Підпільний Харків. Як школи, театри та концертні майданчики обходять заборони влади
Офіційно у Харкові заборонено проводити масові культурні заходи, але артисти примудряються навіть за таких умов влаштовувати концерти та вистави. Заклади освіти також знайшли шпаринки в розпорядженні ХОВА: вчитися в Харкові можна і офлайн, але тільки за гроші.
У прифронтовому Харкові досі є чимало обмежень, які пов'язані з потенційними небезпеками для жителів. На Салтівці досі немає вечірнього освітлення на більшості вулиць, через мінну небезпеку заборонено ходити в Лісопарк та посадки біля Окружної, зачинені школи та дитячі садочки. Місяць тому чиновники вирішили, що не має бути також вистав і концертів. Тим не менш, вони є.
Театри просто неба, концерти в ресторанах
28 березня Рада оборони Харківської області заборонила проводити культурні заходи у всіх місцях, окрім трьох: ЄрміловЦентру, малої зали ХНАТОБу та метрополітену. 18 квітня наказ вступив в силу, поставивши представників культурно-розважальної сфери перед важким вибором: або шукати альтернативу, або ігнорувати чиновників.
Державні театри та концертні зали пішли першим шляхом. "Березіль" скасував вистави, Харківський академічний драмтеатр та філармонія перенесли вистави і концерти в ТКЦ, а от Театру ляльок пощастило мати внутрішній дворик. Оскільки наказ дозволяє проводити заходи на відкритому повітрі, якщо глядачів — не більше 50, артисти вирішили перенести свої вистави на свіже повітря. Запропоновані владою майданчики для лялькарів не підходять.
"Ми до цього ставимось як до такого складного досвіду, певного випробування. Неможливо грати вистави вдень, бо зараз надворі вже розпочинається літня спека, ми не дуже розуміємо, що ми будемо робити, якщо надворі піде дощ, у нас зараз немає можливості накрити двір тентом. Крім того, багато вистав взагалі не пристосовані для вулиці, їх треба змінювати", — розповіла KHARKIV Today керівниця літераторно-драматичної частини театру Ольга Дорофеєва.
Глядачі на подив сприйняли таку новацію з ентузіазмом, двір заповнений під час кожної вистави. Артисти вважають — це через те, що вистави надворі в Харкові раніше не грали, людям цікаво подивитися на щось незвичне. Втім, працівники театру мріють якнайшвидше повернутися на рідну сцену. У нинішніх умовах навіть найменший дощик може перервати видовище.
"Ми б не хотіли, щоб це тривало довго, ми б хотіли розуміти, чи зможемо ми повернутися в театр хоча б до осені", — каже Ольга Дорофеєва.
Театр має власне укриття, куди глядачі могли б спускатися під час повітряних тривог, і працівники театру не розуміють, чому ТРЦ "Нікольський", розташований через дорогу і вміщує значно більше відвідувачів, має дозвіл на роботу, а вони змушені працювати на вулиці.
У багатьох місцях, призначених для культурного відпочинку та розваг, наказ обласної влади просто ігнорують. Наприклад, зоопарк проводить екскурсії. Перед входом щодня збирається величезний натовп відвідувачів, які чекають своєї черги потрапити за огорожу — влада ніяк не реагує на пряме порушення заборони.
Проходять концерти і в клубах. 14 травня у ресторані "Пробка" відбувся великий концерт легендарного гурту "Танок на майдані Конго", який зібрав чимало глядачів.
Регулярно відбуваються концерти і в пабі "АльтБір". У закладі наголошують, що всі заходи проходять у підвальному приміщенні ресторану. Працюють кінотеатри, втім, їм працювати адміністрація і не забороняла, хоча всі зали знаходяться на верхніх поверхах торговельно-розважальних центрів.
Школи за гроші і безкоштовно
Офіційно відвідування шкіл та дитячих садків усіх форми власності в Харкові заборонено. Неофіційно дитину можна прилаштувати у дитячий садочок на увесь день чи на частину робочого дня — були б гроші. У місті, за даними порталу Baby Service, працює щонайменше 53 дитячих садочка, вони є у всіх районах Харкова, у тому числі на Північній Салтівці. Місяць перебування дитини в приватному дитсадку коштує в середньому 10-12 тисяч гривень без харчування, втім, маленьких харків'ян можна відвести до вихователів на пів дня за 5 тисяч гривень.
Є у місті і кілька приватних початкових шкіл. В основному вони працюють не за програмою МОН, а за своїми власними планами і графіками. Наприклад, в одній з таких шкіл в центрі Харкова не планують навіть перериватися на літні канікули.
"Ми працюємо до середини липня, потім у нас буде літній табір, а наприкінці серпня знову розпочнуться заняття", — розповіла директорка школи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківська область отримає найбільшу субвенцію на будівництво укриттів у школах
За її словами, у приміщенні школи є сховище, під час повітряних тривог діти туди спускаються і "не чують вибухів". Навчання в школі коштує 8000 гривень, після 4-го класу обіцяють видати документ державного зразка.
Поступово і деякі державні школи виходять із онлайну та починають проводити заняття в укриттях. Наприклад, у школах Основ'янського і Слобідського районів за згоди батьків влаштували майстер-класи і уроки з мінної безпеки, цивільного захисту. Напередодні заходів батьки підписують документ про згоду на присутність дитини на уроці у форматі офлайн, скидають у батьківський чат. Діти, яких батьки не відпустили, навчаються дома онлайн. Багато учнів зголошуються на такі зустрічі у школі, бо скучили одне за одним.
"У нас був урок з мінної безпеки зі спеціалістами з ДСНС, а також навчання першій медичній допомозі. Вважаю, що це зараз надважливо для всіх дітей. Звісно, під час тривог дітей доправляють до укриттів", — розповіла мати однієї із шкіл Слобідського району.
У міськраді, очевидно, про такий формат занять знають, але воліють тримати це у таємниці. На останній пресконференції мер міста Ігор Терехов так і не зміг відповісти на питання, проводяться в Харкові заняття в укриттях чи ні. На питання журналістки видання "Медіапорт" Тетяни Федоркової, чи правда проводяться такі заняття, він відповів:
"Реально. Яке питання задали — я так і відповів. Реально? Реально", — відрізав чиновник.
Під кінець розмови Ігор Терехов остаточно вийшов з себе та порадив журналістці спершу завести дітей, а вже потім питати про заняття в укриттях. З цього можна зробити висновок, що в міськраді закривають очі на розпорядження ХОВА і дозволяють проводити заходи. Але без розголосу, підпільно.