Харків розраховує на підтримку ЮНЕСКО у відбудові Держпрому

Рятувальники прибирають залишки будівельних матеріалів біля будівлі Держпрому.

Будівлю Держпрому планують законсервувати і потім відновлювати.

Харківський міський голова Ігор Терехов переговорив із головою Бюро Організації об'єднаних націй з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО) в Україні К'ярою Децці Бардескі. Зокрема, йшлося про першочергові кроки для збереження будівлі Держпрому, у яку російські окупанти поцілили КАБом увечері 28 жовтня.

Будівля є архітектурною пам'яткою національного значення, із 2017 року входить до попереднього списку ЮНЕСКО як об'єкт всесвітньої спадщини, а з 2023 року має статус посиленого захисту. Бардескі висловила підтримку та готовність приїхати до Харкова, аби координувати подальші кроки, говорять у міськраді.

"Насамперед мова йде про консерваційні заходи, враховуючи наближення зими, а згодом — про повне відновлення будівлі в її оригінальному вигляді з залученням фінансування. По-друге, важливо прискорити внесення комплексу Держпрому та Каразінського університету до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що сприятиме підвищенню рівня їх захисту. Зі свого боку ми активно залучатимемо українських істориків, архітекторів, науковців та інших експертів, щоб міжнародна спільнота повною мірою усвідомила справжнє культурне значення Держпрому", — розповів мер Харкова Ігор Терехов.

Раніше голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко повідомила про дзвінок із міжнародного відділу ЮНЕСКО. За її словами, представники відділу питали, як можуть допомогти із відновленням Держпрому. Також допомогу пропонував Фонд американського мільйонера Говарда Баффета. Проте спочатку потрібно отримати дефектний акт, щоб зрозуміти обсяг збитків. Коштом обласного бюджету планують провести першочергові заходи. У відновленні розраховують на міжнародну підтримку.

"Звісно, висловили занепокоєння з приводу цієї ситуації, це по-перше, а по-друге, звісно, було питання, чим саме вони можуть бути корисні. Перш за все всі чекають на дефектний акт і хочуть розуміти, який масштаб збитків, які цифри. Той же самий Фонд Баффета запитував, яка сума для того, щоб допомогти. Щодо фінансування я не знаю, які в ЮНЕСКО будуть настрої, чи зможуть вони допомагати, але як мінімум, я думаю, вони можуть просто лобіювати перед міжнародними партнерами, щоб ті допомогли нам відновити цю будівлю", — розповіла Єгорова-Луценко "Суспільному".

Як писав KHARKIV Today, у результаті російської атаки на Держпром постраждав 7-й під'їзд, випало скло із сотень вікон, але всі основні конструкції вціліли. Попри те, що будівля не має великих руйнувань, її відновлення може зайняти роки і навіть десятиріччя.