Фонд держмайна звинувачують у зриві підготовки до приватизації "Харківобленерго"

У компаніях не сформували наглядові ради.

Приватизація "Харківобленерго" і "Харківенерго Збуту" запланована на четвертий квартал 2021 року.

29 квітня акціонери "Харківобленерго" і "Харківенерго Збуту" (компанія Smart Holding (Cyprus) і Фонд держмайна) провели збори в дистанційному режимі. Однак, як з'ясувалося, кандидатури до наглядових рад подав тільки Smart Holding. Фонд держмайна цього не зробив, чим зірвав підготовку до приватизації, повідомили в компанії Smart Holding (Cyprus).

Як припускає Smart Holding (Cyprus), Фонд держмайна відмовився формувати наглядові ради, оскільки почав тісно взаємодіяти з чинним менеджментом "Харківобленерго" і "Харківенерго Збуту". Останній — фігурант кількох кримінальних проваджень за фактом привласнення, розтрати майна або заволодіння ним.

"Назви компаній останнім часом фігурують в декількох кримінальних провадженнях, пов'язаних з корупцією і великими розкраданнями. Ми очікували, що на зборах акціонерів буде сформовано наглядову раду, до якої увійдуть незалежні члени — відібрані за допомогою міжнародних партнерів фахівці, які мають потрібні компетенції. І це, безумовно, дало б можливість прийняти правильні рішення, які припинили б практику масових розкрадань, зруйнували б наявні корупційні схеми, що ведуть до фактичного розграбування і банкрутства важливих для економіки нашої держави підприємств", — пояснив директор з ризиків і безпеки Smart Holding Іван Герасимович, кандидат в члени наглядової ради АТ "Харківобленерго" та ПрАТ "Харківенерго Збут".

За словами Івана Герасимовича, під час приватизації через невирішені проблем і боргові зобов'язання в "Харківобленерго" і "Харківенерго Збуті" може знизитися ціна на ці компанії, чого і намагається домогтися Фонд держмайна.

До того ж, дії менеджменту компаній можуть призвести до заниження показників операційного прибутку, є ризик втрат понад 30 мільйонів доларів в рік. На сьогодні "Харківобленерго" працює у збиток.

"Не дивлячись на чистий дохід "Харківобленерго" в 2020 році в сумі 3,5 мільярда гривень, прибуток склав мізерну для такого підприємства суму в 5 мільйонів гривень, яка, до того ж, виглядає сумнівно, оскільки фінансовий результат компанії до оподаткування — це збиток на суму 2,2 мільйона гривень. Збитки ж компанії "Харківенерго Збут" склали понад 100 мільйонів гривень", — підкреслив Іван Герасимович.

На засіданні акціонерів Smart Holding (Cyprus) також виступив проти затвердження річних звітів "Харківобленерго" і "Харківенерго Збиту" за 2019-2020 роки та проголосував за визнання роботи виконавчих органів обох товариств за той же період незадовільною.

Нагадаємо, Smart Holding — промислово-інвестиційна група України. Інвестує в активи гірничо-металургійного та нафтогазового комплексів, банківського сектора, сільського господарства, суднобудування, нерухомості і енергетики. Smart Holding (Cyprus) входить до групи Smart Holding, бенефіціар — Вадим Новинський.

Відзначимо, 65% акцій належать Фонду держмайна, 29,79% — компанії Smart Holding (Cyprus). Голосування акціонерів проводив Національний депозитарій України.