Перший суд на окупантами, які обстрілювали Харківщину: навідник і заряджаючий "Града" визнають провину
Російські військові повністю визнали свою провину та погодилися давати свідчення. Суд розпочав розгляд справи по суті, після чого оголосив перерву.
19 травня в Котелевському районному суді Полтави пройшов перший судовий розгляд по суті у справі № 535/244/22, де обвинувачені — двоє російських окупантів 27-річний Олександр Бобикін та 23-річний Олександр Іванов, які обстрілювали з "Градів" селища Козача Лопань та Ветеринарне Дергачівської громади Харківської області. Засідання вів суддя Євген Болибок. Обвинувачених привезли до зали суду.
У суді також були адвокат Бобикіна Валерія Іванова та Іванова — Володимир Ковальчук.
На початку засідання прокурори зачитали обвинувальні акти щодо Бобикіна та Іванова. Звинувачення склали за ч. 1 ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України. Під час досудового розслідування слідчі встановили обставини обстрілу Козачої Лопані та Ветеринарного, а також імена командирів, які віддавали окупантам накази невиборчого застосування артилерії.
"Бобикін з 2014 року перебуває на посаді водія-заряджальника, служить у Північному флоті (військова частина — 08265), звинувачується у порушенні законів та звичаїв війни. 21.02.2022 року, перебуваючи у підпорядкуванні командира військової частини 08265, у Бобикіна сформувався навмисний умисел. Отримав у складі підрозділу завдання. 22.02 Бобикін, перебуваючи у Новоолександрівці Бєлгородської області, виконуючи розпорядження командира, здійснив зарядку "Града". 23.02 вирушив до Малинівки Бєлгородської області, виконуючи команду, розташувався на відстані 4-6 кілометрів від лінії державних кордонів РФ та України. Зарядив "Град", перевів "Град" у бойове становище. У машині було 40 одиниць ракетних снарядів. Знав, що у районі поразки обов'язково потрапить до об'єктів цивільної інфраструктури. 24 лютого о 5 ранку вказаний підрозділ у Малинівці отримав команду від командира батареї — "Вогонь". Після отримання команди натиснув кнопку відкриття вогню. За результатом цих дій стався залп реактивних снарядів у кількості 38 одиниць.
Через півгодини після перезарядки він прибув до іншого населеного пункту Бєлгородської області, здійснив ще один залп територією України у кількості 3 одиниць. Через деякий час склад, де був Бобикін, переїхав до населеного пункту Харківської області та здійснив залп із "Граду" у напрямку Харкова. Внаслідок цього у селищі Козача Лопань було пошкоджено електропідстанцію, повітряні лінії електропередач, житлові будинки місцевого населення, у селищі Ветеринарне пошкоджено ліцей. Виявлено та вилучено металеві уламки — частини стабілізаторів до бойової машини "Град".
Згідно з висновком експерта інституту Бокаріуса, під час обстрілу з "Градів" у радіусі поразки були Козача Лопань та Ветеринарне. Звинувачується у скоєнні з території Бєлгородської області по Харківській області за попередньою змовою дій, що спричинили руйнування, а також у здійсненні нападу невиборчого характеру", — зачитав обвинувальний акт щодо Бобикіна прокурор Харківської обласної прокуратури Василь Панов.
Обвинувальний акт щодо Олександра Іванова зачитав прокурор Олег Максюк. Він служить у російській армії за контрактом з 2018 року, навідник. Звинувачення щодо Іванова аналогічне зі звинуваченням Бобикіна. Обидва обвинувачені одразу визнали свою провину.
"Повністю. Так [даватиме свідчення — ред.]", — сказав Бобикін.
"Цілком визнаю себе винним. Даватиму свідчення", — відповів судді Іванов.
Як пише "Суспільне" із зали суду, Бобикін розповів, що про навчання підрозділу оголосили у грудні 2021 року, 1 лютого він вирушив до Курська, потім перемістився до Малинівки Бєлгородської області. Там військовим повідомили, що вони заходитимуть на територію України, проте причини вторгнення не пояснювали. 24 лютого підрозділу повідомили, що він має переміститися на інші позиції. Після цього українська армія розбила їхню колону. Бобикін здався у полон українській армії.
Обвинувачений Іванов пояснив суду, що після знищення машини українською армією сховався разом із екіпажем, з укриття вийшов 25 лютого, почав рухатися у бік російського кордону, потім здався.
Обвинувачені стверджують, що не знали, куди стріляли — дізналися під час слідства. Іванов заявив, що 24 лютого частина військових з його підрозділу відмовилася стріляти, коли отримала такий наказ. Але після перетину кордону з Україною вже не могли відмовитися.
У суді прокурор подав клопотання про перерву у засіданні. Суд задовольнив клопотання. Розгляд справи продовжать 26 травня.
Як писав KHARKIV Today, прокурор Харківської області Олександр Фільчаков анонсував перший в Україні суд над окупантами у Харківській області. 10 травня слідчі завершили слідство у справі двох полонених окупантів Олександра Бобикіна та Олександра Іванова. Санкція статті, за якою звинувачують окупантів, передбачає до 12 років ув'язнення.
Підготовче засідання у справі окупантів відбулося 17 травня у Котелівському районному суді Полтави. Суд ухвалив рішення про переведення окупантів із Дніпровської виправної колонії №89 до Полтавської установи виконання покарань №23 та продовжив їм запобіжний захід до 15 липня у вигляді тримання під вартою без права внесення застави.