Коронавірусна рулетка. Чому харків'яни не хочуть вакцинуватися?

Масова відсутність щеплень проти коронавірусу — одна з причин високої смертності у харківських лікарнях.

Щодня у Харківській області 20-40 чоловік вмирають від наслідків коронавірусу. Водночас робити щеплення громадяни не поспішають. Провал вакцинальної кампанії і підробки сертифікатів вакцинації стали причиною високої смертності від COVID-19 в Україні.

Україна за рівнем вакцинації населення проти коронавірусу посідає останнє місце в Європі. Щеплено менше 15% жителів країни. Та ще й серед власників сертифікатів чимало шахраїв, які просто купили документ. Про українські особливості епідемії коронавірусу в нашій країні пише одне з найавторитетніших видань світу, The New York Times. Експерти дійшли висновку, що однією з причин швидкого поширення інфекції і високої смертності стала масова підробка сертифікатів вакцинації.

Продавці смерті

Погана слава про те, як українці у спробах уникнути вакцинації купують сертифікати, докотилася до Америки. Поширення фальшивих сертифікатів загрожує підірвати боротьбу України з коронавірусом, пише The New York Times.

"Представники охорони здоров'я країни борються з двома взаємопов'язаними і неприємними проблемами: поширеним скептицизмом щодо вакцин і незаконними схемами продажу підроблених даних про COVID", — йдеться у статті.

Водночас продавцями цих смертельно небезпечних підробок найчастіше виступають саме представники сфери охорони здоров'я, лікарі. Про те, який бізнес на хворобі налагодили у поліклініках і прикормлених навколо них підпільних конторах, KHARKIV Today писав у статті "Як харків'яни готуються до "червоної" зони карантину".

З тих пір незаконна торгівля розквітла ще більш пишним цвітом. Професор Харківської медичної академії післядипломної освіти Ольга Білоусова навела у приклад розмову з таксистом, який купив у поліклініці довідки про вакцинацію для всієї родини за 7,5 тисячі гривень.

" — Я не антищепленець! Мене лікар відрадив. Категорично не радив.

— Той самий, який сертифікати додому приніс?

— Так. У мене просто протипоказання, у мене бронхіальна астма з п'ятнадцяти років ... ця вакцина може погіршити ситуацію", — навела приклад професор медицини на своїй сторінці у Facebook.

Судячи з того, що сертифікат вакцинації з кожним днем ​​все більше необхідний для роботи, відвідування публічних місць, роботи у цього і подібних йому лікарів не зменшиться. Не лякає "продавців смерті" навіть кримінальна відповідальність. Зараз в Україні відкрито близько 30 кримінальних проваджень за фактом видачі підроблених сертифікатів. Підозрюваним загрожує до 5 років позбавлення волі. Втім, перший засуджений до покарання лікар з Павлограда відбувся штрафом у 34 тисячі гривень і річним позбавленням права на лікувальну практику.

Низи не хочуть, верхи не можуть

Не тільки лікарі, які торгують сертифікатами, винні у тому, що харків'яни не хочуть вакцинуватися. Відомий харківський лікар Євген Комаровський записав відеозвернення із закликом зробити щеплення проти коронавірусу — і отримав сотні гнівних коментарів у соцмережах.

"Коли я викладаю пост про вакцинацію, від мене відписується від 2 до 5 тисяч чоловік. Так відписуйтеся, бог з вами, якщо розуму у вас немає", — емоційно відреагував знаменитий телелікар.

Комаровський також пригадав, що президенту Володимиру Зеленському довелося видалити з Facebook пост із закликом до громадян робити щеплення через те, що було дуже багато критичних коментарів.

Статистика підтверджує емоції. Згідно з даними моніторингової системи РНБО, у Харкові і області зробили щеплення двома дозами трохи більше 456 тисяч чоловік. Але серед них дуже мало людей похилого віку, які перебувають у групі ризику і є головними пацієнтами ковідних стаціонарів. Лише 2,4% з щеплених старше 80 років, 16% — у віці від 60 до 69 років, 7% — від 70 до 79 років. 51% щеплених — люди молоді і зрілі, від 20 до 49 років, які рідко хворіють на коронавірус у важкій формі.

"Зараз ми пожинаємо плоди того, що багато літніх людей не були вакциновані, у нас багато смертей. Потрібно було щепити їх протягом літа, але кампанія була проведена неграмотно", — заявив KHARKIV Today імунолог Андрій Волянський.

Багатогодинні черги, які потрібно було відстояти у поліклініках і центрах вакцинації, безладні закупівлі препаратів — у місті не вистачало то однієї, то іншої вакцини для другої дози — відвернули від щеплень багатьох з тих, хто спочатку хотів зробити щеплення.

Організувати грамотну кампанію вакцинації не пізно і зараз, адже коронавірус нікуди не зникає, вважає педіатр Андрій Пеньков.

"Хтось повинен був пояснити людям причинно-наслідкові зв'язки, пояснити, як працюють протиепідемічні заходи, які досягнення є у науки. Але я не бачу ні у владі, ні на місцях ніякої дорослої, зрілої, освіченої людини, яка могла би впливати на думку більшості", — заявив кандидат наук KHARKIV Today.

За словами Андрія Пенькова, причиною того, що люди бояться вакцинуватися, стала низька якість освіти — зокрема у багатьох медиків.

"Найдивовижніше те, що проти щеплень виступають лікарі. Репетитор мого сина померла від коронавірусу, її дочка — лікарка, вона категорично проти вакцинації", — говорить Андрій Пеньков.

За даними моніторингу РНБО, у Харківській області зробили щеплення більше 64 тисяч медпрацівників. Але більша частина з них працює у спеціалізованих медзакладах (психіатричних, наркологічних, онкологічних диспансерах і т. д.), де вакцинація була обов'язковою і проводилася організовано.

У тих регіонах України, де Кабмін ввів "червону" зону, жителі масово йдуть на вакцинацію, яка дозволяє отримати сертифікат і ходити з ним у кіно і ресторани. Харківській області це поки не загрожує, зате багато приватних компаній зараз беруть на себе роботу держави і вводять обов'язкову вакцинацію для співробітників.