"Пацієнти просили дати їм піти". Керівниця диспансеру радіаційного захисту Ірина Пирогова про рік з коронавірусом
Харківський обласний диспансер радіаційного захисту населення на вулиці Новгородській став для України другими "Санжарами": 22 червня 2020 року "швидкі" привезли перших пацієнтів хворих на коронавірус. З блокадою, бійками, криками. Менш ніж за рік у непрофільній лікарні від COVID-19 вилікували 2500 чоловік.
"У Пирогової" у найскладніші часи хотіли отримати ліжко-місце чиновники і бізнесмени. За рік роботи з коронавірусом Ірина Василівна так і залишається з приставкою "виконувачка обов'язків директора".
Ірина Василівна Пирогова, онкогінеколог, багато років відпрацювала в Онкоцентрі лікарем, начмедом. Саме у диспансері радіаційного захисту розкрилися її менеджерські якості. Їй довіряють лікарі, пацієнти та бізнес. Зараз у диспансері — своєрідний перепочинок, є час згадати, як все починалося.
"НІКОЛИ НЕ ЗАБУДУ ЦЕЙ ДЕНЬ"
— Ірино Василівно, рік тому картинка, як вашу лікарню, можна сказати, брали штурмом, облетіла Україну. Ви тоді розуміли, що починається? Були згодні вступити у боротьбу з COVID-19?
— Питання згоди не стояло, тому що ми були включені до списку опорних лікарень і за фактом дізналися, що включені у цей список, а зовсім не тому, що ми просили нас узяти або просили нас не брати. Ми не інфекційний стаціонар і не могли цього хотіти, тому що це зовсім інша специфіка роботи. В екстремальних умовах бажання, напевно, такого не було ні у кого. Хоча розуміли, що ситуація серйозна, що це, все ж, епідемія, і, звичайно, вона всіх торкнеться. Але ось бачити себе у цій боротьбі, не будучи інфекціоністом, ми не прагнули.
— До того моменту, коли лікарню включили до опорного списку, у вас не було інфекціоністів у штаті?
— Ні, у нас не було ні інфекційного відділення, ні навіть кабінету.
— А ви розумієте, чому потрапили до списку "опорних"? Чому НСЗУ так вирішила?
— Я не копалася у цій темі, але це було зроблено без нашої участі.
— Ваш персонал тоді був проти? Багато хто пішов з першими пацієнтами?
— Коли ми дізналися, що включені у цей список, ніхто нікуди не йшов, бо персонал розумів, що це є, але те, що це торкнеться безпосередньо нас, ніхто не вірив.
— Це ще березень 2020-го?
— Так, ще у березні опублікували ці списки, і ми знали, що ми у цих списках, але ніхто на себе це не приміряв, тому що думали: "Просто включили".
— Думали, що "інфекціонка" впорається?
— Так, так і думали, що інфекційна лікарня впорається, бо це її специфіка, лікарня підготовлена, "заточена" на це, і тому ми думали, що вона впорається, звичайно. Ніхто не уявляв на той момент масштабів поширення цього захворювання.
— До червня скільки у вас у стаціонарі пацієнтів було?
—До червня у нас (влітку завжди трохи менше пацієнтів, ніж взимку) десь близько двохсот чоловік лежали у стаціонарі. Це була абсолютно звична робота, в якій всі багато років жили. Це було розмірено, спокійно, планово.
— Першого пацієнта пам'ятаєте? Взагалі той день для вас яким запам'ятався?
— Я думаю, що ніколи не забуду цей день. Про те, що до нас привезуть пацієнта хворого на коронавірус, ми дізналися о 11:30. А о 11:40 їх вже привезли.
— Від "швидкої" дізналися?
— Ні, це ми дізналися з департаменту Харківської облдержадміністрації. Нам передали наказ про те, що ми приймаємо пацієнтів з COVID-19.
— Просто привезли документ? Ніякого діалогу не було?
— У телефонному режимі не було.
— Як це було?
— Про це нескінченно йшли розмови, про те, що інфекційна лікарня перевантажена, про те, що там не вистачає місць, не вистачає кисневих точок і так далі. І тому цілком можливо, що найближчим часом до нас будуть завозити людей. Ось у якому сенсі — так, але не більше того.
