Харків в "жовтій" зоні: вільні місця залишаються тільки на папері
Україна опинилася на 9 місці в світі за темпами поширення коронавірусу. Країна поступово закривається на карантин. У Харкові та області життя триває майже без обмежень — притому, що місць в клініках для хворих коронавірусом майже не залишилося.
Вісім областей в Україні залишаються в "жовтій" карантинній зоні, серед них і Харківська. У статистиці Міністерства охорони здоров'я кількість госпіталізацій за останні три дні падає, завантаженість ліжок з киснем — всього 32%. У госпіталях кажуть, що на міністерських паперах все виглядає куди краще, ніж насправді.
"Навіщо закривати регіон?"
Рік тому Україну закривали на карантин різко і без зайвих розмов. 18 березня Харківський метрополітен зупинився, були закриті всі магазини та ресторани. Спроби міського голови Геннадія Кернеса чинити опір президентським указам призвели тільки до того, що Зеленський пригрозив норовистому градоначальнику кримінальною справою — і той підкорився.
Зараз, коли Україна займає 9-е місце в світі за розповсюдженням коронавірусу, все інакше. Ні президент, ні Кабінет міністрів не беруть на себе відповідальність за оголошення карантину, залишаючи це на совісті місцевої влади.
У Києві, мер якого Володимир Кличко і раніше був схильний до жорстких карантинних заходів, з 20 березня закривають заклади культури і громадське харчування, школярі та студенти відправляються на дистанційне навчання. Столиця — в "червоній" карантинній зоні. Її туди відправили на основі двох показників: рівень госпіталізації перевищив 65 чоловік на 100 тисяч жителів (зараз — майже 100), завантаженість ліжок з киснем зросла до 71%.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лікарняних ліжок з киснем в Харкові періодами не вистачає
Якщо вірити міністерській статистиці, в Харкові ситуація виглядає куди краще. Рівень госпіталізації — 52 людини на 100 тисяч населення, він навіть знизився з 16 по 18 березня. У лікарнях, за інформацією МОЗ, зайняті всього 32% ліжок з киснем.
"Зараз зроблено саме так, що закривають регіонами. Наприклад, на Дніпропетровщині або на Харківщині є вільні місця, навіщо закривати там регіон", — заявив заступник. голови Офісу президента Кирило Тимошенко.
Насправді ж все виглядає не так благополучно, як думають у Зеленського.
Залишилось одне місце
У "жовтій" Харківській області поки не закривають ні ресторани, ні театри. Хіба що дітей відправили на канікули раніше: в області з 18 березня, в Харкові — з 22-го. Водночас за минулу добу кількість нових хворих коронавірусом перевищила 1000 чоловік і досягла історичного максимуму.
У Харківській обласній інфекційній лікарні кажуть, що рівень госпіталізації до їхньої конкретної лікарні зовсім не знизився, на відміну від середнього по регіону, кількість нових пацієнтів останнім часом постійна.
"У реанімації залишилося одне вільне місце, в лікарні зайняті 285 ліжок з 300", — розповів KHARKIV Today директор Харківської обласної клінічної інфекційної лікарні Павло Нартов.
В "чорнобильській" лікарні зайняті всі 150 ліжок для пацієнтів з коронавірусом, в реанімації теж немає вільних місць. Статистика МОЗ відрізняється від реальної картини тому, що там беруть "середнє по палаті" значення, тобто усереднену цифру по всій області, куди увійшли і дані відносно благополучних Барвінківського або Сахновщинського районів, де виявили по одному хворому коронавірусом за добу, і Харків, де ця цифра вже перевищує 600.
Навіть офіційні дані не вселяють оптимізму. Наприклад, рівень захворюваності на ГРЗ та грип (до цієї статистики входить і коронавірус) перевищив 80% і всього на 3% відстає від київських показників.
У Київській школі економіки порахували, що в квітні Україну чекає національний локдаун — незалежно від бажання регіональних еліт представити ситуацію кращою, ніж є. Темпи захворюваності COVID-19 зростають на 20% щотижнево, водночас до лікарень лягають на 23% більше пацієнтів з коронавірусом, ніж виписуються. Якщо темпи зберігатимуться, національний карантин нас чекає вже через пару тижнів.
Автор: Олена Павленко