Харків переживає найбільшу посуху з 1945 року
У вересні в Харкові, Слобожанському та Золочеві жодного разу не було дощу. Перша половина жовтня, за прогнозами синоптиків, теж буде посушливою. Завдяки такій погоді озимі ризикують не зійти наступної весни, зате екзотичні теплолюбиві рослини дають урожай.
Минулий місяць був унікальним для Харкова — такого посушливого початку осені синоптики регіонального гідрометцентру не спостерігали аж із 1945 року.
Чому не було дощів?
7 жовтня в Харкові випав перший дощ за півтора місяці, та й то пощастило не всім районам. Востаннє такий довгий період посухи в перший місяць осені був аж 79 років тому. Але це стосується тільки обласного центру, бо південно-західним та західним районам пощастило більше — там дощило 13 вересня. Найбільше опадів за вересень випало в Коломацькій громаді Богодухівського району — 14 мм. Це все одно утричі менше за місячну норму опадів для вересня, яка становить для Харкова 44 мм.
Посуха супроводжувалася температурними рекордами. У Харківському регіональному центрі з гідрометеорології їх зафіксували три. Найспекотніше було 12 вересня — цього дня стовпчики термометрів показали +31,4 градуси. Вище 29 градусів піднімалася температура 14 вересня, а 267-го було +27,4 , рекордно багато для цього дня.
"Причини такої посушливої погоди — атмосферні фронти, більшу частину вересня було багато антициклонів, і завдяки цьому склалася така ситуація", — пояснила KHARKIV Today чергова синоптикиня Харківського регіонального гідрометцентру Інна Кандаурова.
Серпень був більш вологим у Харкові, але ненабагато. За увесь місяць в області випало 7,4 мм опадів — уп'ятеро менше, аніж минулого року. У 2022-му спостереження не проводилися, а в останній передвоєнний рік серпень теж був досить сухим, але у 2,5 рази вологішим за цьогорічний — тоді випало 18 мм дощу при нормі у 39.
Така погода врешті призвела до трагічних наслідків для екосистем. Суха, спекотна погода у поєднанні з сильним вітром, що у вересні часто дув зі швидкістю 15-20 м/сек, дуже сприяла пожежам у полях, степах та лісах.
"З березня розпочалося, тому що в березні було 1143 пожежі, потім 700 у квітні, 450 у травні, 220 в червні, а потом збільшення пішло — 607 у липні, і різке збільшення з початку серпня — 1150. За вересень — 1182 пожеж", — розповів статистику речник ДСНС у Харківській області Євген Василенко.
Загалом за рік на Харківщині було майже 6500 пожеж, тобто на серпень і вересень припала половина з них. За минулий місяць вогонь винищив 3837 гектарів лісу в Харківському, Ізюмському та Чугуївському районах. За словами Євгена Василенка, рятувальники дуже чекають на дощі. Втім, синоптики не радують прогнозами: попри зниження температури повітря, найближчі 5 днів буде сухо.
Найкраща погода для інжиру
Спекотна погода на початку осені може обернутися сільськогосподарською катастрофою. Кінець вересня і початок жовтня — оптимальний час для посіву озимої пшениці. Харківським аграріям доводилося кидати її в зовсім суху землю, і сходів немає.
"Щоб вийти на рівень нормального врожаю треба, щоб із сьогоднішнього дня та до відновлення весняної вегетації кількість опадів була надмірною. Зараз вологи немає вже на рівні півтора метри", — повідомив KHARKIV Today доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Інституту імені Юр'єва Сергій Авраменко.
Що погано для озимих, щастя для теплолюбних культур. Вже 15 років Сергій Авраменко експериментує з вирощуванням інжиру на Харківщині. За цей час він випробував більше 100 сортів. Раніше це субтропічне дерево плодоносило в Україні лише в Криму та на півдні Херсонської і Одеської областей. Цього року вчений вперше зібрав урожай з інжиру, що ріс у відкритому ґрунті в його садку на Барвінківщині Ізюмського району.
"Раніше йому як раз не вистачало температури влітку, аби визріти", — каже Авраменко.
Але однієї літньої спеки мало — потрібно, аби взимку температура повітря не опускалася нижче -10 градусів, і період морозу був недовгим. В іншому випадку рослина вимерзне.