— Ніякої планової підготовки лікарні до прийому ковідних хворих не було?
— Дивіться, коли ми отримали розпорядження, що ми у списку опорних лікарень, безумовно, готувалися. Тому що у будь-якому випадку, якщо ми вже там стоїмо, повинні бути якось готові. Тому у нас були засоби індивідуального захисту і був підведений кисень на четвертий поверх.
— Стаціонарний кисень — причина, по якій вас включили до списку?
— У лікарні був відсутній потоковий кисень у реанімації і в операційних, працювали на балонах. У грудні 2019 року було проведено у реанімацію і операційні, а розводка по палатах вже була у квітні 2020 року, після того, як диспансер включили у список.
"РЕАНИМАЦИЯ ЗІБРАЛА РЕЧІ І ВИЙШЛА"
— Скількох людей зі своєї команди ви втратили після того, як привезли перших пацієнтів хворих на коронавірус?
— Усі морально готувалися до того, що це може бути, але чіткої дати або розпорядження не було. Тому всі жили в режимі очікування, не зовсім вірячи, що це може статися. На той час, коли завезли першого хворого, у нас практично пішла вся реанімація. Відділення реанімації просто взяло свої речі і тихо, спокійно вийшло з будівлі. Залишилася лікарка анестезіолог-реаніматолог і медична сестра у відділенні реанімації, Строєнко Катерина і Федотова Ірина, а також завідувач реанімації Едуард Єфременко. Пацієнти були вже завезені — не надавати допомогу ми, природно, не могли, тому почали гарячково шукати і запрошувати до себе анестезіологів, медичний середній персонал. Ми звернулися у обласну інфекційну лікарню: запросили їх попрацювати у нас, хоча б сумісниками на цей час, поки не вкомплектуємо штат. Ситуація була досить пікова.
— Вам було страшно?
— Це було страшно: людей завезли, персоналу — немає. Звичайно, у відділеннях залишилися люди, які готові були працювати. Було страшно не виконати свої функціональні обов'язки, не врятувати людину — у цьому сенсі було страшно.
— Один із перших пацієнтів помер. Вам не вдалося його стабілізувати?
— Так, був дуже важкий пацієнт, якого не вдалося врятувати, він помер
— Це був перший удар. Другий, по-моєму, — через деякий час у вас суїцид стався.
— Був такий епізод, коли пацієнт викинувся з вікна.
— Внаслідок коронавірусу?
— Це був просто такий ланцюг подій. Було кілька випадків у Києві і Харкові, до того ж відбувалося все у певний час. Саме ось ці події відбувалися. Що це було — якась модифікація вірусу з впливом на функції головного мозку, що у людей були суїцидальні спроби ...
— Надзвичайна подія підірвала настрій у колективі? Чи вдалося швидко купірувати ситуацію?
— Звичайно, це дуже страшно, коли у тебе відбувається ось така ситуація. У нас ще у той момент, можливо, не настільки був укомплектований штат: медсестра просто вийшла у сусідню палату до пацієнта. Пацієнт був у палаті інтенсивної терапії, не висловлював суїцидальних думок. Він тривалий час перебував на апараті неінвазивної вентиляції легенів. Насправді це вкрай непросто пережити такий момент і не всі витримують психологічно, деякі після 2-3 тижнів на кисні просять: "Дайте нам піти. Ми просто не можемо це витримувати". Це вкрай важко, тому ось такі прохання бувають у людей.
— Це відбувається через тривале кисневе голодування?
— Так, при тривалому кисневому голодуванні і низькій сатурації, коли не допомагає потоковий кисень — вже доводиться застосовувати неінвазивну вентиляцію легенів. Коли людина постійно прив'язана до апарату ШВЛ, на ньому постійно знаходиться маска, яка герметично прилягає, і пацієнти не піднімаються, постійно лежать, тому що будь-який рух викликає зниження сатурації.
— Кому люди озвучують ці слова?
— Медсестрам або лікарям.
— З ними потім працює психолог?
— У нас це не настільки розвинене. Вже створюються центри, відділення реабілітації, але це ще не настільки широка мережа, яка дозволяє кожному звернутися.
