Об'єднання університетів у Харкові: студенти і викладачі протестують

Університет будівництва і архітектури вийшов на мітинг.

Архітектори не хочуть об'єднуватися. Університет будівництва і архітектури протестує проти приєднання до Університету міського господарства.

Рада ректорів Харкова звернувся до міністерства з проханням про об'єднання двох вишів. Йдеться про приєднання Харківського Національного університету будівництва та архітектури (ХНУБА) до Харківського Національного університету міського господарства (ХНУМГ). Це рішення викликало скандал: викладачі і студенти ХНУБА вийшли на акцію протесту.

Різні архітектурні школи

10 вересня близько першої години дня біля Сумської, 40 з'являється група людей у жовтих жилетах. Троє поліцейських тут же підходять дізнатися, що відбувається. Виявляється, студенти і викладачі університету будівництва і архітектури на перерві вийшли страйкувати. Вони обіцяють не перекривати Сумську і не порушувати закон, тому поліцейські акції не перешкоджають.

На акцію протесту вийшли в основному студенти і викладачі Архітектурного факультету, хоча і багато будівельників теж не у захваті від перспективи стати частиною університету міського господарства. Вони тримають в руках плакати "ХНУБА наш дім", "Хочемо вчитися у виші, вибраному нами". Один зі студентів залазить на пам'ятник архітектору Олексію Бекетову, який стоїть біля вишу, і прикладає до нього жилет "Захисник ХНУБА". У студентів мотив для протесту один: вони хочуть отримати диплом того вишу, до якого вступали.

"Я вчуся тільки перший рік, але я люблю свій університет, своїх викладачів, нашу систему навчання. Я братиму участь у всіх акціях протесту, які будуть", — говорить першокурсник архітектурного факультету Владислав Толкачов.

Викладачі не такі оптимістичні і розуміють: приєднання до будь-якого університету неминуче. Як писав KHARKIV Today, через скрутне фінансове становище і недостатню кількості студентів у ВНЗ прийняли рішення приєднатися до НТУ "ХПІ". Вчені ради обох університетів провели засідання і прийняли відповідні рішення. Про це повідомили і профільне міністерство, і Кабмін.

"Ми вихідці з "ХПІ", ми звідти всі, ми були одним університетом. У Львівській політехніці є архітектурний факультет, в Одеському політехнічному університеті теж. Що стосується університету Бекетова — вони наші конкуренти", — так пояснила KHARKIV Today прагнення об'єднатися з "політехом" старший викладач кафедри архітектурних конструкцій Олена Янтровська.

До НТУ "ХПІ" архітектори і будівельники домовилися увійти окремим Інститутом, а з університетом міського господарства таких домовленостей немає. До того ж — виш готує своїх будівельників і архітекторів.

"Коли нас приєднують до університету міського господарства, нас розпилюють. Ми не йдемо туди цілісним інститутом, будівельний і архітектурний факультети будуть існувати окремо один від одного. Це зашкодить якості освіти", — упевнений доцент кафедри основ архітектури Костянтин Бондаренко.

Головний мотив протесту, кажуть викладачі, у тому, що архітектурні факультети двох вишів належать до різних архітектурних шкіл.

Вчених не питали

Засідання Ради ректорів відбулося 3 вересня. Незважаючи на те, що вчені ради "ХПІ" і ХНУБА ще у червні прийняли рішення об'єднуватися, їх думку не врахували. Ректори цих університетів на засіданні навіть не були присутні. Ректор Університету міського господарства, який зараз очолює Раду ректорів Харківського регіону, у голосуванні участі не брав через конфлікт інтересів. Решта ж представників вищої школи прийняли таке рішення: "клопотати перед Міністерством освіти щодо реорганізації закладів вищої освіти шляхом приєднання Харківського Національного університету будівництва та архітектури до Харківського Національного університету міського господарства".

У НТУ "ХПІ" розводять руками: мовляв, зробили для порятунку ХНУБА все, що могли. Сам ректор Університету будівництва і архітектури Димитрій Череднік коментувати реорганізацію не став.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчені, на вихід! Чому у харківських університетах звільняють викладачів

"У мене немає ніяких коментарів. Зараз в університеті працює робоча група з Міністерства освіти, і я дуже зайнятий", — сказав Димитрій Череднік KHARKIV Today.

Ректор Університету міського господарства Володимир Бабаєв пообіцяв прокоментувати ситуацію на початку наступного тижня. Тим часом архітектори і будівельники розсилають звернення до МОН та прем'єр-міністру і погрожують знову виходити на акції протесту — тепер уже під стіни Університету міського господарства.