Нові назви. Що робити жителям перейменованих міст Харківської області?
Міста Красноград та Первомайський на Харківщині офіційно вважаються перейменованими. Видання Верховної Ради "Голос України" оприлюднило постанову парламенту про присвоєння їм нових назв — Берестин та Златопіль. На місцевих жителів чекають певні зміни.
Нові адреси юридичних та фізичних осіб, назви залізничних та автобусних маршрутів, вказівники та знаки на автотрасах. Усе це чекає не лише жителів двох міст, адже назву поміняв великий район та громада.
Побажання місцевих не врахували
Великі зміни лякають, особливо коли це стосується власних імен. Жителям Краснограда, а також Красноградського району доведеться звикати до того, що місто відтепер називається Берестин, а район — Берестинський. Назву обрав комітет Верховної Ради за рекомендацією Інституту національної пам'яті, вона не випадкова, адже через населений пункт протікає річка Берестова, на честь неї і перейменували Красноград. Але в міській раді незадоволені тим, що парламентарі не врахували побажання місцевих, які на громадських слуханнях вибрали зовсім іншу назву — Славноград. Свою пропозицію красноградці надіслали до Офісу президента, Кабміну та парламенту.
"Офіційних листів з комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування про відхилення назви Славноград не було. Про рішення щодо нової назви Берестин дізналися після засідання комітету", — розповіла міська голова Краснограду Світлана Кривенко.
Втім, не можна сказати, що депутати проігнорували думку більшості місцевих жителів. У голосуванні, що пройшло 9 січня 2024 року, взяли участь усього 184 людини з-поміж майже 20 тисяч жителів, та й то обрали нову назву тільки 117 з них, інші голосували проти перейменування. І досі люди активно висловлюють невдоволення в міських групах в соцмережах.
"Невдоволення громади такими змінами — нормальна ситуація. Так само зараз невдоволені новою назвою Клинова-Новоселівка жителі колишньої Олександрівки Золочівської громади. У 2016 році мешканці селища Слобожанське Зміївської громади, яке раніше називалося Комсомольське, так сильно були невдоволені декомунізацією, що дійшли аж до Верховного Суду, але він залишив у силі рішення парламенту. Але в Краснограді є люди, яким нова назва подобається, просто їхню думку не так видно в інтернеті, — вважає заступниця голови Красноградської РВА Наталія Осадча.
Чиновниця вважає, що коментарі у Фейсбуці пишуть ті, хто був проти, а ті люди, які виступали за перейменування, нічого не пишуть.
Що стосується Первомайського, який відтепер називається Златополем, думки активної громадськості розділилися в залежності від політичних вподобань. У місті є певний конфлікт між мером Миколою Бакшеєвим та місцевими депутатами, що раніше входили до забороненої ОПЗЖ. Останні вісім разів у місті "провалили" голосування за назву Добродар. У свою чергу профільний комітет парламенту відкинув її, як і Холоднояр, бо вони співзвучні з назвами торгових марок.
"Я ще мав сподівання, що міська рада міста Первомайський зможе ухвалити рішення про перейменування самостійно. Але й добре, що не ухвалили. Бо назви, які перемагали в обговореннях, однак, тхнули радянщиною", — так прокоментував рішення парламенту Микола Бакшеєв.
Міський голова готує розпорядження про конкурс на новий герб Златополя.
Кому треба міняти документи?
Попри побоювання громадян, зміна назв міст та району не призведе до великих бюджетних витрат, але завдасть місцевим чиновникам певного клопоту. Адже треба міняти назви органів місцевої влади.
"Місцеві ради та їхні виконавчі комітети є юридичними особами. А тому, згідно зі статтями 3 та 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань", дані про їхні назви, організаційно-правову форму, керівників тощо заносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців і громадських формувань", — пояснює юрист Українського інституту національної пам'яті Сергій Рябенко.
Територіальні підрозділи державних органів також змінюють назви, але цим вже займається той орган влади, до якого вони належать. Те ж стосується вказівників та назв залізничних станцій — це робитимуть відповідно дорожня служба та "Укрзалізниця".
Документи в Єдиному державному реєстрі необхідно змінювати підприємствам, юридичним та фізичним особам. Але це для них безкоштовно. Що стосується інших громадян, на них перейменування ніяк не позначиться. Вони можуть необмежений час жити з назвами Первомайський та Красноград в паспортах та інших документах. На Берестин та Златопіль їх замінять лише в тому разі, якщо людина змінюватиме документи, і на звичайну вартість такої послуги це ніяк не вплине.
Те саме стосується і документів на нерухомість — зміни до них треба буде вносити, тільки якщо власник захоче продати, подарувати або передати у спадок свою квартиру, будинок чи інше майно. У такому випадку в документах, які будуть оформлюватися на нового власника, вже буде зазначена нова назва.