— Ви пам'ятаєте своїх пацієнтів? Знайомитеся з ними?
— Пам'ятаю дуже багатьох. Я більше знаю пацієнтів, які були у важкому стані. Тих, у кого була легка форма, можу не пам'ятати.
— Про що ви говорите з ними?
— Лікарі намагаються вселити пацієнтам, що вони одужають, що потрібно боротися.
"ПОЗИЧАЛИ АПАРАТИ ШВЛ"
— Влітку 2020-го була перерва. У вас був час для того, щоб підготуватися і морально, і фізично до осіннього періоду. Як зробили крок в осінь?
— Люди вже були навчені роботі, штат був укомплектований, розуміли, на що йдемо і що потрібно робити.
— З фінансуванням проблем не було?
— Ні, з цим проблем не було.
— Коли ви зрозуміли, що прийшла друга хвиля?
— Як тільки почали надходити пацієнти і заповнюватися ліжка, а ліжка заповнювалися дуже швидко: спочатку не було місць у реанімації, потім не було вільних апаратів ШВЛ, тому що вони стояли не тільки у реанімації, а й у палатах.
— ШВЛ, СІПАП, витратних матеріалів вистачало?
— Постійно чогось десь не вистачало: щось закінчувалося, доводилося потім замовляти. Апаратів ШВЛ спочатку вистачало — потім не вистачало. Ми позичали їх у інфекційній, обласній та залізничній лікарнях на цей період. Потім ми їх повертали.
— Влітку до вас прийшли студенти з Куп'янського коледжу. Хтось залишився, став частиною вашої команди?
— Так, залишилося чотири чоловіки. Вони відразу включилися у роботу. Це середній персонал. Вони прекрасно влилися у колектив і працюють. Вони молодці.
— Восени ви перехворіли на ковід. Розумієте, як це сталося?
— Не знаю. У нас, як тільки ми почали приймати хворих, це було у червні місяці і до вересня, жоден співробітник в ковідних відділеннях не захворів, тому, що ми всі були забезпечені засобами індивідуального захисту. У мене був стан середньої тяжкості, але я не лежала у стаціонарі.
— Продовжували управляти процесами у диспансері під час хвороби?
— Так, в якомусь вигляді з дому.
— Скільки людей з команди вже перехворіли на ковід?
— Повторних заражень, які міг би підтвердити ПЛР, не спостерігалося. Перехворіло приблизно 20% персоналу лікарні. У відділенні для чорнобильців заражень не було.
— Чорнобильці у вас залишаються?
— Так, у корпусі на 90 ліжок лікуються чорнобильці. Це ті пацієнти, які завжди були з нами. Персонал, який їх обслуговує, ніяк не пов'язаний з "ковідним" відділенням.
"ТЕЛЕФОНУВАЛИ ЧИНОВНИКИ, ПРОСИЛИ"
— Пандемія і коронавірус зробили вас сильнішою?
— Це сприяло відкриттю якихось прихованих потенціалів.
— Пам'ятайте якісь нестандартні випадки?
— Так, було. Телефонували чиновники з проханням вилікувати певного пацієнта, і самі лікувалися.
— Так, у Харкові навіть була така фраза "потрапити до Ірини Василівни Пирогової". Чому так склалося?
— Не знаю. Мабуть, чули про організацію роботи або про якість. Можливо, зіграв той факт, що ми забезпечені медикаментами на 100%. Але зараз через те, що нас не фінансує НСЗУ, ми не отримали гроші за квітень і травень.
— Чому?
— Пред'явлена претензія, що у нас була неправильно сформована команда анестезіологів. Ці команди були сформовані давно, але чомусь питання виникло саме зараз.
— Тобто НСЗУ не задовольняє формула? Перемовини тривають?
— Так, писали до НСЗУ, у центральний офіс. Також інформували наші департаменти, міськраду, обладміністрацію. Як сказала Вікторія Василівна Мілютіна, питання знаходиться на розгляді.
— Постраждали всі лікарі, які працюють у ковідному відділенні?
— Поки що я не знаю, чим платити зарплату лікарям, якщо нам не виплатять ці гроші.
