Е-паспорт у Харкові: документ у смартфоні приймають не скрізь

Так виглядає паспорт у додатку "Дія".

Тиждень тому українці отримали право користуватися електронним паспортом у додатку "Дія" нарівні зі звичайним. Але повноцінно замінити паперовий або пластиковий документ додаток поки що не може.

Україна стала першою країною у світі, яка прирівняла віртуальне посвідчення особи до реального. Тепер документи можна не носити до банків, судів і багато інших місць — досить смартфона. Перший тиждень показав, що поки що не всі готові визнавати цю заміну рівнозначною.

Е-паспорт: що, де, коли?

Поки що далеко не всі українці можуть згенерувати собі електронний документ. Ця послуга доступна тільки тим, у кого є біометричний закордонний паспорт або пластиковий внутрішній паспорт. Таких у країні, за даними Мінцифри — 20 мільйонів. Решті доведеться для початку замінити внутрішній паперовий паспорт на ID-карту або отримати закордонний паспорт нового зразка.

Як це працює:

після того, як людина встановить додаток "Дія" на смартфон, він самостійно підтягне інформацію з демографічного реєстру, нічого вручну завантажувати не потрібно. При перевипуску паспорта завантажуються нові дані.

Щоб пред'явити такий паспорт в установі, необхідно відкрити додаток і натиснути на нього — з'явиться QR і штрихкод. Менеджер його сканує, потім треба підтвердити передачу даних, а потім "Дія" сформує одноразову копію паспорта з е-підписом і передасть її установі. У копії фіксується дата і час її створення, а також одержувач копії.

Місця, де повинні приймати е-паспорт:

  • Центри адмінпослуг
  • суди
  • держустанови
  • поліклініки і лікарні
  • авіакомпанії і аеропорти
  • "Укрзалізниця" і інші перевізники
  • готелі
  • банки
  • магазини і поштові відділення

Паспорт у смартфоні можна пред'явити поліцейським, якщо ті зажадають показати документи. Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров радить скаржитися на тих, хто відмовиться визнавати е-паспорт.

"Розуміємо, що до нового завжди важко звикнути. Тому, якщо у вас з якихось причин не беруть цифровий паспорт, — пишіть у службу підтримки, яка працює 24/7", — рекомендує чиновник.

Всю інформацію про те, як використовувати електронні документи, можна дізнатися на порталі paperless.diia.gov.ua .

Потрібен папірець

Електронний паспорт може замінити паперовий поки далеко не у всіх сферах життя. Наприклад, одружитися або розлучитися за допомогою одного тільки смартфона неможливо, а також прописати чоловіка / дружину у квартирі або виписати його звідти — фактично, майже з будь-якого приводу до Центру адмінпослуг доведеться йти з цим паспортом у кишені.

"У разі реєстрації місця проживання або будь-яких інших змін у документ обов'язково нести паперовий або пластиковий паспорт. Вам потрібно надати оригінал паспорта. Дія — для інших випадків, наприклад, для отримання довідок", — розповіли KHARKIV Today у довідковій Центру адмінпослуг Московського району.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Євросоюз офіційно визнав COVID-сертифікати у додатку "Дія"

Періодично відмовляються приймати цифровий паспорт і у фінансових установах. У багатьох немає технічної можливості зчитувати QR-код.

"Бувають випадки, коли потрібна паперова копія паспорта, хтось його сканує, якісь дані вносить кудись. Зараз технологія дозволяє зчитувати QR-код, тому установи, готелі та інші повинні перебудувати свою роботу так, щоб дані автоматично завантажувалися у систему. Я прогнозую, що процес впровадження займе ще якийсь час, поки всі адаптуються, звикнуть і все налаштують", — прокоментував ситуацію KHARKIV Today радник міністра цифрової трансформації Олег Дробот

Він радить у кожній ситуації, коли відмовляються приймати код, звертатися на гарячу лінію міністерства. Наводить приклад: нещодавно туди поскаржився чоловік, е-паспорт якого відмовилися приймати в одному великому банку. Співробітники Мінцифри зв'язалися з банком і виявилося, що співробітник працював недавно і був не в курсі останніх змін законодавства. Перед клієнтом вибачилися і запропонували бонус.