ХОВА не надала інформацію про заброньованих чиновників і підприємства
Харківський антикорупційний центр надіслав запит до Харківської обласної військової адміністрації, де просив надати перелік підприємств різних форм власності, яким дозволили бронювати керівників і частину співробітників.
Проте ХОВА переліку не надала. У відповіді на запит зазначили, що перелік військовозобов'язаних співробітників підприємств, установ і організацій адміністрація подає до Міністерства оборони України (Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міноборони України), аби там його погодили. Проте за законодавством адміністрації можуть не вести списки підприємств, які подають на отримання броні, і такої інформації у ХОВА немає.
"Чинне законодавство України не зобов'язує обласні військові адміністрації узагальнювати відомості щодо поданих у встановленому порядку для бронювання списків військовозобов'язаних та вести їх перелік. Таким чином, інформація щодо переліку підприємств різних форм власності, які Харківська обласна військова адміністрація подавала на бронювання, в обласній військовій адміністрації відсутня", — сказано у відповіді ХОВА, яку опублікував ХАЦ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Що з військовим квитком?" На комунальних підприємствах Харкова не вистачає чоловіків
Крім того, в адміністрації повідомили, що ще 5 грудня 2023 року начальник ХОВА Олег Синєгубов видав розпорядження, який визначив відомості щодо військовозобов'язаних, заброньованих за адміністраціями та іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, як службову інформацію з обмеженим доступом.
Проте, як зазначив юрист Харківського антикорупційного центру Володимир Рисенко, у ХОВА має бути інформація про заброньованих співробітників підприємств.
"Адміністрація повідомляє, що згідно з Порядком бронювання подає списки військовозобов’язаних підприємств, організацій та установ до МО, СБУ, СЗР з метою погодження. Тобто адміністрація отримує ці списки від підприємств і повинна їх обробити, ретельно перевірити і направити в МО. Тому узагальнена інформація у ХОВА повинна бути обов'язково, але вона стверджує, що в неї відсутня інформація щодо переліку підприємств різних форм власності, які вона подавала на бронювання. У цій частині відповідь адміністрації викликає обґрунтовані сумніви", — пояснив Рисенко.
Щодо розпорядження про службову інформацію з обмеженим доступом, то Рисенко каже, що під час війни, дійсно, може бути зайвим розголошення детальних відомостей про заброньованих співробітників. Проте на відміну від інших адміністрацій Харківська закриває інформацію.
"Але критерії для підприємств, що мають важливе значення для економіки чи громади, повинні бути однаковими для всіх підприємств і тому повинні бути опублікованими. Навіть в умовах війни потрібно шукати баланс між збереженням таємниці закритої інформації та відкритістю інформації для українського суспільства, яке несе тягар війни, зауважує юрист. Інші обласні адміністрації приймають протилежні рішення на аналогічні запити – або надаючи інформацію, або повністю відмовляючи в ній. ХОВА у даному випадку закриває інформацію", — зазначили у ХАЦі.