Лікарні переповнені, кисню немає. Чому Харків не закривають на карантин?

Хворих відвозять за 100-200 кілометрів від Харкова, але місто не виводять до "червоної" зони.

Хворих коронавірусом з Харкова везуть до Богодухова, тому що в обласному центрі в лікарнях немає місць. Водночас Богодухів потрапив до "червоної" карантинної зони, а Харків — ні.

Немає підстав переводити місто до "червоної" карантинної зони, вважають у міськраді. Керівництво Харківської обладміністрації також запевняє, що не потрібно вводити карантин на території всього регіону, тому відправляють міста у локдаун по одному. У Харкові водночас давно закінчилися місця з киснем для хворих коронавірусом.

"Помаранчевий" настрій

З 762 випадків зараження коронавірусом у Харківській області лише кожен третій випадок припадає на жителів районів. Основна кількість хворих, більше 70%, припадає на Харків. Тенденція не нова, за весь час епідемії хворіють в основному харків'яни. Це легко побачити, подивившись на карту лабораторного центру.

Водночас сам Харків залишається в "помаранчевій" зоні. Працюють підприємства, в транспорті немає обмежень по кількості пасажирів, відкриті ресторани. У міськраді запевняють, що немає ніяких підстав посилювати карантин.

"Харків залишиться в "помаранчевій" зоні, якщо дані по рівню захворюваності цього тижня не перевищать показники минулого на 50%. Зараз цей показник становить 26%", — повідомили в пресслужбі міськради з посиланням на заступницю міського голови Світлану Горбунову-Рубан.

Харків разом з усією областю до "червоної" зони може відправити і МОЗ. Щодня Міністерство публікує статистику по регіонах, в якій виводить показники захворюваності коронавірусом. Якщо два і більше показники перевищують норму, область автоматично потрапляє до "червоної" зони і керівництво зобов'язане вводити обмеження.

Епідпоріг в Харківській області перевищений, як і майже у всіх регіонах України (115%). Коефіцієнт виявлення випадків інфікування, який рахують за складною формулою, в регіоні — на межі. Він не повинен перевищувати 20%, в Харківській області за останні три дні перебуває на рівні +/- 18%. У "червоних" Чернігівській і Миколаївській областях він менший.

Рівень госпіталізації в Харківській області перевищує норму на 11% Майже такий, як в "червоних" Львівській та Закарпатській областях. Водночас вони давно закриті на карантин, а Харківська область — ні.

"Червоної" зони поки немає. Якби вона була, повірте мені, її ніхто б не приховував. Це нерозумно, безглуздо", — переконує журналістів заступник голови облдержадміністрації Михайло Черняк.

В адміністрації, як і в міськраді, налаштовані зберігати "помаранчевий" настрій.

Перевіряючі рахують ліжка

У Міністерстві водночас не дуже вірять даним, які відправляють харківські чиновники і керівництво лікарень. Чиновники МОЗ помітили розбіжність між словами місцевих керівників і кривою статистики. Незважаючи на запевнення, що все під контролем, крива захворюваності останні два місяці неухильно зростає. Збільшується і смертність.

Головний пункт, який викликає сумнів у Міністерстві охорони здоров'я — скільки ж вільних місць для хворих коронавірусом є в міських лікарнях. За статистикою зайнято всього 47% ліжок з киснем, водночас  хворих везуть до лікарень інших міст області. Статистика формується своєрідно: наприклад, туди включають ліжка з киснем у пологових будинках. Насправді ж звичайних хворих з коронавірусом туди не повезуть.

"Рівень госпіталізації не зростає, адже людей залишають вдома до критичного стану. Де-факто ми в "червоній" зоні вже давно. Але нікого це не бентежить", — написала кілька днів тому волонтер Наталія Попова, яка допомагає купувати кисневі концентратори.

До Харкова з перевіркою приїхали представники МОЗ. Вони повинні встановити, хто правий: чиновники, які рапортують про вільні місця, чи волонтери, які б'ють на сполох. Комісія обіцяє 1 квітня відрапортувати. У Харківської області є всі шанси закритися на карантин вже цього тижня.

Автор: Олена Павленко