Маски під розписку. Як виборчі комісії у Харкові готуються до виборів
Дільничні виборчі комісії отримали бюлетені та засоби захисту для членів комісії. Цього року масок та санітайзерів дали більше, ніж на виборах у 2020-му році.
На кожну комісію видають у середньому 500 масок. Члени виборчкомів кажуть — цього вистачить на цілий день та ніч підрахунку голосів.
Пломби та секретні пакети із запасом
Вранці 29 жовтня у Шевченківській районній адміністрації багатолюдно: члени дільничних виборчих комісій приїхали забирати бюлетені. Багато хто з них не відразу знаходить районну комісію, яка розташовується у підвалі без вікон. Там душно, мобільний зв'язок не ловить, члени дільничних ТВК юрмляться на сходах перед входом, їх викликають по черзі та вручають все необхідне для виборів.
"Ми видаємо протоколи та бюлетені. Ось ці червоні пломби, якими пломбують виборчі скриньки. Там записується номер протоколу. Ми даємо їх із запасом, може зламатися чи ще щось. Секретні пакети для протоколів — теж, ми даємо запасний пакет, якщо раптом щось станеться не таке, як треба, буде можливість запакувати. Ще ми видаємо "наочку" ось таку, це вішається на чільне місце, тут написано, як треба поводитися", — розповів член райвиборчкому Валерій Новіков KHARKIV Today.
У Шевченківській районній комісії виявили ініціативу та додатково видають членам ДВК роздруковані зразки актів, документів, які стануть у нагоді у роботі, для того, щоб вони не губилися у разі важкої ситуації та могли все оформити згідно із законом.
Другий рік поспіль, крім суто виборчих атрибутів — бюлетенів, протоколів, урн та іншого, — члени комісій виносять з райвиборчкомів мішки з атрибутами особливого карантинного становища. У них — щитки та маски, захисні халати для тих, хто піде до хворих, термометри та навіть запасні батареї для них. Усього цього добра, кажуть члени комісій, набагато більше, ніж 2020-го.
"На кожну дільницю видаємо в середньому по 500 масок, але це залежить від розміру дільниці та кількості членів виборчкому", — каже Людмила Мосежна, голова районної комісії.
Бюлетені у опечатаних пакетах члени комісій отримують в останню чергу. Вони розписуються і залишають приміщення через двері, протилежні тим, до яких увійшли. До дільниці в автобусі їх супроводжують поліцейські.
Вдома голосують мало
У 124 школі на Північній Салтівці розташувалися п'ять дільничних виборчих комісій. У п'ятницю вранці тут залишаються лише чергові члени ДВК, решта поїхала за бюлетенями, а у другій половині дня проводять передвиборчі засідання.
Кабіни та урни вже стоять, на столах, де сидітимуть члени комісій, розкладено маски, рукавички та санітайзери. Хоча у комісіях усіх рівнів запевняють, що масок більш ніж достатньо, на столах для кожного члена поклали лише два аксесуари. Якщо дотримуватись рекомендацій МОЗ щодо використання цих засобів захисту, їх вистачить на 4 години. У комісії запевняють: є ще у запасі.
Окремо стоять мішки зі спецкостюмами — у них члени комісій підуть додому до тих, хто сам на дільницю прийти не може.
"На цій дільниці більше 1800 виборців. Ми отримали 7 заяв від людей, які голосуватимуть вдома, ось за цими адресами ми й підемо", — розповіла заступниця голови дільничної комісії №631521 Валентина Києвська.
124-а школа — інклюзивна, це означає, що тут є особливий ліфт для дітей на візках. У день виборів ним матимуть змогу скористатися виборці з інвалідністю. На жаль, поки що така доступність голосування для всіх харків'ян — швидше, виняток, а не правило. На інших дільницях виборцям в інвалідних візках доведеться або просити поліцейських занести їх — якщо дільниця розташована вище за перший поверх, або залишитися голосувати вдома.
Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today