Орендувати квартиру в Харкові можна за 1000 гривень на місяць. Як виживає ринок нерухомості

Найдешевше здаються квартири на Салтівці та малогабаритки в новобудовах.

За рік оренда житла в Харкові подешевшала удвічі. Власники готові здавати житло за символічну суму та оплату комунальних послуг, але багато пропозицій лишаються незатребуваними навіть за низьку ціну — житло немає кому винаймати.

Харківський ринок оренди нерухомості до війни тримався на трьох китах: студентах, іноземцях та айтівцях. Зараз, коли всі ці люди залишили місто, ціни на житло впали. До літа цей ринок був фактично мертвим, бо місто обстрілювали щодня, з осені почав потроху оживати, але до повоєнного рівня цін ще далеко.

Шукають нижні поверхи

Експерти з нерухомості порталу DOM.Ria порівняли, як змінилися ціни на оренду житла в різних регіонах України з грудня 2021 року до грудня 2022-го. Харківська область очікувано показала найбільше падіння ціни. У середньому 1-кімнату квартиру в області можна було орендувати за 4369 гривень, що на 50% дешевше, ніж у грудні 2021 року. І хоча до аналізу потрапили оголошення з усієї області, переважна більшість з них припадає на Харків. Безліч переселенців зараз живуть у Богодухові, Краснограді та інших містах і селах на заході області, де немає бойових дій, але ринок оренди житла в цих невеликих населених пунктах значно менший, ніж в Харкові, тому не має такого великого впливу на статистику.

Майже так само, як і в Харкові, просіли ціни в Херсоні, а західні власники житла за рік отримали ріст прибутків. Найдорожче житло в оренду зараз пропонують у Закарпатській області, де середня вартість однокімнатної квартири перевищує 17 000 гривень.

В аналізі агенції нерухомості за січень видно, що в Харкові ринок виходить з крутого піке, середня вартість однокімнатної квартири виросла майже на 500 гривень в місяць. За цей рік дещо змінилися запити орендарів. Якщо у травні минулого року під час першого масового повернення харків'ян до міста великим попитом користувалися райони, де було менше обстрілів, наприклад, район Одеської, то зараз орендарі знову орієнтуються на інші фактори.

"Знову питають, скільки йти до метро, як це було і до війни, а найбільш затребуваними стали низькі поверхи. Раніше квартиру на першому поверсі було дуже важко здати, бо там часто немає балкону, люди не хотіли, щоб перехожі їм заглядали у вікна. А тепер навпаки — усі хочуть на першому, другому, третьому поверсі, щоб не ходити далеко під час вимкнення світла, коли ліфт не працює", — розповіла KHARKIV Today агент з нерухомості Світлана Василенко.

Нещодавно їй вдалося знайти орендарів навіть у квартиру на Салтівці. Двокімнатне приміщення біля "Студентської" орендувала сім'я, яка перебралася до міста з Вовчанська. Далі на захід люди їхати не захотіли, бо знайшли у Харкові роботу і мають родичів в місті. Помісячно сплачують 4 000 гривень, хоча до війни ця квартира здавалася за 10 000, не враховуючи комунальні платежі. Салтівка все ще вважається непопулярним районом, тож на сайтах оголошень можна знайти квартири в цьому районі і за 2 000 гривень.

"Воробйовi гори" під склади

Навіть  дешеві квартири не завжди вдається прилаштувати. На сайтах для оренди нерухомості чимало оголошень, що повторюються вже кілька місяців.

Пенсіонерка Тетяна Смірнова майже пів року не може знайти квартирантів у своє двокімнатне помешкання на Павловому Полі, хоча знизила помісячну оренду майже вдвічі від довоєнної.  Жінка переїхали у будинок під Мерефою кілька років тому і здає квартиру в місті. Останні роки в неї жили постійні орендарі, платили 7000 грн на місяць. Коли почалася війна, родина перебралася у відносно безпечну Львівську область. 

"Я кілька місяців почекала, може, вони повернуться, бо не хотілося пускати у житло зовсім незнайомих людей. Восени знову виставила квартиру, бо треба сплачувати з чогось комуналку, але так і не вдалося знайти нікого. Ціну вже знизила до 3000, але безрезультатно", — розповіла власниця оселі.

У найгіршому становищі зараз власники міні-квартир у новобудовах. За кілька років до коронавірусної кризи, що ще до війни підкосила ринок житла, Харків переживав бум на квартири-студії. Смарт-квартиру, як їх тоді називали, можна було придбати усього за 10 000 доларів. Як правило, їх купляли по кілька відразу, аби здавати іноземним студентам. Зараз, коли студентів немає, квартири у "Воробйових горах" та інших будинках зі смарт-апартаментами намагаються здати в оренду під склади.

Малогабаритну квартиру для житла можна знайти за ціною до 1000 гривень.  

Подешевшало навіть елітне житло. 5-кімнатну квартиру в елітному житловому комплексі біля "Наукової", яка до війни здавалася за 3500 доларів, зараз можна орендувати за 1500 доларів, щоправда, враховуючи, як подорожчав долар з того часу, вартість майже не змінилася.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Будівництво житла у Харкові через війну скоротилося на 67%

Такі пропозиції — рідкість на харківському ринку нерухомості, каже агент Світлана Василенко, бо заможні власники елітних квартир воліють не виставляти їх задешево, а почекати на кращі часи.