Похід на Куп'янськ-Вузловий. Імовірні сценарії наступу росіян
Росіяни дійшли до Осколу. Противнику знадобилося майже 12 місяців активних зусиль 100-тисячної армії, аби потіснити ЗСУ на кількох відтинках Куп'янського напрямку. Військові та експерти в один голос стверджують, що наступною метою ворога буде окупація селища Куп'янськ-Вузловий.
Цей залізничний вузол росіяни захопили в перші дні повномасштабної війни та активно користувалися ним для перекидання військ і техніки з Росії у напрямку Ізюму та Святогірська. Наприкінці вересня 2022 року українські війська відбили селище, але зараз його з кожним днем все важче обороняти.
Куди підуть росіяни? Варіант 1 — на північ
Восени 2023 року росіяни накопичили на Куп'янському напрямку стотисячне військо та пішли в атаку. До літа 2024-го ЗСУ вдавалося стримувати навалу, але абсолютна перевага в чисельності особового складу та — головне — панування у повітрі дозволили росіянам виконати тактичне завдання, яке поставило перед ним командування — вийти до лівого берега річки Оскіл.
Російські військові блогери та пропагандисти повідомляють про захоплення Кругляківки, великого села на березі Осколу, на межі Куп'янського та Ізюмського районів. Але, судячи з повідомлень американського Інституту вивчення війни та карти DeepState, ворог не закріпився в населеному пункті і село перебуває у так званій "сірій зоні".
Далі є два варіанти розвитку подій. Перший — росіяни намагатимуться посунутися нижче за течією Осколу та атакувати Богуславку і Загризове, що розташоване південніше Кругляківки. За даними Генштабу, минулої доби у напрямку цих населених пунктів якраз точилися бої. Інший варіант — йти на північ до Куп'янська-Вузлового. Його в 92-й бригаді вважають більш вірогідним.
"Для них завдання — зайняти плацдарм на лівому березі річки Оскіл і розростатися з подальшим виходом на Куп'янськ-Вузловий", — розповів Юрій Федоренко, командир батальйону ударних безпілотників "Ахілес" 92-ї окремої штурмової бригади в ефірі телемарафону.
Він вважає малоймовірним варіант прориву росіян через Оскіл на правий берег, бо він вищий, і форсувати річку під вогнем української артилерії та ударами безпілотників — майже нереальна задача.
Куп'янськ-Вузловий вважає метою росіян і командир підрозділу розвідки Сухопутних військ ЗСУ Денис Ярославський.
"Ворог намагається штурмувати нас цілодобово. Спроби штурмів не зупиняються. Він намагається відбити Куп’янськ-Вузловий. Це дійсно стратегічна залізнична розв’язка, за яку він намагається вхопитися і наносить ураження по переправах, по всіх об’єктах, що можуть нас відрізати від Куп’янська-Вузлового. Ворог несе втрати, але за рахунок переміщення додаткових сил швидко відновлюється", — розповів він "Радіо Свобода".
Атака на залізничний вузол — задача не з простих, бо він, на відміну від приоскільських сіл, краще укріплений. Від Кругляківки до селища треба пройти 19 кілометрів, а це чимала відстань. Тим паче не йдеться про окупацію Куп'янська. Місто розташоване на обох берегах Осколу, річка та схили слугують природніми укріпленнями. Але те, що росіяни не можуть захопити, вони намагаються знищити.
"Знищити — це поступовий перехід міста в формат Часового Яру, коли в місті немає води, світла, телефонного зв'язку. Це те, що роблять росіяни по всім містам. У них є перевага в авіації, працюють ФАБи. Якщо зараз в Куп'янську є електрика, вода, мобільний зв'язок, то росіяни роблять все, щоб місто стало непридатне для життя", — каже Ярославський.
На цьому тижні у правобережних кварталах Куп'янська почалася перебої з водою — обстріли пошкодили водогін. Місцеві жителі повідомляють, що мобільний зв'язок теж нестабільний. На лівому березі немає опалення, водо- та електропостачання. За даними районної військової адміністрації, там якимось чином виживають 1200 людей. Евакуація з лівого берегу зараз ускладнилася, бо росіяни перебивають переправи і полюють дронами за всіма автомобілями, як військовими, так і цивільними.
Варіант 2 — нависнути над Донбасом
Росіянам не обов'язково переплавлятися через річку та навіть захоплювати Куп'янськ-Вузловий, аби створити чимало проблем ЗСУ плацдармом на лівому березі Осколу. Противник вже досяг певних успіхів тим, що перерізав угрупування Сил оборони по Кругляківці. Зараз бригади, які воюють на півночі Куп'янського району, фактично не мають сполучення з тими, які обороняють південь та напрямок Борової.
Саме на південь можуть посунути росіяни, якщо їм вдасться втримати плацдарм, бо в сучасних умовах використовувати Куп'янськ-Вузловий так, як вони це робили в 2022-му, окупанти не зможуть — і вокзал, і залізниця добре прострілюватиметься українською артилерією. Координатор групи "Інформаційний спротив" Костянтин Машовець вважає, що лівобережжя Куп'янщини ворог використає для того, щоб натиснути на угрупування українських військ на півночі Донецької області. Для цього росіянам достатньо зайняти достатньо широку по фронту ділянку по лівому березі річки Оскіл між Куп'янськом та Боровою.
"Для того, аби потім розпочати наступальну операцію у бік Слов'янська та Краматорська з півночі, противнику, навіть, не потрібно буде форсувати Оскіл, а лише організувати наступ строго з півночі на південь, вздовж його лівого берега, "стартувавши" від Борової. Тим більше, що в такому разі, його правий фланг буде прикритий самим Осколом. Тому, якщо задатися питанням, навіщо вони так вперто пробиваються до Осколу, несучи цілком співставні із Покровським напрямком втрати, саме зараз, відповідь на нього стає очевидною — на Осколі зараз вирішується майбутній характер дій противника в районі стику Харківської, Донецької та Луганської областей", — вважає експерт.
Проте, за його висновками, просування угрупування військ "Захід" РФ на Куп'янському напрямку важко назвати "швидким та безумовним успіхом", тож імовірна спроба росіян вийти на Слов'янсько-Краматорську агломерацію — справа не 2024 року.