Кіт із татуюванням. У Харкові шукають опікунів для тварин-безхатьків

Кількість безпритульних котів та собак в Харкові збільшилась у декілька разів.

Харківським котам робитимуть татуювання, а собакам чіплятимуть на вуха кліпси. Співробітники притулку та зоозахисники разом створюють реєстр безпритульних тварин.

Із початку війни кількість бездомних котів та собак в Харкові значно збільшилась. На вулицю потрапили тварини, господарі яких загинули під час обстрілів чи терміново евакуювалися і покинули домашніх улюбленців. Щоб ситуація не вийшла з-під контролю, собак і котів відловлюватимуть. Але якщо раніше до них могли застосувати евтаназію, то тепер за законом це робити заборонено.

Тату та кліпса на вухо

Евтаназію до безпритульних тварин більше не застосовують. Ще влітку минулого року депутати Верховної Ради внесли зміни до законодавства і заборонили вбивати тварин у притулках. Харківські зоозахисні організації багато років зверталися до комунального підприємства "Центр поводження з тваринами" з вимогою не присипляти котів та собак. У притулку відповідали, що застосовують евтаназію лише у крайніх випадках, коли тварина смертельно хвора. Восени минулого року між цими ворогуючими організаціями настав відносний мир. 

"Ми звернулися до Ігоря Терихова з пропозицією змінити ставлення до тварин у місті, була утворена робоча група, куди увійшли депутати та громадські активісти. До війни ми працювали і дійшли згоди, що тварин можна стерилізувати і випускати на вулиці. Стерилізовані собаки спокійніші, вони не утворюють зграй і тому безпечні для людей", — розповіла KHARKIV Today член наглядової ради зоозахисної організації URSA MAJOR Наталія Коваленко.

Втіленню планів у життя завадила війна. Вона лише поглибила проблему, бо цього року на вулицях Харкова з'явилось безліч котів та собак, які ще кілька місяців тому були домашніми, але під час бойових дій втратили господарів — вони або загинули, або виїхали і не взяли з собою тварин. Тримати їх у притулку неможливо — місць не вистачає. Прилаштувати за короткий час теж не виходить, тому стерилізація стала єдиним виходом. 

Собак і котів відловлюватимуть, як і раніше, але потім стерилізуватимуть, робитимуть щеплення від сказу і випускатимуть на волю. Котам на вусі робитимуть тату, а собакам ставитимуть спеціальні жовті кліпси з написом "КП 057 + чотири цифри". Комунальники просять волонтерів із зоозахисних організацій не ставити собакам інші кліпси, які відрізняються від затверджених підприємством, бо тоді їх все одно будуть виловлювати, аби перевірити, чи дійсно стерилізована тварина. 

У притулку кажуть, що з часу підписання угоди простерилізували з волонтерами вже близько 100 тварин. Крім того, URSA MAJOR за грантові кошти у жовтні провели стерилізацію 200 собак і котів. Поступово всіх стерилізованих тварин внесуть до єдиного реєстру.

Як стати опікуном безхатьків?

Собак чи котів випускатимуть на вулиці за однієї умови — якщо в них буде опікун. Це може бути організація, яка візьме на себе турботу про тварин, чи просто приватна особа. Наприклад, людина, яка підгодовує собак у своєму дворі, може звернутися до "Центру поводження з тваринами", приїдуть співробітники підприємства, заберуть тварину, стерилізують, зроблять щеплення та відвезуть назад. Це безкоштовно. Для цього треба зателефонувати до притулку за номером 0 800 504 313 та узгодити дії. 

З опікуном КП підписує договір. Опікун зобов'язаний годувати тварину та слідкувати за її здоров'ям, вчасно робити щеплення. До обов'язків опікуна також входить слідкувати за поведінкою підопічних.

"Якщо людина побачить на вулиці таку собаку з кліпсою, вона розумітиме, що в неї є опікун. І якщо нам на цих собак надходитимуть від населення якісь скарги, тоді вже ми будемо розбиратися з ними разом з опікуном", — пояснила прессекретарка "Центру поводження з тваринами" Ольга Голубєва.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Собака на колесах, кіт на літаку. Як живе притулок для тварин

У перспективі опікун разом із притулком все одно будуть шукати котам чи собакам господарів, але швидко це зробити важко, тому деякий час безпритульні тварини будуть жити в місті разом з людьми. Матеріальні фактори теж уповільнюють процес скорочення кількості вуличних котів та собак. У Центрі кажуть, що в них немає можливості стерилізувати усіх бездомних тварин Харкова одночасно, а лише масова стерилізація призводить до результатів.

Зоозахисники не вбачають нічого страшного в тому, що у місті будуть жити бездомні, але стерилізовані і вакциновані коти чи собаки.

"Я можу навести як приклад Стамбул. У цьому місті дуже багато котів і собак, які живуть на вулиці, і вони нікому не заважають — про них дбають, їх стерилізують. Ми дуже вітаємо початок такої роботи і в нас. Іншого шляху все одно немає", — каже Наталія Коваленко.