Мисливці за літаками розповіли, як знищили ворожий борт на Харківщині без жодної ракети

Батарея командира зенітної ракетної батареї "Бук М1" Ярослава Мельника п'ять місяців служить на Харківщині.

На рахунку підрозділу 28 цілей ворога: одинадцять бойових літаків різних типів, два гвинтокрили, дві крилаті ракети та тринадцять безпілотників.

Бригада Героя України Ярослава Мельника з 24 лютого боронила українське небо на Херсонщині та біля Запоріжжя, а в середині березня отримала наказ висуватися в район міста Ізюм на Харківщині.

"Напевно, тому що рашистські льотчики там були дуже активними. У перший же день наш бойовий розрахунок збив тут бойовий гвинтокрил росокупантів. Бійці Нацгвардії України знайшли рештки машини та екіпажу", - згадує командир під час іньерв'ю "Армія. Інформ".

Він пам'ятає, що одночасно в небі над Харківщиною могли перебувати великі групи ворожих літаків, інколи їх кількість перевищувала десяток. Росіяни здійснювали авіанальоти на місто Ізюм та околиці і полювали за засобами ППО.

"Наша батарея протистояла їм одна. Це означає, що як тільки ми увімкнемо свою апаратуру для виявлення і захоплення цілі, то відразу станемо зручною і добре помітною мішенню для десяти рашистських льотчиків. Як тільки вони нас виявлять, то без вагань відмінять свої польотні завдання з бомбардування військ чи об’єктів і миттєво зосередяться на знищенні нашого ЗРК. Десять літаків можуть випустити десять протирадіолокаційних ракет. Можуть і більше. Тобто співвідношення сил було, м’яко кажучи, не на нашу користь. Та ми все одно вступали в протиповітряні бої. Російські стерв’ятники полювали за нами, а ми — за ними. У нас були секунди. Увімкнути апаратуру, виявити і захопити об’єкт. Вмикаємо радар підсвічення — у кабіні рашиста пищать і світяться індикатори, сигналізують йому, що він вже наша ціль. Всі його поплічники в небі вже це також знають. Ми виконуємо бойовий пуск і стрімко залишаємо свою позицію, аби врятуватися від протирадіолокаційних ракет. Під час протиповітряного бою ми "ведемо" одну ціль. Що в цей момент роблять інші літаки — ми не бачимо. Але усвідомлюємо. Як правило, у цей час вони вже випускають по нас свої ракети", - розказав в інтерв'ю Ярослав Мельник.

У добутку підрозділу - знищений російський літак, на який не було витрачено жодної ракети. Зенітники виявили ціль, увімкнули радар підсвічення.

"У кабіні рашиста в цей час зазвучали звукові повідомлення про опромінення радаром. Він зрозумів, що з мисливця перетворився на ціль. Напевно, це так приголомшило льотчика, що він відразу катапультувався. Літак розбився", - згадує командир.

До Дня Повітряних Сил ЗС України Президент України вручив командиру Мельнику орден "Золота Зірка" Героя України.