"Новомет" готується встановити німецькі фільтри

Фільтраційні установки може поставити один з провідних європейських виробників — компанія Herding.

Після модернізації пилоуловлювальні установки зможуть повертати чисте повітря на виробництво. Це допоможе заощадити гроші підприємства і захистити екологію.

23 червня керівництво коксового заводу "Новомет" зустрілося з представниками німецької компанії Herding GmbH Filtertechnik, яка виробляє фільтри і фільтрувальні елементи. На коксовому заводі кажуть, що у них достатньо фільтраційних установок — дві точки на вуглепідготовці і одна на коксосортуванні. Система пиловловлювання справляється з обсягами, гранично допустима норма викидів у атмосферу не перевищена. Незважаючи на це, керівництво хоче модернізувати систему.

"Ми хочемо піти далі і поліпшити ситуацію. Можливо, завдяки співпраці з колегами з компанії Herding — застосувати нові системи. Тобто модернізувати свої пилоуловлювальні установки конкретно на даному об'єкті таким чином, щоб отримане повітря після очищення можна було повертати у робочу зону, де знаходяться робітники, і вони зможуть далі дихати цим повітрям. Умовно кажучи, допустимий норматив — 5 міліграмів, щоб проходило повітря у робочу зону. Як стверджують колеги, при використанні їх фільтраційної установки потенційно можна досягти 1-2 міліграмів. Це повітря буде чистішим, ніж те, що на вулиці", — пояснив директор ТОВ" Коксовий завод "Новомет" Максим Бондарев.

У березні 2021 року "Новомет" отримав дозвіл Держекоінспекції на здійснення діяльності терміном на сім років. Дозвіл передбачає, зокрема, проведення заходів щодо поліпшення екологічної ситуації в межах заводу. Модернізація фільтраційних установок стане першим етапом таких заходів.

Деякий час завод працював без відповідного дозволу на викиди. Це сталося під час зміни власників: старий дозвіл був до 2024 року, але у 2019 році (коли новий менеджмент почав діяльність на підприємстві), через бюрократичну тяганину нові документи ще не були отримані. Зупинити роботу заводу було неможливо. Зупинка означала б знищення, говорить директор заводу Максим Бондарев.

"На жаль, через юридичну колізію, зміну власника цей проміжок ми змушені були пройти без дозволу. З моменту взяття в оренду даного об'єкту, всі відповідні документи були передані до Міністерства навколишнього середовища. Понад рік нам не відповідали, — говорить Бондарев, — технічно завод зупинитися не міг. Якщо завод зупиняється, печі остигають і втрачають свою здатність. Далі запустити їх вже не можна, потрібно будувати новий коксовий цех. Зупинити — це значить ліквідація підприємства".

Бондарев зазначив, що у випадку з "Новометом" отримання дозволу означало виключно бюрократичну процедуру перереєстрації. Викиди заводу відповідають нормам, технологічних проблем немає, що підтверджують лабораторні дослідження і виданий пізніше дозвіл на здійснення діяльності. У чому причина майже річної затримки з видачею дозволу — Бондарев не знає. Однак він зазначив, що створена чиновниками ситуація породила неправдиві чутки і негативно відбилася на репутації заводу. Тому колектив підприємства готується публічно відстоювати свою позицію у суді.

Є й інша причина, чому не можна було зупинити виробництво. У штаті коксового заводу працюють 370 чоловік, які могли залишитися без роботи у розпал пандемії. Водночас перед співробітниками залишається непогашена заборгованість із зарплати (спадщина старого керівництва). На сьогоднішній день сума становить близько 17 мільйонів гривень. Її виплачує новий менеджмент.

Від старих власників залишилися не тільки борги. Багато за звичкою називають коксовий завод "Коксохім", хоча хімічного виробництва тут немає, завод виробляє тільки кокс. Можливо, це і є причиною обурення жителів, які вважають, що коксовий завод викидає хімічні речовини. Нове керівництво називає ці звинувачення надуманими.

Як зазначає директор "Новомета" Максим Бондарев, завод не забруднює повітря, і згідно з відкритими екологічними даними, Новобаварський район вважається одним з найчистіших у Харкові.

Водночас на підприємстві відзначають, що поблизу "Новомета" працюють ще 15 промислових підприємств. Ймовірно, місцеві жителі не хочуть розбиратися в ситуації і грішать на коксовий завод. Бентежити може і інтенсивна водяна пара, яку "видає" гасильна лазня. Фільтраційних установок жителі просто не бачать.

На зустрічі з німецькою компанією обговорювали можливість установки фільтрів, зокрема всередині цеху коксосортування. Якщо вирішать обладнати нові, то старі з роботи виведуть.

Відзначимо, компанія Herding GmbH Filtertechnik працює більше 40 років, головний офіс — у Німеччині. У неї є представництво у 180 країнах світу, зокрема Польщі й Україні. Компанія виробляє фільтри, фільтраційні матеріали і обслуговує їх. В Україні реалізовані п'ять проєктів з 23 установками: на Балаклійському цементному заводі і Авдіївському коксохімічному заводі. Фільтраційні установки працюють впродовж року, без зупинки.

Голова правління компанії Herding Мацей Пишчалка запевняє: модернізація фільтраційної установки не тільки буде сприяти захисту екології, а й допоможе коксовому заводу економити.

"У вас клімат взимку кращий, ніж у нас [у Польщі — ред.]. Ви постійно викидаєте повітря після фільтра на вулицю, це повітря — з підігрівом. Це газ, електрика, це гроші. Це завжди питання економіки. Екологія — це економія. Ми не лише повертаємо повітря у цех, щоб людині було краще, або заводу, а думаємо про економію", — пояснив Пишчалка.

Коксовий завод вивчає можливість установки німецьких фільтрів. Якщо контракт буде підписаний, технічні роботи займуть від трьох до шести місяців. Максим Бондарев запевнив, процес вибору підрядника займе не більше декількох місяців і роботи з установки фільтрів почнуться вже цього року.