Лікарі закінчилися? Як у Харкові знайти сімейного лікаря
У Харківській області працюють понад півтори тисячі сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. За даними Нацслужби здоров'я України, з половиною з них ще можна укласти договір. Насправді знайти свого лікаря зараз — завдання непросте, лікарі у Харкові у дефіциті.
У Харківській області зріс попит на сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Причиною цього є вакцинація проти коронавірусу, адже сертифікат можна отримати лише у сімейного лікаря. Люди, які раніше ігнорували поліклініки, зараз зіткнулися з тим, що декларацію підписати нема з ким. Багато лікарів уже перевищили ліміт пацієнтів, інші звільнилися.
Набрали максимум
Підписати декларацію із сімейним лікарем у Харкові стає все важче. Загалом медики набрали пацієнтів у перші роки медреформи, до того ж за час пандемії коронавірусу багато хто звільнився. Так і сталося, що охочих укласти декларацію виявилося більше, ніж лікарів.
"Я обслуговуюсь у 27 поліклініці. Моя сімейна лікарка захворіла, постало питання заміни. У лікаря, до якої я хочу записатися, вже дві з половиною тисячі пацієнтів. У всіх інших теж по дві тисячі. А в інші поліклініки їздити далеко не хочеться", — розповіла KHARKIV Today Валентина Молчанова.
Така сама ситуація склалася у поліклініці №11 на Північній Салтівці. Причому у багатьох лікарів ще у липні пацієнтів було по півтори тисячі, а зараз, за даними Helsi, усі вони набрали дозволений максимум і нових не приймають. Такий раптовий інтерес харків'ян до укладання декларацій пояснюється просто: без неї не отримати сертифікат про вакцинацію.
У НСЗУ розрахували, що сімейний лікар може підписати декларації не більше ніж із двома тисячами чоловік, педіатр — взяти не більше 900 дітей. Ліміти потрібні для того, щоб лікар міг надавати якісну медичну допомогу кожному пацієнтові. Але якщо місць у поліклініці за місцем проживання вже не залишилося, потрібно звернутися до головного лікаря, відмовити пацієнтові не мають права. Якщо відмовляють, необхідно поскаржитися до обласного департаменту охорони здоров'я, а також залишити скаргу на сайті НСЗУ.
Лікарі первинки самі пояснюють своє небажання брати пацієнтів понад ліміт тим, що за них платять менше. За кожного пацієнта лікар у середньому отримує доплату у сумі 651 гривню на рік, більше за дітей і літніх, менше за молодих пацієнтів. Після двохтисячного пацієнта діє понижувальний коефіцієнт.
У очікуванні сімейного лікаря
Укласти декларацію — не значить почати лікуватися, це лише перша частина квесту. Друга полягає у тому, щоб потрапити на прийом до свого сімейного. У системі Helsi видно, що до більшості лікарів первинки запис у Харкові закрито до грудня.
Причин такого дефіциту є кілька. По-перше, лікарів не вистачає, за період пандемії багато хто з них звільнився, їхні пацієнти перейшли до колег, що залишилися, тому навантаження зросло.
"За час карантину ми втратили багато лікарів, 665 чоловік. На жаль, набрати людей у такій кількості на сьогоднішній день неможливо. Ми набираємо всіх, хто бажає у нас працювати, особливо на первинному рівні, оскільки там не вистачає сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів", — розповіла заступниця Харківського міського голови з питань охорони здоров’я Світлана Горбунова-Рубан.
По-друге, люди частіше почали звертатися за медичною допомогою. По-третє, сімейні лікарі входять до бригад з вакцинації, а тому часто працюють не у своїй поліклініці, а на виїзді у пункті вакцинації.
Для того, щоб потрапити на прийом, є кілька варіантів. Можна живою чергою спробувати потрапити до чергового лікаря — такі є у кожній поліклініці. Ще один варіант — укласти договір із лікарем з іншої медустанови, де навантаження є нижчим. Наприклад, можна підписати декларацію з лікарями приватних клінік, які уклали договір із НСЗУ і лікуватися у них безкоштовно. Таких у Харкові, щоправда, лише 35 чоловік.
Як знайти лікаря. Покрокова інструкція
- Зайти на інтерактивну карту місць надання первинної медичної допомоги На ній можна знайти інформацію про кількість закладів первинки, які надають медичну допомогу пацієнтові. І лікарів, із якими ще можна укласти декларацію.
- У фільтрах виберіть область, тип населеного пункту або введіть у полі пошуку назву населеного пункту.
- Якщо відома назва конкретної медичної установи, слід вибрати її у фільтрі "Послугоодержувач". У таблиці під картою з'явиться список амбулаторій та їх контакти. Можна також натиснути на потрібну амбулаторію або вибирати з лікарів.
- У таблиці праворуч карти є список усіх лікарів первинки, які приймають у конкретному закладі.
- Там також зазначено кількість декларацій, які вже має цей лікар, та їх ліміт. Тобто, якщо навпроти прізвища стоїть галочка, то лікар уже набрав оптимальну кількість пацієнтів, якщо стрілочка нагору, то ще ні.
- Лікарі, які мають свою приватну практику або працюють у приватних медустановах, теж можуть укладати декларації з пацієнтом. Щоб знайти їх, потрібно обрати форму власності закладу — приватну або ФОП.
- Після того, як лікар обраний, слід зателефонувати до закладу у реєстратуру та уточнити інформацію про вільні місця. Іноді лікарі первинки працюють на півставки, тому набирають менше пацієнтів, ніж передбачає ліміт.