Книжковий переполох. Харківські видавництва не справляються із потоком замовлень

Книжки йдуть зі складів до покупців із затримкою у два тижні.

Попит на книги за останній місяць зріс утричі-вчетверо. Завдяки тисячі гривень за програмою "єПідтримка" харків'яни засипали інтернет-магазини замовленнями. Багато хто по два-три тижні не може дочекатися посилок.

Деякі бестселери вже закінчилися і додруковувати їх не будуть.

Книги пакують навіть директори

Найчастіше українці витрачають "Вовину тисячу" на покупку книг. Але виявилося, що отримати безкоштовно омріяні книги не так і просто. Багато видань вже закінчилися, а ті, що є, неможливо отримати. Видавництва і магазини не були готові до такого валу замовлень. Проблеми розпочалися практично одразу.

"Замовила книгу дитині на Новий рік 21 грудня. Але врешті-решт довелося вигадати інший подарунок, а книга прийшла 8 січня", — розповіла KHARKIV Today харків'янка Ірина Лексіна.

Інша читачка, Ольга Тамбієва, досі не одержала своїх книжок.

"Замовила 8 січня чотири книги, всі — від російських видавництв, видані давно. Однієї книги не виявилося, решту ще чекаю. Відразу з'ясувалося, що доставка буде не раніше 18 січня. Я чекала, але потім вирішила зателефонувати і дізнатися, що та як. Не додзвонилася, але ввечері вони самі передзвонили і повідомили, що збирають замовлення, потрібно почекати ще два дні, а потім ще два дні на доставку поштою. Ось і чекаю", — розповіла Ольга KHARKIV Today.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де у Харкові витратити 1000 гривень за щеплення проти коронавірусу? 

Багато видавництв повісили на сайтах і у соцмережах пости-вибачення перед читачами за затримку посилок або відсутність потрібних книг. Обіцяють втішні подарунки і знижки.

"Якщо книги немає на складі, ми пропонуємо схожу з кроком 50 гривень. Наприклад, якщо покупець хоче книгу за 200 гривень, а її немає, то ми можемо запропонувати іншу за 250. 90% покупців погоджуються на заміну", — розповіла KHARKIV Today директорка видавництва "Віват" Юлія Орлова.

У видавництві "Ранок" не вистачає рук. Офісним працівникам, а також директору доводиться виходити на склад у вихідні, щоб упоратися із замовленнями.

"Коли ми побачили, що відстаємо більше ніж на добу, на склад вийшла вся адміністрація, включаючи мене. Деякі співробітники прийшли на допомогу зі своїми дітьми-підлітками", — писав на своїй сторінці у Facebook директор видавництва Віктор Круглов.

За словами керівників видавництв, попит на книги за останній місяць зріс утричі-вчетверо.

Купують белетристику і біографії

Художні книги користуються більшою популярністю, ніж науково-популярна література та навчальні посібники. За словами видавців, добре купують за гроші від "єПідтримки" дитячу літературу та дорогі подарункові видання.

"Немало детективів, багато дорогих книжок. Можливо, на них раніше не вистачало грошей, а зараз можна побалувати себе", — розповів директор мережі магазинів КнигоЛенд Ігор Зарудко.

Читачі видавництва "Фоліо", навпаки, більше цікавляться документалістикою. Найпопулярнішими книжками тут стали біографія Андрія Шевченка "Шляхетна сила. Моє життя. Мій футбол" Алессандро Альчато та "Історія європейської цивілізації" за редакцією Умберто Еко.

Деякі книги, видані невеликим тиражем, вже закінчуються, але додруковувати їх не будуть.

"За останні півроку папір подорожчав вдвічі, зараз він у дефіциті, тому додрукувати тираж — це складне питання", — пояснив KHARKIV Today директор "Фоліо" Олександр Красовицький.

За його прогнозами, ажіотаж незабаром спаде, оскільки покупець уже частково задовольнив свій попит, тому продажі у 2022 році можуть бути гіршими, ніж у минулому. Два роки, за словами Красовицького, на ринку продовжується криза. Тому для уряду саме час затвердити Програму пропаганди читання, яка з минулого року "зависла" у Кабміні та активніше боротися з книжковими піратами.