Кожне десяте звернення щодо порушення закону про мову — з Харкова і області

Вивіски іноземною мовою — один із предметів скарг.

Здебільшого мовному омбудсмену скаржилися на відсутність українськомовної версії в інтернет-магазинах.

За 2021 рік мовні омбудсмени отримали 3574 звернення щодо порушень мовного закону в Україні, з них кожне десяте надходило з Харківської області. Всього за рік у регіоні зафіксували 339 звернень, розповів в ефірі "Українського радіо Харків" уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, передає "Суспільне".

"Тобто, фактично кожне десяте звернення надходить з Харкова чи Харківської області. П'ята частина звернень, що надійшли з Харківської області, стосувалася порушень у діяльності інтернет-магазинів — відсутність україномовної версії. Також порушення у сфері обслуговування — 88 таких звернень. Звичайно, порушення у сфері зовнішньої реклами — вивіски на різних закладах, викладені недержавною мовою", — сказав Кремінь.

За його словами, порушення є у різних сферах.

"Серед порушників — і місцеві депутати, і співробітники різних органів державної влади. Таких звернень 43. У сфері охорони та діяльності правоохоронних органів — по десять і дев'ять звернень відповідно", — додав мовний омбудсмен.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мовному омбудсмену поскаржилися на "Металіст" через російську мову

У листопаді 2021 року депутати Харківської облради підтримали програму "Розвиток і функціонування української мови як державної у Харківській області на 2022-2025 роки".

"Мені дуже приємно, що на моє звернення депутати Харківської обласної ради наприкінці 2021 року затвердили комплексну обласну програму розвитку та популяризації української мови на території Харківської області на найближчі роки. Зараз у нас є домовленість, що така ж програма буде затверджена на рівні Харкова", — зазначив Кремінь.

У 2021 році в Україні мовні омбудсмени 178 разів вимагали від порушників діяти відповідно до мовного закону, з яких у 138 випадках недоліки виправили. 

"Тобто заходами державного контролю ми вимагаємо усунення таких недоліків протягом 30 днів. І такі недоліки усуваються", — повідомив Кремінь.

Повторне порушення протягом року тягне за собою штраф від 5100 до 6800 гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мовний омбудсмен похвалив Харківську область

Для вдосконалення української мови омбудсмен радить не боятися спілкуватися українською, вимагати, щоб з вами спілкувалися українською, читати українські книги, слухати українську музику, підтримувати діяльність закладів культури — ходити на екскурсії та до театрів.