Харківський підприємець виграв суд проти РФ. Як змусити агресора компенсувати збитки?

Власник харківського спортивного клубу "Сафарі" Олександр Попов виграв суд першої інстанції проти РФ. Вирок зобов'язує Російську Федерацію відшкодувати матеріальні та моральні збитки, завдані ракетами навесні 2022 року.

Підприємець збирається з цим вироком звертатися до міжнародних судових інстанцій та добиватися компенсації. Юристи ж вважають, що отримати гроші від Росії буде вкрай важко або взагалі неможливо.

"Там досі руїни"

До війни фітнес-клуб "Сафарі був чи не найбільшим у Харкові. Він займав площу 7000 кв. м, на першому поверсі був розташований басейн, сауни, тренувальні зали для різних видів спорту, на другому діти вчилися боротьбі самбо. У сусідніх будівлях комплексу містилися охоронна агенція та спортивна клініка.

Перша ракета С-300 влучила у "Сафарі" на початку липня 2022 року. Восени росіяни завдали ще двох ударів. Загалом по клубу випустили сім ракет С-300. 

"Перший раз у липні, потім два рази восени. Деякі будівлі зруйновані вщент, інші потребують капітального ремонту. Там досі руїни, а там, де багато пошкоджень, — законсервували. Зараз там, фактично, нічого немає", — розповів KHARKIV Today власник клубу Олександр Попов.

Після ракетних ударів по фітнес-клубу поліцейські відкрили  три кримінальних провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни. Коли Інститут судових експертиз ім. Бокаріуса встановив суму збитків, власник зруйнованого об'єкту порадився з адвокатами та звернувся до суду з позовом до Російської Федерації. Зазвичай позиватися до іноземної держави можна лише в міжнародні інстанції, але у квітні 2022 року Верховний суд України постановив, що Росія втратила імунітет,  "вчинивши неспровокований та повномасштабний акт збройної агресії".  

"Ми з юристами шукали шляхи компенсації. Поки що я не можу звернутися до міжнародного суду, бо це — великі кошти, яких зараз немає. Тому ми вирішили відразу отримати рішення українського суду, і потім уже з ним будемо звертатися до судів вищих інстанцій", — каже підприємець.

Позов до РФ подали до Київського районного суду міста Харкова. Він ухвалив рішення: росіяни мають компенсувати власнику фітнес-клубу майже 32 мільйони гривень за завдану матеріальну та моральну шкоду.

Звертатися до міжнародних інстанцій з цим рішенням Олександр Попов планує вже після перемоги.

"Міжнародні партнери ставляться скептично"

Це вже далеко не перший вирок українського суду на користь позивача до Росії, але у всіх цих рішень є велика проблема — виконання. За словами партнера юридичної компанії "Арес" Романа Чумака, підприємець, який втратив майно внаслідок обстрілів, може сам чи за допомогою місцевих адвокатів знайти майно РФ в іноземній державі та спробувати легалізувати в ній вирок українського суду, аби претендувати на це майно. Але шансів мало.

"Ми спілкувалися з колегами з ЄС, Великобританії та США, аби зрозуміти, наскільки ефективно у їхніх країнах  звертатися до судів з легалізацією рішень українських інстанцій. Вони досить скептично до цього ставляться і вважають, що Україна не може подолати імунітет РФ в національних судах. Адже Росія в українських судах не має представництва, не знає навіть про них, бо в нас немає дипломатичних стосунків. Суд має повідомити відповідача про позов, але реалізувати це в Україні поки неможливо", — розповів Роман Чумак KHARKIV Today. 

Другий спосіб отримати компенсацію від агресора — подати позов до Міжнародного комерційного арбітражу. Так іще в 2014 році вчинили деякі кримські підприємці, в яких росіяни під час окупації незаконно відібрали майно. Деякі з них навіть отримали позитивні рішення, але знову постає питання їх виконання — за 10 років жоден позивач компенсації не отримав.

І, нарешті, можна просто дочекатися відшкодування через Міжнародний реєстр збитків. З нього постраждалим від агресії виплачуватимуть компенсації за рахунок майна РФ, яке було заарештоване в інших країнах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Цегла для відбудови. Як у Харкові зберігають фрагменти старовинних будівель

"Там буде загальна черга, і судове рішення не пришвидшить отримання коштів. Скоріше за все, будуть однакові критерії для всіх. Але позитивно те, що суд зафіксував певний обсяг збитків, на яке може претендувати підприємство", — каже Чумак.

Українці вже подають заяви до Міжнародного реєстру збитків, тим часом у Гаазі ще не визначилися, як саме визначатимуть розмір компенсацій.