківські, близько Ізюма та села Іванівка Ізюмського району, і це переважно низові пожежі.

"Принаймні про шість із них ми точно знаємо, що вони виникли внаслідок ворожих обстрілів", — розповів KHARKIV Today речник Головного управління ДСНС в Харківській області Євген Василенко.

За його словами, на допомогу харківським пожежникам приїхали колеги з Полтави, Києва та міста Ромни Сумської області. Час від часу доводиться переривати роботу та виводити техніку через загрозу повторних обстрілів з боку окупантів. 

Загасити пожежу в лісі — не те саме, що в населеному пункті. На тих територіях, що побували під окупацією, майже всі ліси заміновані, а лісгоспам не вистачає ані робочих рук, ані техніки, щоб якісно захистити насадження від вогню.

"На цих територіях практично не ведеться виробнича діяльність та заготівля через замінованість лісів. Відчувається нестача ресурсів для виконання головних завдань, як у протипожежному напрямку, так і в охороні та висаджуванні лісу. Люди працюють на мінімальному забезпеченні", — говорив начальник Північно-Східного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Олександр Лисенко, коли три лісгоспи на деокупованій частині Харківщини передали до ДП "Ліси України". 

Лише 2% лісів вдалося розмінувати після деокупації, близько 180 000 гектарів лишаються потенційно замінованими. Це значить, що рятувальники не можуть просто заїхати до лісу, коли він горить — їм спершу треба дочекатися, поки завершиться детонація боєприпасів. Тому гасіння таких пожеж триває не один день. Наприклад, вогонь поблизу Балаклії гасили п'ять діб.

Зараз, за словами речника ДСНС Євгена Василенка, жодному населеному пункту не загрожує перекидання вогню з лісу на житловий сектор. Але ця загроза існує постійно. Минулого року, за даними ХОВА, через лісові пожежі згоріло 455 приватних домоволодінь, найбільше — в селі Студенок Ізюмського району.

 Цьогоріч найспекотніший та найпосушливіший сезон, сприятливий для лісових пожеж, іще не почався.