Духовний форпост України. У Харкові зводять храм для військових з металу і скла

Храм Святого Юрія Побідоносця відкриють у День захисника України.

Храм з бетону, скла і металу будують на території частини Нацгвардії біля Лісопарку. Він має всі шанси стати головним військовим храмом України.

Все почалося з того, що у Нацгвардії захотіли побудувати на території військової частини каплицю для військовослужбовців, яка у вихідні дні могла б служити місцем молитви і для цивільних. Проєкт виріс до будівництва унікального в архітектурному відношенні храму, подібного якому немає в Європі.

Історія Січі і сучасна архітектура

Цей храм не буде схожий на жодну релігійну споруду. Нижній ярус з бетону візуально нагадує блокпост. Фасад буде облицьований переплавленими гільзами боєприпасів, які використовувалися у зоні бойових дій. Це покликане символізувати війну, яка вже 6 років триває на Донбасі. На противагу темній і важкій нижній частині вертикальні скляні деталі верхнього ярусу будуть спрямовані вгору — вони символізують чистоту, відкритість і світ.

Архітектор проєкту Юрій Спасів при проєктуванні цієї надсучасної споруди надихався традиціями. Як зразок йому служили дерев'яні храми Запорізької Січі.

"Було завдання зробити, з одного боку, православний храм, а з іншого — щоб це була сучасна архітектура. Це був такий виклик для архітектора, був пошук форми, щоб вона не конфліктувала з каноном, але і розвивала ту емоцію, яка потрібна. Дерев'яна козацька архітектура послужила прообразом", — розповів Юрій Спасов.

Створення проєкту і все будівництво профінансували харківські меценати Всеволод Кожемяко, Тарас Сітенко і Ігор Брагінський.

"Для мене це дуже важливий проєкт, який можуть побачити мої діти, онуки. Це — нове українське мистецтво, нова архітектура. В Україні такого точно немає, в Європі я теж нічого схожого не бачив", — говорить Всеволод Кожемяко.

Храм носитиме ім'я Святого Юрія Побідоносця. Цей святий вважається покровителем військових, його образ використовують у багатьох арміях християнських країн. Але творці української церкви переосмислили образ покровителя воїнства: святий Юрій символізуватиме миротворчість і силу духу.

 

Дуже символічно, що храм Юрія Побідоносця буде східним форпостом Православної церкви України — він розташований всього у 38 кілометрах від кордону з Російською Федерацією.

До капелана як до психолога

Оскільки храм знаходиться на території військової частини і Східного регіонального управління Нацгвардії, служити у ньому буде не звичайний священик, а капелан. У такої служби є свої особливості.

"У храмі будуть проходити постійні богослужіння — вечірні та ранкові літургії щодня. Храм буде відкритий і для цивільних, але, насамперед, він споруджується для потреб військовослужбовців. Бо військовий — це не тільки професія, а й спосіб життя, ми будемо прив'язуватися до їх режиму роботи. Будуть і особливі треби: благословення прапорів, зброї", — розповів KHARKIV Today настоятель храму отець Михайло.

Будівельний майданчик освятили майже рік тому, а вже 14 жовтня предстоятель Православної церкви України митрополит Єпіфаній освятить готову споруду. Після цього служби почнуться на постійній основі.

"Капелан для військовослужбовця частково виконує і роль психолога. Існує таїнство сповіді — військовослужбовці прекрасно знають, що священик ні від кого не залежить і інформацію, розказану під час служби, нікому не надасть", — розповів KHARKIV Today начальник секції з персоналу Східного територіального управління Нацгвардії Віталій Шум.

Бути присутнім на богослужіннях зможуть і цивільні — для них передбачений вхід з боку Білгородського шосе. Після освячення храму робота над ним продовжиться. За планом, інтер'єр храму буде завершено у січні наступного року, а до серпня 2022 церква буде розписана і прикрашена іконами. А поки за будівництвом можна спостерігати у прямому ефірі.