На низькому старті: як у Харкові відбудуться вибори мера?

У розпал чергової хвилі коронавірусу багато виборців не дійдуть до дільниць.

Щоб голосувати у лікарні чи вдома через хворобу, доведеться віднести лист до дільничної комісії. У Харківській області лише від коронавірусу лікуються 30 тисяч людей. Усі вони проголосувати навряд чи зможуть.

До виборів залишилося три дні агітації та день тиші у суботу. Політичні штаби кандидатів потроху згортають рекламу, а виборчі комісії готуються працювати за умов надзвичайної ситуації. Хоча "червона" зона у Харкові і не оголошена, становище через епідемію коронавірусу непросте.

Лист до дільничної комісії

За даними Міністерства охорони здоров'я, на даний момент у Харківській області на коронавірус хворіють 29 987 чоловік, більшість із них — жителі Харкова, які цієї неділі мають йти голосувати. Конституція України гарантує всім дорослим дієздатним громадянам право на участь у виборах. Минулого року під час місцевих виборів коронавірус вже лютував, тому народні депутати розробили закони, які регулюють голосування в інфекційних лікарнях. Як і 2020-го, там працюватимуть спецдільниці, а члени виборчих комісій ходитимуть зі скриньками по палатах у спеціальних захисних костюмах.

"Списки виборців формують головні лікарі лікарень, вони будуть відомі лише за день до голосування, у суботу", — розповів координатор спостереження громадської мережі "ОПОРА" у Харківській області Микола Зінченко.

Тим, хто лікується від коронавірусу вдома, очевидно, доведеться пропустити ці вибори, адже для того, щоб покликати до себе додому членів дільничної виборчої комісії, до цієї комісії доведеться сходити.

"Ви повинні написати заяву про те, що через хворобу не можете голосувати на дільниці і просите прийти до вас додому. Заяву у вільній формі, до неї додати довідку від лікаря та підтверджений сертифікат про позитивний тест на коронавірус та віднести до комісії", — розповіли KHARKIV Today у міській виборчій комісії.

Парадокс полягає у тому, що заяву хвора людина має подати особисто. Зробити це потрібно до 29 жовтня включно. Єдина альтернатива — надіслати на електронну пошту дільничній комісії листа, завіреного електронним підписом. Так що у хворих на коронавірус, які лікуються вдома, вибір невеликий: або йти на дільницю і наражати на небезпеку заразитися інших людей, або не голосувати.

Тести і сертифікати не потрібні

Дільничні комісії вже розіслали виборцям запрошення, забрали бюлетені та приготувалися до виборів. Цього року партії часто міняли членів комісій, але на даний момент кворум є на всіх дільницях.

О 8:00 31 жовтня дільниці відкриються. Навіть якщо до цього часу Кабмін відправить Харків до "червоної" зони, вибори все одно відбудуться.

"У день виборів будуть задіяні всі необхідні механізми, щоб усі були у масках і дотримувалася дистанція", — пообіцяв директор департаменту охорони здоров'я ХОДА Максим Хаустов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибори у Харкові за п'ять днів. Виборча комісія видає бюлетені

Із міського бюджету на протиепідеміологічні заходи на дільницях уже витратили 3,7 мільйона гривень, в основному — на урни та дезінфікуючі засоби. Зважаючи на все, масковий режим буде єдиним обмеженням на виборчих дільницях. Ні для членів комісій, ні для спостерігачів, ні для виборців не потрібні сертифікати про вакцинацію, а також негативні тести на коронавірус, щоб зайти до дільниці.

О 20:00 дільниці закриються, і члени комісій сядуть рахувати бюлетені. Результати виборів мають оголосити до 12 листопада, але експерти вважають, що вони будуть відомі раніше — на відміну від минулого року, буде не чотири, а лише один бюлетень.

Якщо жоден кандидат не набере більше 50%, то буде другий тур із двома фіналістами, які набрали найбільше голосів. Повторне голосування мають призначити не пізніше ніж через три тижні після першого, тобто 7, 14 або 21 листопада.