Керівник харківського благодійного фонду допомагав ухилянтам утекти за кордон

Чоловіка взяли під варту.

Зловмисники пропонували ухилянтам послуги за 1500 і 4500 доларів.

Співробітники Служби безпеки України викрили масштабну регіональну схему втечі ухилянтів за кордон. Слідчі встановили, що схему організував 34-річний житель Харкова, який є керівником місцевого благодійного фонду. Він узяв до своєї схеми членів військово-лікарських комісій і співробітників інших волонтерських структур. Це були люди з Харківщини, Львівщини, Одещини та Закарпаття. Для організації виїзду своїх "клієнтів" вони створили два механізми. Про це повідомив речник управління Служби безпеки України у Харківській області Владислав Абдула.

За однією зі схем, зловмисники вносили дані щодо чоловіків, які хотіли виїхати з країни, у систему "Шлях". Їх указували як волонтерів благодійного фонду. Ті перетинали кордон у якості водіїв, що начебто везуть гуманітарні вантажі для української армії. Виїхав з України, вони залишилися за кордоном. За послугу платили 1500 доларів.

Друга схема передбачала видачу ухилянтам фіктивних документів із терцентрів комплектування. Це були довідки військово-лікарської комісії та довідки про відстрочку від призову. "Клієнти" віддавали за фейкові документи 4500 доларів. До послуги входили поради для ухилянтів.

"До того ж кожному зі своїх "клієнтів" організатор каналу давав поради і рекомендації, як уникнути викриття з боку контролюючих органів під час перетину держкордону, у яких пунктах здійснювати перетин і що відповідати на питання прикордонників, щоб не бути затриманим за використання підроблених документів", — розповіли в СБУ.

Правоохоронці провели 20 обшуків удома та на роботу в учасників схеми у чотирьох регіонах і виявили комп'ютерну техніку, мобільні телефони, документи благодійних фондів, де містилися переліки волонтерів, що не повернулися з-за кордону та кошти у гривнях, доларах і євро у розмірі півтора мільйона гривень.

Організатору схеми оголосили підозру за ч. 3 ст. 332 (сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України, вчинене з корисливих мотивів) і ч. 2 ст. 369-2 (одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішень особою, уповноваженою на виконання функцій держави) Кримінального кодексу України. Санкції статей передбачають до дев'яти років позбавлення волі. Чоловік знаходиться під вартою. Слідчі встановлюють інших причетних до злочину.

Як писав KHARKIV Today, Президент України Володимир Зеленський доручив перевірити усі рішення військово-лікарських комісій, ухвалені з початку повномасштабного вторгнення. Щодо людей, які виїхали з країни на основі сфальшованих рішень ВЛК під час війни, зроблять висновки.