— Скільки заробляли ваші лікарі у пікові моменти пандемії?
— Вони отримували зарплату і + 300%. За квітень ми платили зарплату і + 250%.
— Це підтримало лікарів у складний період?
— Безумовно, адже це було неймовірне навантаження. По-перше, це дійсно особливо небезпечна інфекція, це велике фізичне навантаження, це робота у респіраторах, рукавичках, костюмах — це дуже непросто. Це повинно хоч якось адекватно оплачуватися.
— Бізнес допомагав вам?
— Бізнесмени самі виходили на нас. Це був просто бізнес, який хотів допомогти у цій складній ситуації, тихо, без розголосу.
— А чиновники, які закінчували у вас лікування, дякували вам?
— Так, говорили "спасибі".
— Скільки пацієнтів вилікували протягом року?
— За весь час у нас було проліковано близько 2500 пацієнтів. Померло 350 чоловік. Бували дні, коли жоден пацієнт не вмирав, бували дні, коли кількість летальних випадків доходила до чотирьох.
"З КОРОНАВІРУСОМ ЖИТИМЕМО ЗАВЖДИ"
— Як проходить день директорки лікарні? Скільки годин тривав ваш робочий день раніше?
— У мене перші три місяці, поки ми все не налагодили, робочий день тривав з 6 ранку до півночі. Потрібно було відпрацьовувати кожен крок. Не було специфіки інфекційного стаціонару. Потрібно було продумати всі дрібниці: як мити руки, де маски надіти і т.д. З постачанням теж були проблеми: то кисень є, то його немає.
— Розкажіть, яка була різниця між першою і другою хвилею коронавірусу?
— У першій хвилі було багато вікових пацієнтів: це було 75+ і люди з супутніми патологіями (кардіальними, психічними, діабет). Навіть у тих, у кого не було діабету, цукор підскакував до 30 і вище.
— Наймолодший ваш пацієнт?
— 18 років. Це був хлопець, який проходив строкову службу. Він був переведений з госпіталю на апарат СІПАП. У нього була важка форма: він довго лікувався — приблизно місяць.
— Найстарший пацієнт?
— 90 і 92 роки. Чим старша людина — тим складніше: супутні патології і шанси на одужання зменшуються.
— Ви щось зрозуміли для себе за цей рік про коронавірус та епідемії?
— Я думаю, що ми з коронавірусом будемо жити завжди, просто сподіваюся, що це будуть якісь окремі епізоди, як грип. Ми навчимося з ним жити, якщо буде проведена вакцинація. Сподіваюся, що вироблення колективного імунітету зіграє роль і ми повернемося до нормального способу життя.
— Як ви бачите життя лікарні далі?
— Звичайно, хочеться повернутися до звичного ритму життя, до життя звичайної лікарні і працювати в усіх напрямках: терапевтична допомога, кардіологія, неврологія, хірургія, реабілітація. У нас на базі прекрасне відділення фізіотерапії. Безумовно, хочеться просто працювати і щоб з цією епідемією було покінчено.
— Цього разу, коли переглядали список опорних лікарень НСЗУ, була загроза, що диспансер можуть прибрати. Я так розумію, що ще не час. Виходили з вами на контакт з НСЗУ?
— Ні. Я думаю, що причина, по якій лікарня залишена, — це 140 точок потокового кисню, це навчений колектив. Хтось радів, що залишили, у кого немає роботи, наприклад. Хтось навпаки хоче повернутися у свої рідні відділення.
— Зараз важкі хворі є?
— Є, різні. Вірус помолодшав: якщо раніше важкі випадки випадали на 70+, то зараз 50+. Летальні випадки все ще є, часто через те, що пізно звертаються до лікаря: багато лікуються вдома, шукають поради в інтернеті, приймають всякі препарати.
— Два тижні тому на території лікарні сталася пожежа. Розумієте, що це могло бути?
— Це сталося у приміщенні, яке не використовується, на віддаленій частині території. Самозаймання там статися не могло.
— Після цього інциденту вирішили відеоспостереження встановлювати?
— Так, нам пообіцяли надати кошторис і ми будемо вирішувати, чи зможемо оплатити чи ні. Але, звичайно, відеоспостереження потрібно робити.