Потрібен зелений паспорт? Чи можуть у Харкові не допускати без щеплення проти коронавірусу на роботу

Повністю вакциновані тільки 14% дорослих.

Вакцинують — або будеш звільнений. У Харківській області співробітники деяких організацій і підприємств не зможуть вийти на роботу без сертифікату про вакцинацію проти коронавірусу. Це стосується, насамперед, викладачів і співробітників ресторанів.

Щеплення — справа добровільна, але не для всіх. Першими з необхідністю зробити щеплення в обов'язковому порядку зіткнулися вчителі шкіл і педагоги. Вони зобов'язані вакцинуватися, щоб врятувати навчальний процес.

Онлайну більше не буде

Дистанційного навчання у цьому році найімовірніше не буде — навіть у "червоній" карантинній зоні. У Івано-Франківській та Київській обладміністраціях вже пригрозили просто закривати школи, де не буде 80% вакцинованих співробітників.

"У цьому році наша область має можливість повноцінно функціонувати навіть при посилених карантинних нормах. Але є умова — працювати будуть тільки ті школи, де вакциновано 80% працівників. Якщо ж до 20 вересня цього не буде зроблено, школи закриють. Онлайну більше не буде", — заявляють у пресслужбі Київської ОДА.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні ввели ковід-сертифікати

Подібна позиція всіх інших обласних чиновників — питання часу. Практично всі області, включаючи Харківську, знаходяться на порозі "жовтої" зони, де школи можуть працювати тільки у тому випадку, якщо 80% співробітників щеплені. Статистика поки свідчить про те, що вчителі щепитися не поспішають. Тільки 37% шкільних педагогів області завершили вакцинацію. У Харкові та області школи, де щепилася потрібна кількість співробітників, можна порахувати на пальцях.

Така ж ситуація — в університетах. Педагоги вакцинуються неохоче, тому у ректоратах намагаються впливати на співробітників де проханнями, а де і погрозами.

"Нам сказали: або вакцинуємося, або звільняємося", — розповіла на умовах анонімності співробітниця Університету міського господарства.

У Юридичній академії останнім часом теж збирають викладачів і наполегливо рекомендують робити цю процедуру. У ХНУ ім. Каразіна питання вакцинації виносять на засідання кафедр. Сертифікати, втім, ні у кого не перевіряють — поки вірять на слово.

13-а зарплата для щеплених

Підганяти співробітників до кабінетів вакцинації почали і інші керівники державних установ, які відповідають за статистику щеплень.

"Змушують вакцинуватися. Звільнення не загрожує, але дуже наполегливо рекомендують зробити щеплення. Мабуть, їм потрібно показати у звітах певний відсоток", — розповіла KHARKIV Today співробітниця управління культури в одній з ОТГ Зміївського району.

Активно переконують співробітників зробити щеплення і у ресторанах. Заклади громадського харчування зазнали великих збитків у минулому сезоні через карантинні обмеження, і закриватися у цьому році не мають наміру. Власник мережі ресторанів "Альтбір" Сергій Коваленко навіть організував пункт вакцинації безпосередньо у закладі на Сумській. Зробили щеплення всі співробітники і майже всі музиканти, які виступають у ресторані.

"У "червоній" зоні це обов'язково. "Червона" зона може, не дай бог, настати через два тижні, і без двох щеплень нікого вже нікуди не пускатимуть. У "червоній" зоні поліція заходить у ресторан і вимагає у всіх працівників і не працівників показати паспорт щеплень. Без паспорта — штраф закладу. Тому наші всі співробітники з другим щепленням. П'ять груп музичних вакциновані, шоста ні — і арт-директор розуміє, що у нас будуть проблеми восени. Поки вони не вакцинуються, ми з ними не співпрацює" — розповів ресторатор KHARKIV Today.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від коронавірусу у Харкові не помер жоден вакцинований пацієнт

Президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак каже, що не знає прикладів, коли б керівники приватних компаній звільняли співробітників за те, що вони не роблять щеплення. Переконують інакше.

"Директор збирає співробітників і пояснює, що від результатів роботи компанії залежить, чи буде 13-а зарплата у цьому році. А результати залежать від того, чи будуть всі здорові, а це, в свою чергу, залежить від вакцинації. І співробітники починають вже думати", — говорить Олександр Чумак.

Чи не порушені права людини?

У багатьох країнах Європи громадяни без вакцини не можуть літати у літаках, потрапити у ресторан або театр. В Італії нещеплених співробітників почали відсторонювати від роботи. І в Україні, і в Євросоюзі точаться дискусії про те, чи не порушують подібні заходи базових прав людини. KHARKIV Today звернувся за роз'ясненнями до правозахисниці Айгуль Муканової, яка спеціалізується на захисті прав людини у сфері охорони здоров'я.

"Питання вакцинації завжди було дуже дискусійним. З одного боку, є право людини розпоряджатися своїм тілом. З іншого — необхідно дотримуватися балансу інтересів індивіда і громадської безпеки. І у період епідемій держави приймають рішення на користь громадської безпеки. Роботодавець теж має право діяти в інтересах безпеки інших співробітників. Має значення і те, де людина працює: одна справа — співробітник архіву, інша — людина, яка працює з великою кількістю інших людей, наприклад, у магазині. Як приклад можна привести хворих на відкриту форму туберкульозу: держава не має права змушувати їх лікуватися, але може обмежити їх пересування і можливості для працевлаштування, тому що інші люди постійно піддаються ризику інфікування після контакту з ними", — заявила правозахисниця.

В Україні поки не відомі випадки, коли громадяни подавали б до суду на роботодавців через те, що їх відсторонили від роботи через відсутність щеплень поти коронавірусу.