Куди у Харкові можна вступити без НМТ?

Без мульnипредметного тесту можна вчитися, але тільки за гроші.

З 1 липня в Україні починається вступна кампанія до вищих навчальних закладів. Починаючи з цього дня, абітурієнти зможуть реєструвати свої кабінети та завантажувати туди документи — насамперед, результати Національного мультипредметного тесту. Але випускники, які тест не склали, теж мають шанси стати студентами.

Вчитися в університеті без тестування можна за двох умов: або випускник нещодавно виїхав з окупованої території, або він обрав непопулярну спеціальність, яку підтримує Міністерство освіти.

Куди беруть без тесту?

Цього року випускники шкіл писали Національний мультипредметний тест вдруге. Його запровадили на заміну ЗНО, яке неможливо організувати в умовах воєнного стану. Через велику кількість повітряних тривог сесії НМТ часто переривалися, тому близько 700 чоловік в Харківській області взагалі не змогли його скласти. У них буде шанс це зробити на додатковій сесії з 11 липня. 

Втім, навіть ті абітурієнти, що не склали НМТ, можуть вступити в університет. Щоправда, лише на контракт. Для цього необхідно обрати спеціальність з особливою підтримкою держави та написати на ім'я ректора мотиваційного листа.

Цього року таких спеціальностей  — 61, це переважно технічні, інженерні, педагогічні, воєнні науки.

"Це спеціальності, які потребують підтримки держави. Вважається, що фахівці цих галузей потрібні. Крім того, на ці спеціальності легко вступити, але навчатись там складно, тому вони непопулярні. Бувають ситуації, що людина не змогла скласти тест, забула зареєструватись або не набрала відповідні бали, і тоді для неї це вихід. Вона має можливість вступити до університету та навчатися, хоч і не за омріяною спеціальністю", — пояснив KHARKIV Today відповідальний секретар приймальної комісії ХНУ ім. Каразіна Сергій Єльцов.

За його словами, раніше до таких спеціальностей, які особливо підтримуються державою, відносили і біологію з екологією, але останнім часом вони і так почали користуватись популярністю. Вибір спеціальностей із переліку, наведеного вище, дає переваги і при вступі на бюджетну форму навчання: до них застосовується  галузевий коєфіцієнт 1,02 до конкурсного бала.

Цього року в переліку багато педагогічних спеціальностей, тому в Харківському національному педуніверситеті сподіваються набрати достатньо контрактників, адже у порівнянні з багатьма іншими університетами вартість контракту тут невисока — у середньому 13 000 гривень на рік.

"Попит на вчительську професію зменшується, але ми сподіваємося, що вступ за мотиваційним листом дозволить нам набрати студентів. Прийдуть діти, які, можливо, не всі мають високі оцінки, але в них є схильність до педагогічної професії", — розповів KHARKIV Today ректор університету Юрій Бойчук.

Люди, які вже мають вищу освіту, можуть отримати професію вчителя безкоштовно. Цього року Центр зайнятості населення роздає ваучери на навчання  в педагогічному університеті. Багато випадків, коли вже працюючі вчителі хочуть додаткову кваліфікацію — наприклад, вчитель української мови та літератури хоче стати ще й вчителем інформатики. Цього року він може вступити на обрану спеціальність за таким ваучером безкоштовно та без НМТ. Серед спеціальностей, які пропонують у Центрі зайнятості, є й доволі популярні психологія, економіка та дизайн.

Пільги для абітурієнтів з окупованих територій

Минулого року спрощеним вступом на спеціальності, які користуються підтримкою держави, користувались рідко. Абітурієнти харківських університетів — це, переважно, випускники шкіл Харкова та області. А в 2022-му майже вся територія області була віднесена до особливо небезпечного регіону. Абітурієнтам з таких регіонів давали право вступати у виші за результатами співбесіди — зокрема і на бюджетну форму навчання.

Цього року на співбесіду замість тесту мають право лише вступники з тимчасово окупованих територій або ті, які виїхали з окупації після 1 січня 2023 року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківська випускниця під час тестування отримала 200 балів за мінімальний час

"Вчора була нарада в Міносвіти, і там анонсували, що таке право отримають також мешканці ще й зони активних бойових дій. Ці зони визначає  Мінреінтеграці. У нас в Харківській області є прикордонні районі, і я думаю, діти звідти теж зможуть вступати за співбесідою на будь-яку спеціальність", — каже Сергій Єльцов.

Співбесіда проводиться з абітурієнтом за тією ж програмою, що і Національний мультипредметний тест, на ній задають питання з усіх трьох предметів. За результатами співбесіди виставляється бал, тож тут, як і під час НМТ, є шанси прохідний бал не набрати.