Портрет харків'янина. 88% жителів регіону вважають себе бідними
Середньостатистичний житель Харківської області вважає себе бідним, мріє заробляти більше 22 тисяч гривень на місяць і покладається на державу. Держстат презентував фінансовий портрет українців.
Харківській області лише 1% жителів вважає себе середнім класом, а багатих в регіоні і зовсім немає. Такими є результати дослідження "Самооцінка домогосподарств рівня своїх доходів" за 2020 рік, яке презентував Держстат.
Бідніші за інших українців
Більшість жителів країни не вважають себе багатими. Серед усіх опитаних в жодному регіоні, навіть у Києві, не виявилося сім'ї, яка зарахувала б себе до багатіїв. Не дуже добре йдуть справи і з середнім класом. До нього віднесли себе тільки 1% українців. А ось бідняками себе назвали 65%. Решта вважає, що не є ані бідними, ані середнім класом.
Цікаво, що серед харків'ян і жителів області самопроголошених бідняків куди більше, ніж в середньому по Україні. Майже 88% опитаних жителів регіону віднесли себе до бідних. Але є і такі регіони, жителі яких вважають себе ще біднішими. Наприклад, в Закарпатській області таких — 90%, в Івано-Франківській області — 92%. Очікувано мало бідняків серед жителів столиці. У Києві тільки кожен п'ятий назвався бідним, при цьому 5% віднесли себе до середнього класу. Виявилося, що є і більш фінансово благополучні регіони. У Кіровоградській області всього 15% учасників опитування віднесли себе до бідняків.
При цьому самооцінка українців майже не залежить від реальних доходів. У січні 2020 року, коли проводилося дослідження, середня зарплата в Харківській області склала 9 182 гривні, а в Кіровоградській — 8 677 гривень — набагато менше, ніж в тих областях, жителі яких вважають себе бідними.
Якщо критерій бідний/заможний — дуже суб'єктивний, то інші питання соціологів дозволили скласти більш точну картину матеріального становища українців. У Харківській області 11% сімей могли дозволити собі робити заощадження. Це приблизно стільки ж, скільки і в середньому по Україні. Найбільше таких сімей живе в Дніпропетровській області 32%, і, несподівано — в прифронтовій Луганській — теж 32%. Найменше — в Івано-Франківській та Херсонській — 0,3% і 0,2% відповідно.
3,2% сімей в Харківській області не змогли забезпечити собі навіть нормальне харчування. Це набагато менше, ніж в Закарпатській області, де живе третина таких сімей, але в два рази більше, ніж в середньому в Україні. Найбільша група — ті, хто відмовляє собі у всьому необхідному, крім їжі. Таких — 47%. Решта мали достатньо грошей на все необхідне, але заощаджень не робили.
Хочуть більше за інших
Є кілька причин того, чому харків'яни вважають себе біднішими за українців. По-перше, в регіоні вища вартість деяких товарів і послуг. Як писав KHARKIV Today, в Харківській області транспорт і оренда житла обійдеться дорожче, ніж в сусідніх областях.
З першої причини витікає друга: для безбідного життя в Харкові і області потрібно більше грошей, ніж у багатьох інших регіонах України. Майже 60% харків'ян упевнені: для того, щоб не вважати себе бідними, потрібно мати дохід більше 10 тисяч гривень на кожного члена сім'ї. Це — один з найвищих показників серед регіонів, більшість українців задовольнялися б меншими сумами. Наприклад, в сусідній Полтавській області тільки 13% респондентів відповіли, що їм необхідний дохід більше 10 тисяч гривень на кожного члена сім'ї, в Дніпропетровській і Київській таких було менше половини.
Щоб потрапити в середній клас, на думку харків'ян, потрібно, щоб на кожного члена сім'ї доводилося не менше 22 тисяч гривень на місяць. Так вважає 73% опитаних. У Полтавській області, для порівняння, таку суму назвали тільки 16%, а ось в одній з найбільш, на думку її жителів, бідних областей, Івано-Франківській — все 100%.
Великі доходи, на думку жителів Харківської області, їм повинна забезпечити держава. 10% впевнені, що добробут громадян — цілком і повністю завдання влади, ще 20% відповіли — в основному клопіт влади. Тільки 1,6% готові відповідати за свої фінансові справи виключно самі, інші готові розділити з державою цей обов'язок навпіл.
У Харківській області покладаються на умовного царя-батюшку куди більше, ніж в середньому по Україні. Згідно з опитуванням, лише 7,6% українців вважають, що їх має забезпечити всім необхідним держава. Більше 3% готові самі нести фінансову відповідальність.