"Хочу в територіальну оборону Харкова". Чому до неї складно записатися?
На восьмому році російсько-української війни запис до тероборони має відбуватися максимально просто. Насправді це не так.
У 2022 році в Україні нарешті розпочали формування сил територіальної оборони. По суті, учасники ТРО — люди, які захищатимуть свій район, область від загарбників. Іншими словами, це мешканці Харківської області, які пройдуть військову підготовку і у разі потреби зможуть охороняти та захищати свої населені пункти разом із ЗСУ.
Наразі до складу харківської 113-ї бригади тероборони (в/ч А7041) входить шість батальйонів (120-125). Але з 1 січня закон про основи національного опору передбачає комплектацію 7+1 батальйонів (за кількістю районів плюс Харків). Офіційно військові кажуть: із необхідних 100% залишилося доукомплектувати не більше 10%. У тероборону мають брати як кадрових військових, так і цивільних — усіх, хто виявить бажання та пройде медичний огляд.
У 2022 році у Харкові з'явилося кілька біл-бордів із закликом "Навчися захищати свій будинок вже сьогодні". Читач KHARKIV Today зателефонував до редакції та повідомив, що витратив півдня на те, щоб записатися до батальйону, але так і не зміг цього зробити: його перекидали з одного номера телефону на інший, потім пообіцяли передзвонити через кілька днів, але так і не зробили цього .
"Я хочу у територіальну оборону. Нам що не потрібно захищати свій будинок, своє місто? Як у такий час можна нехтувати охочими записатися у тероборону? Не можна нормально організувати процес?", — сказав Олександр.
KHARKIV Today вирішив спробувати записатися у тероборону. За номером телефону, вказаним у розвішаних бордах, відповіли з третього разу. Але виявилося, що це просто черговий військової частини 7041. Черговий не зміг відповісти на запитання, чому вказали цей номер, а не головного з комплектації батальйонів тероборони.
"Так вийшло. Телефонуйте капітанові за номером 095...98. Він точно все розповість і запише", — порадив черговий.
Це виявилося непросто. За номером у робочий час або не відповідали, або не брали телефон. Так тривало близько чотирьох годин поспіль. І лише ближче до 18:00 капітан відповів і поставив запитання: "Хочете батьківщину захищати?", попросив назвати військове звання, частину тощо.
Запис до тероборони на восьмому році російсько-української війни у Харківській області, що межує з агресором, на нашу думку, має виглядати максимально легко. Це не виключає перевірок охочих брати участь — як цивільних, так і військових. У іншому випадку ті самі 10% недокомплекту можуть просто не набрати через дурну логістику.
Наприклад, у Києві адреси та номери телефонів центрів комплектації батальйонів тероборони кожного району є у соціальних мережах, тому всі охочі можуть просто приходити туди з пакетом документів або зв'язатися з керівниками тероборони, батальйону чи бригади — контакти також публічні і є у соцмережах, а вже далі охочих скеровують до офіцера центру комплектування, який безпосередньо відповідає за бійців тероборони.
До речі, за новим законом керує територіальною обороною в області голова обласної державної адміністрації Олег Синєгубов.