Ідентифікувати всіх похованих на стихійному кладовищі в Ізюмі: де можна здати ДНК-матеріал

ДНК-експертиза допоможе ідентифікувати людей, похованих під час окупації міста.

Біоматеріали можна здати в Ізюмі, Харкові або у будь-якому регіоні країни, а також — надіслати з-за кордону. 

В Ізюмі продовжують відбір біологічних матеріалів у місцевих мешканців для ідентифікації загиблих або безвісти зниклих. Це потрібно для того, аби ідентифікувати усіх похованих за час окупації на стихійному кладовищі по вулиці Шекспіра. 

"Харківські експерти відібрали ДНК-матеріали у 450 похованих на масовому цвинтарі в Ізюмі. Проте ідентифікувати всіх загиблих на цей час неможливо. Зразки потрібно порівняти з ДНК-зразками родичів загиблих. Наразі необхідні матеріали здали лише 80 осіб. Прокурори Харківської обласної прокуратури звертаються до мешканців Ізюмщини, чиї родичі зникли безвісти, здати біологічні матеріали для проведення ДНК-експертиз з метою ідентифікації тіл загиблих" — пояснили там.

Відбір біологічних матеріалів надасть можливість ідентифікувати загиблого на будь-якій території України, відповідно до даних, внесених до Єдиної державної бази ДНК.

Здати біологічні матеріали можна у мобільній лабораторії у середу 2 листопада та пʼятницю 4 листопада (п’ятниця) з 09:00 до 15:00 за адресою: Ізюм, проспект Незалежності, 46-А (магазин "Будмаг" біля приміщення місцевої поліції).

Також це можна зробити у будь-якому регіоні України та в Харкові (для цього слід звернутися за телефонами: 093-497-69-38, 067-952-93-06, 099-270-19-37, 099-777-77-41). 

Ті, хто перебуває за кордоном, може здати ДНК-зразок самостійно.

Інструкція для самостійного відбору біологічних зразків для встановлення ДНК-профілю:

1. Зробити копії паспорта (громадянина України або закордонного) у двох екземплярах, які завіряються власним підписом з написом "КОПІЯ ВІРНА" ("КОПІЯ ВІРНА", підпис, прізвище, ініціали, дата).

2. Роздрукувати та заповнити заяву слідчому про забір слини та дозвіл для Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру до цієї інструкції. 

3. За 40 хвилин до відбору біологічних зразків, а саме слини з ротової порожнини не можна їсти, пити напої (у тому числі воду), курити.

4. Перед відбором зразків необхідно прополоскати рот водою.

5. Перед відбором зразків слід запросити двох незацікавлених осіб (сусідів, друзів тощо) та підготувати електронний пристрій (відеокамера, мобільний телефон з можливістю запису відео тощо). У подальшому відповідний відеофайл записати на електронний носій інформації (диск, флешкарта, карта пам’яті). 

6. Для відбору знадобиться:

• шість стерильних ватних паличок;

• шість паперових (використовувати поліетиленові пакети, баночки, зіп-пакети тощо заборонено) згортків;

• два поштових паперових конверти.

7. Стерильну ватну паличку треба помістити до рота і провести нею від пʼяти до десяти разів по внутрішній поверхні правої щоки, при цьому злегка натискаючи на ватну паличку та провертаючи її. Паличку помістити до невеликого паперового згортка. Після цього дії повторити аналогічно з другою паличкою за лівою щокою, після чого паличку покласти до невеликого паперового згортка. Далі аналогічні дії повторити з третьою паличкою, якою слід провести декілька разів по внутрішній поверхні лівої та правої щоки, злегка натискаючи та повертаючи її. Цю паличку помістити до невеликого паперового згортка. Усі три палички покласти до паперового конверта №1, який треба упакувати та скріпити підписами. Вказані дії повторити в аналогічному порядку та три палички упакувати до паперового конверта №2, який також слід упакувати та скріпити підписами (особи, яка надає зразок, та тих, кого запросили як незацікавлених). 

8. Після пакування конвертів на конверті №1 необхідно зазначити: ЄРДР №12022221070000624 від 15.09.2022; зразки слини (букальний епітелій) надає гр. Іванов Іван Іванович, 11.01.2011 р. н. (зазначити власні анкетні дані), далі підпис особи, яка надала зразки; прізвище, імʼя та по-батькові незацікавлених осіб та їхні підписи; дата пакування; обовʼязково на місцях склеювання поштового конверту необхідно, щоб той, хто надав зразки, поставив свої підписи.

9. Паперові конверти №1 та №2, дві заяви, дві копії паспорта та електронний носій з відео упакувати для відправлення міжнародним поштовим зв’язком та надіслати за адресою: 61023, Україна, м. Харків, вул. Весніна, 14, 2 під’їзд для старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області капітана поліції Подбой Людмили Леонідівни.

У разі виникнення питань можна звернутися за телефоном: 093-497-69-38 (будь-який месенджер).

"Нам потрібна ваша допомога. Спільними зусиллями ми зможемо ідентифікувати загиблих від рук російської армії та покарати всіх винних, причетних до трагедії в Ізюмі", — додали у прокуратурі.

Тим, у кого виникли питання, пропонують звернутися за телефонами: 093-497-69-38, 067-952-93-06, 099-270-19-37, 099-777-77-41. 

Нагадаємо, усього на деокупованих територіях Харківщини знайшли 765 тіл, з них попередньо ідентифікували 453.