Після російської атаки на "Епіцентр". Чи виживе харківська торгівля?
Атака росіян на цивільних продавців та покупців "Епіцентру" забрала життя приблизно двох десятків людей — точне число жертв невідоме, ще не всі особи загиблих встановлені. Після теракту робота всіх торгівельних центрів міста знаходиться під загрозою — адже неможливо закрити магазини на увесь час тривалості повітряної тривоги.
Після атаки на "Епіцентр" торгівельні мережі Харкова спустіли. Навіть у популярному "Нікольському" у неділю увечері було майже пусто. "Дафі", що розташований поруч із розтрощеним "Епіцентром", продовжує працювати, але деякі власники магазинів вирішили на невизначений час закритися.
Товар не вивозять
Район "Епіцентру" на Салтівці — це великий торгівельний кластер. Окрім цього будівельного супермаркету, тут — кілька ринків з десятками дрібних крамниць, "Ельдорадо", декілька великих меблевих магазинів, торгівельний центр "Дафі". До війни був ще "Караван", але він дуже постраждав у 2022 році від обстрілів, тож так і не відкрився.
Через два дні після трагедії продуктовий ринок живе своїм звичним життям, радіоринок у понеділок вихідний, але й тут все ціле і ніщо не нагадує про суботню трагедію. Територія "Епіцентру" огороджена червоно-білою стрічкою, там досі працюють рятувальники, стоять автомобілі судмедекспертизи, пожежні машини — у їхній тіні, сидячи прямо на асфальті, у перервах між розбором завалів відпочивають працівники ДСНС.
Меблеві магазини, що знаходяться буквально на відстані 100 метрів від "Епіцентру", вціліли, але зачинені. "Дафі" незначно постраждав.
"Від вибуху трішки пошкоджена покрівля уламками, гіпсокартонові пластини повипадали. Але нас не зламати. Ми працюємо, — розповів KHARKIV Today Андрій Кудінов, директор ТРЦ "Дафі". — Деякі магазини закрилися, але товар не вивозять. Віримо, що ситуація згодом трішки налагодиться".
У торгівельному центрі пусто, втім, у понеділок тут завжди так. Під час повітряної тривоги лунає оголошення, відвідувачів запрошують перейти до найближчої станції метро "Героїв Праці" або скористатися найпростішим укриттям. Це укриття — просто ніша в стіні на першому поверсі, там стоять дивани, але цього разу пропозицією там сидіти ніхто не скористався. Нікого силоміць на вулицю не виганяють. Деякі покупці чекають біля зачинених крамниць, інші продовжують робити покупки — адже далеко не всі магазини торгівельного центру зачиняються на час повітряної тривоги.
"Якби ми на кожну тривогу бігали в метро, то не варто було б і відкриватися, — каже Ольга, продавчиня магазину одягу. — Покупців у нас зараз майже немає, а як ми ще й закриватимемось на пів дня, то й зовсім не буде".
Переривають торгівлю на час тривоги переважно великі бренди, хоча є винятки — працюють Eva, Prostor, Rozetka, а також супермаркет Fozzi. На фудкорті на другому поверсі відчинений лише павільйон із бургерами, третій поверх з кінотеатром та розвагами і магазинами для дітей зачинений повністю.
Тривоги по 20 годин
Закриватися чи ні під час повітряної тривоги, власники магазинів та торгівельних центрів у Харкові вирішують самостійно. Наприклад, у "Нікольському" охорона виганяє відвідувачів з верхніх поверхів на цокольний — лише там у цей час можна скупитися. Викняток — кінотеатр.
"Під час повітряної тривоги сеанс буде перервано, буде оголошення про те, що можна пройти в укриття. Далі показ продовжиться, але ви, якщо хочете, можете іти в укриття", — попереджають касири "Мультиплексу".
У "Французькому бульварі", як і в "Дафі", продавці і власники точок самі ухвалюють рішення про те, зачинятися чи ні. Жоден супермаркет продовольчих товарів, окрім Metro, не припиняє роботу на час повітряних тривог. Не припиняв її "Епіцентр", хоча директор гіпермаркету Олександр Луценко заявив в ефірі "Радіо Свобода", що співробітники намагалися вивести відвідувачів
"Співробітники виводили відвідувачів. Деякі загинули у зв’язку з тим, що виводили відвідувачів, саме співробітники. На зв’язок деякі не виходять, їх шукають", — сказав Луценко.
Імовірно, вони робили це вже після влучання бомб, бо на записі системи відеоспостереження зафіксовано, що за секунду до вибуху люди спокійно обирають товари. Того дня повітряна тривога в Харкові лунала з 8-ї ранку, а удару по гіпермаркету росіяни завдали аж о 16:00.
Законодавство України не зобов'язує власників магазинів та торгівельних центрів виводити покупців з приміщення під час повітряної тривоги чи припиняти торгівлю. Силоміць виганяти людей з території вони тим більше не мають права. Єдине, що зобов'язані зробити власники супермаркетів та ТРЦ, — попередити покупців про початок повітряної тривоги та сповістити, де знаходиться найближче укриття. З іншого боку, згідно з Кодексом законів про працю, роботодавець не може примусити працівника працювати під час повітряної тривоги, а працівник, у свою чергу, може відмовитись виконувати роботу чи знаходитися на робочому місці в цей час.
Саме тому, що немає законодавчого рішення, заклади торгівлі так по-різному реагують на повітряні тривоги — одні зачиняються повністю, інші — частково, треті взагалі ігнорують сирени. Уперше дискусія про те, чи треба зобов'язати магазини зачинятися в потенційно небезпечні години, почалася в Україні у червні 2022 року, після того, як внаслідок ракетної атаки на ТРЦ в Кременцузі загинуло 22 людини. Але обговорення не вилилися в конкретні законодавчі акти. Зараз у Харкові вивчають, як саме діяли працівники "Епіцентру" під час тривоги.
"Наразі триває досудове розслідування, там будуть проаналізовані всі абсолютно дані щодо сигналу повітряної тривоги, коли він був, скільки діяв та алгоритм дій працівників цього гіпермаркету, інших торговельних мереж. Проаналізуємо, звичайно, наслідки. І вже після того будемо робити певні висновки, й, можливо, буде змінений алгоритм дій при сигналах повітряної тривоги", — заявив начальник ХОВА Олег Синєгубов.
Якщо зараз, після теракту в харківському "Епіцентрі", робота торгівельних мереж під час повітряної тривоги буде все ж заборонена, це може поставити крапку на харківській роздрібній торгівлі як такій. Адже в місті останнім часом тривоги можуть лунати по 16-20 годин поспіль.