Коронавірус у Харкові: все частіше хворіють діти
Третя хвиля коронавірусу йде на спад. Але лише серед дорослих. Цієї осені діти хворіють частіше і важче, ніж минулого року. Лікарі закликають батьків вакцинувати школярів.
У Харкові і Україні загалом з кінця вересня різко зросла кількість хворих на коронавірус дітей. Це — особливість штаму "Дельта", який важко переноситься не лише літніми людьми.
Діти частіше потрапляють до лікарні
Якщо минулого року і навесні діти вважалися лише переносниками коронавірусу, то наприкінці 2021 року вони хворіють так само часто і важко, як і люди інших вікових категорій. Якщо минулого року у Харківській дитячій обласній інфекційній лікарні було багато вільних місць, то цього року зайнято понад 180 ліжок. Кількість госпіталізованих дітей зростає — на початку минулого тижня у лікарні лежало 150-160 дітей.
"Я не можу говорити про тенденцію по всій області, але якщо брати тільки нашу лікарню — пацієнтів побільшало", — розповів KHARKIV Today директор дитячої інфекційної лікарні Дмитро Кухар.
Про те, що діти стали частіше хворіти, свідчить і офіційна статистика. Влітку та у першій половині вересня діти хворіли рідко. За даними МОЗ на 10 вересня, наприклад, в Україні діагноз "коронавірус" підтвердився у 348 неповнолітніх, 19 вересня дітей з ковідом було 275, а вже 22 числа ця кількість різко зросла вдвічі. З 29 вересня і дотепер в Україні понад тисячу дітей заражаються ковідом, ця тенденція стабільна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Карантин для невакцинованих. Як у Харкові працюватимуть ресторани, спортзали і театри
Якщо у перші хвилі діти зазвичай хворіли безсимптомно, то зараз вони страждають від ускладнень, як і дорослі пацієнти. Вірус частіше викликає пневмонію, кишкові розлади, у дитячій "інфекційці" двоє дітей перебувають на апаратах штучної вентиляції легень.
"Цей штам вірусу більш заразний, у нього менший інкубаційний період, прояв штаму "Дельта" важчий клінічно", — говорить Дмитро Кухар.
Передбачати, коли рівень дитячої захворюваності на ковід знизиться, лікарі не беруться.
Щеплення для дитини
У жовтні МОЗ дозволило вакцинувати проти коронавірусу дітей віком від 12 років. Для них використовується тільки вакцина Comirnaty (Pfizer/BioNTech), але схема вакцинації така ж, як і для дорослих.
Зараз у Харківській області вже понад три тисячі підлітків 12-17 років, які щепилися проти коронавірусу. Мати п'ятьох дітей Яна Аль Шурафа серед перших щепила трьох старших синів. За її словами, минулого року коронавірус прийшов у сім'ю через дітей зі школи. Процес вакцинації був нешвидким, а перші спроби вакцинувати дітей не мали успіху.
"Вперше записалися онлайн і поїхали до центру вакцинації на Трінклера, 6. Постояли трохи і повернулися додому, адже до наявності батьків треба було додати довідку від педіатра", — поділилася спогадами Яна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки дітей з Харківської області щепили проти COVID-19
Вдруге пішли до поліклініки за місцем прописки, але там дітей ще не встигли внести до бази, так що щепитися вдалося лише через три тижні. Все пройшло успішно, без побічних ефектів.
У дитячій поліклініці №1 вакцинація дітей іде без опору з боку медиків.
"Наша педіатриня сама зателефонувала та запросила на щеплення", — розповіла мама 10-класниці Дарії.
Незважаючи на це, щеплених у цьому десятому класі поки що лише двоє. Справа в тому, що вакцинуватися проти коронавірусу можна тільки тим підліткам, які щеплені всіма належними за календарем щепленнями. Якщо хоча б одного не вистачає — вакцину проти коронавірусу школяр не отримає.
У країнах ЄС вирішили з 15 грудня щепити не лише підлітків, а й дітей від 5 до 11 років. Їм колотимуть половину дорослої дози. В Україні про це мова не йде.