"ЮНЕСКО дивитиметься на нас, як на мавп". У Харкові готуються створити цифрову копію Держпрому

Після обстрілів стінами будівлі пішли тріщини.

Якщо росіяни зруйнують Держпром, його неможливо буде відновити у первозданному вигляді. Оригінальні креслення проєкту зберігаються у столиці ворога, Москві, а новіші заміри були дуже неточними.

Архітектори вирішили самотужки створити 3D-модель пам'ятки архітектури та запустили збір на проведення робіт. Без неї, кажуть спеціалісти, ми можемо назавжди втратити знакову споруду.

Для чого потрібна модель?

Харків постійно перебуває під російськими обстрілами вже майже три роки, і пам'ятки архітектури — не виняток. При цьому відновити в оригінальному вигляді їх практично неможливо, адже одиниці з цих цінних будівель — оцифровані. Один із символів Харкова — Держпром — такої копії не має. Більше того — в Харкові немає навіть оригінальних креслень, за якими у 1920-х роках будували перший радянський хмарочос. Якщо російська ракета влучить у будівлю — наслідки можуть бути фатальними.   

"Оригінальні креслення, за якими будували споруду, лежать у Москві. Останні креслення 2002 року робила команда архітектора Володимира Новгородова, і вони самі визнали, що ці роботи — досить неточні. У 2020-му році зробили безкоштовну 3D-модель, але вона, так би мовити, "іграшкова", тобто не підходить для документації стану будівлі", — розповіла KHARKIV Today архітекторка Ольга Клейтман.

Цю модель за два роки до повномасштабної війни команда Skeiron створила для експозиції "Музею вкраденого мистецтва" — простору, присвяченого культурному та історичному надбанню України. Вони мали на меті популяризацію української архітектурної спадщини серед широкої аудиторії — і для такої цілі годиться і не дуже точна модель. А от для реставраційних робіт — вже ні. Потрібні точні виміри.

"ЮНЕСКО дивитиметься на нас, як на мавп, коли приїде та дізнається, що в нас досі точної моделі немає", — впевнена архітекторка.

Треба стежити за тріщинами

3D-сканування необхідне не лише для того, щоб у випадку повного знищення відновити споруду з нуля. Держпром поступово руйнується вже зараз. Потужні обстріли міста залишили свої сліди на пам'ятці архітектури майже сторічної давнини. Після ракетного удару по площі Свободи 1 березня 2022 року в будівлі повилітали вікна.  2 січня 2024 року — черговий обстріл, ракета впала на проспекті Незалежності, Держпром знову втратив вікна та вітражі. Але найбільшої шкоди завдав обстріл 28 жовтня 2024 року, коли росіяни скинули керовану авіабомбу на сьомий під'їзд будівлі.

Зараз внутрішнє оздоблення сьомого під'їзду зруйноване майже повністю, по стінах ідуть тріщини.

"Робити модель необхідно просто зараз, бо стіни розходяться. Треба зафіксувати поточний стан і регулярно робити заміри, щоб дивитися, як іде цей рух", — каже Ольга Клейтман.

За створення якісної цифрової 3D-моделі взявся "Навігаційно-геодезичний центр" — компанія, відома розробкою цифрових копій Києво-Печерської Лаври, Палацу праці, будівлі Харківської облради. Але державне підприємство "Держпром" заплатити за сканування не може, тому Ольга Клейтман закликала харків'ян та усіх небайдужих до Харкова зібрати гроші на проведення робіт. 

"Десяту частину назбирали. Як виявилося, харківці єдині, навіть з-за кордону присилають гроші. Бо це — наше, і ми за нього воюємо", — каже архітекторка.

Долучитися до збору можна за посиланням або на картку: 4441 1111 2142 2939.