Наймолодшому учаснику підпалу — 10 років. Росіяни вербують харківських дітей у соцмережах
Цього року у Харківській області почастішали підпали на вулицях та на залізниці. Більшість цих злочинів — справа рук підлітків та молодих людей, які знаходять оголошення про роботу в Telegram-каналах і попадають на гачок представників ворожих спецслужб.
Пропонують кілька тисяч доларів і змушують знімати підпали на відео. У 2024-му році на Харківщині зловмисники підпалили близько 50 військових автівок. Більшість паліїв — не ідейні "путіністи", а звичайні молоді люди в пошуках заробітку або навіть школярі.
Пастки в Telegram
У Харківській області 12-х неповнолітніх підозрюють в умисних підпалах. Їхніми "жертвами" стали релейні шафи на залізниці, відділення "Укрпошти", будівля районного ТЦК, але найчастіше — автомобілі військовослужбовців. Фігурантами схожих злочинів також нерідко стають юнаки, які вже вийшли зі шкільного віку. Наприклад, у листопаді 18-річний харків'янин підпалив відділення "Укрпошти" , а 22-річний контрактник-дезертир полював на автомобілі військових. Усіх їх об'єднує одне: вони стали зброєю в руках російських спецслужб.
Більшість майбутніх паліїв потрапляють на гачок ворожим провокаторам через месенджер Telegram. Згідно з дослідженням "Українська молодь сьогодні" на замовлення USAID, серед українців 10-12 років ця соціальна мережа — на третьому місці за популярністю, 62% опитаних відповіли, що користуються нею щодня. У підлітків 13-15 років Telegram — ще популярніший. Понад 80% сказали, що кожного дня його відкривають. Цим скористалися російські вербувальники. Вони розміщують там оголошення про підробіток, і діти переходять за посиланням.
"Замовники цих злочинів — представники російських спецслужб, тому вони незважають на жодні моральні принципи, щоб вести цю війну. Їм все одно, кого примусити — дорослого чи дитину", — розповів KHARKIV Today начальник Слідчого управління ГУ Нацполіції в Харківській області Сергій Болвінов.
За його словами, наймолодшому хлопцеві з Харківської області, що зголосився на таку роботу, було всього 13 років, але в одному з випадків 14-річний школяр, який пішов палити автомобіль, взяв із собою за компанію 10-річного хлопця. Основний мотив підлітків — заробіток. Суми пропонують різні, в залежності від складності завдання. У деяких випадках виконавці не отримують нічого, в інших отримують "гонорар" на криптогаманці.
"Ворог використовує максимально приховані способи оплати, криптовалюту. Замовник пропонує створити криптогаманець і туди переводить електронні гроші. Потім виконавець може обмінювати їх на готівку. За нашими 13 фактами підпалів один із неповнолітніх встиг отримати гроші", — каже Болвінов.
Слідчі разом з СБУ та кіберполіцейськими блокують канали, де пасуться ворожі вербувальники, але їм неважко створювати нові для заманювання потенційних паліїв.
"Не до кінця розуміють наслідки"
Підпали військових автівок, об'єктів критичної інфраструктури та державних установ за участю підлітків — проблема не лише Харківської області. Малолітніх паліїв ловили також в Києві та Дніпрі, Одесі і Львові. Підлітки, які погоджуються виконувати злочинні завдання росіян, переважно не мають ніяких проросійських переконань. Основна спокуса для них — гроші. Про це розповів в ефірі телемарафону заступник начальника департаменту карного розшуку Нацполіції Юрій Кузьменко.
"Серед підлітків це поширюється тому, що їх легше завербувати, спонукати до таких дій, підлітки не до кінця розуміють наслідки, відповідальність, яку їм доведеться нести", — пояснив поліцейський.
Відповідальність-таки буде, і досить сувора, адже такі злочини кваліфікують не тільки як підпал, а і як протидію діяльності ЗСУ, що передбачає до 10 років ув'язнення. Іноді підлітків судять за диверсію, а це вже — від 15 років за ґратами до довічного ув'язнення. Саме таке покарання зараз загрожує 17-річному старшокласнику з Близнюків, який підпалював релейні шафи на залізниці.
На початку грудня поліцейські затримали двох неповнолітніх, які влітку підпалювали будівлі ТЦК в Харкові, а коли зрозуміли, що їх можуть затримати, втекли до Одеси та видалили всю переписку з куратором. Та не допомогло — їх затримали, а спеціалісти поліції вилучили файли з підпалом, які хлопці надсилали замовнику.
Діти, молодші за 14 років, у в'язницю за підпал не сядуть, але в цьому випадку суд може покарати їхніх батьків. Наприклад, вони змушені будуть відшкодувати вартість спаленої автівки потерпілому, або ж самі сядуть за ґрати за злісне невиконання батьківських обов'язків. Тож в поліції радять батькам підлітків цікавитися, як ті проводять вільний час, особливо на канікулах, коли в школярів немає занять, або ж у тому разі, коли в них раптово з'являється підробіока і дорогі речі — одяг або смартфон.
У Харківській прокуратурі тим часом просять керівників шкіл поговорити з учнями про те, яку відповідальність вони понесуть у випадку, якщо погодяться на спокусливі пропозиції щось спалити.