Поліції відомо про десять катівень на Харківщині
У катівнях людей били електрострумом, відривали нігті плоскогубцями, душили "удавками" та тримали у пластикових боксах.
Російські окупанти утримували громадян України та іноземців у катівнях на території Харківської області. Наразі відомо щонайменше про десять катівень у Балаклії, Ізюмі, Куп'янську, Вовчанську та Граковому (Чугуївський район). Про це повідомив голова Національної поліції України Ігор Клименко.
"Заходячи в Балаклію чи Ізюм, у найближчий час, я думаю, ми будемо працювати наповну і в Куп'янську, місто Вовчанськ. Ті населені пункти, які менші, такі, як Гракове Харківської області Чугуївського району, наприклад, ми бачимо, величезну кількість злочинів, які були скоєні проти, у першу чергу цивільного населення. На сьогоднішній день можу говорити про наявність десяти як мінімум катівень на території названих населених пунктів", — сказав Клименко.
Зокрема, в Балаклії на сьогодні виявлено дві катівні. Перша знаходилася на території Балаклійського відділу поліції. Це напівпідвальне приміщення ізолятора тимчасового тримання, де в камерах перебувало близько 40 людей. Термін перебування в катівнях складав від семи до 48 днів. У камерах не було санітарно-гігієнічних умов.
"Даних громадян, так як у цих камерах були відсутні будь-які нормальні санітарно-гігієнічні умови, виводили два рази на добу всього до вітру. Одягали на голову мішок і таким чином проводили через подвір'я. Одна з камер була призначена саме для жінок. У цій камері сиділо вісім жінок. Також відсутні були санітарно-гігієнічні умови для цих жінок. У кожному підрозділі поліції якісь засоби знаходились іще з часу боротьби з коронавірусом. Маски були, і окупанти кидали ці маски жінкам, у тому числі в ці камери, для того, щоб жінки забезпечили елементарні санітарно-гігієнічні умови для себе", — розповів Клименко.
За даними голови Нацполіції, в катівні Балаклії перебувало декілька підрозділів — ОМОН з Тольятті, ФСБ, "ЛНР", Росгвардія. Всіх, кого затримували на території Балаклійського району, привозили в цю катівню. Людей били та знущалися з них. Наразі поліцейські встановлюють важкість отриманих тілесних ушкоджень громадянами.
У Балаклії була ще одна катівня. Її обладнали в друкарні. Вона вважалася найбільш жорстокою. Російські загарбники тримали людей у цій катівні в пластикових боксах, вражали електрострумом, били молотками та душили "удавками".
"Наші громадяни боялися цієї катівні найбільше. З жахом згадують. На територію цієї друкарні було завезено чотири бокси. Це бокси з Балаклійської будівлі суду пластикові. Цих людей тримали в цих прозорих боксах. Цілодобово протягом багатьох днів були тортури. Ми бачимо на руках у людей сліди дротів електричних оголених, пускали відповідний струм для того, щоб цих людей допитувати. Були знайдені і молотки, і удавки — дві дерев'яні або металеві дрюки, між ними проволока. Цією проволокою давили людину. Зокрема, один із загиблих наших громадян був задушений саме таким чином. Це аграрій 40 років", — повідомив Ігор Клименко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як виглядає катівня, де окупанти тримали жителів Харківщини
В місті Ізюм окупанти зробили шість катівень. Зокрема, у Центрі надання адміністративних послуг, в будівлі СБУ, прокуратури та поліції.
"Хотів би зазначити, як люди сиділи в цих так званих карцерах. Це гірше, це катівні. Від руки було нацарапано "Отче наш на стінах". Інші громадяни рахували дні, скільки вони в цих карцерах знаходяться. Нелюдські умови для того, щоб наші громадяни або стали зрадниками, або видали наших військовослужбовців, місцевих жителів, які проходили службу в АТО чи ООС", — зазначив голова Нацполіції.
Крім громадян України, до катівень забирали іноземців. Наразі відомо про незаконне утримання в катівні Вовчанську семи громадян Шрі-Ланки. Це — студенти-медики з Куп'янська. Вони хотіли дістатися Харкова на початку війни, однак їх спіймали окупанти та посадили до катівні. Одному зі студентів вирвали нігті плоскогубцями. Зараз студенти перебувають у Харкові, вони в безпеці, однак їхній психоемоційний стан — поганий.
"У місцевому медичному коледжі навчалися сім громадян Шрі-Ланки. Із цих семи громадян шість не знають не знають англійську мову, один англомовний. Коли ворожі війська зайшли в місто Куп'янськ, вони намагалися вийти до міста Харкова. Не встигли це зробити. Окупанти їх затримали та відвезли в місто Вовчанськ на півночі Харківської області, де помістили на територію агрегатного заводу. Це ще одна катівня, яку використовували окупанти, звозили наших громадян. Зараз ці громадяни знаходяться в місті Харкові у безпеці, дають свідчення. Їхній психоемоційний стан викликає занепокоєння, тому що вони перелякані, над ними знущалися. У двох людей на великих пальцях ніг плоскогубцями відірвані нігті. Серед них одна жінка, яка взагалі дуже важко розмовляє будь-якою мовою, тому що її стан викликає занепокоєння", — сказав Ігор Клименко.
Зараз на деокупованих територіях Харківської області працюють понад 30 слідчо-оперативних груп, за останній тиждень відкрито 204 кримінальних проваджень за фактами злочинів російських окупантів.