Друга "Вовина тисяча". Як отримати у Харкові та куди витратити?

Вже три мільйони українців подали заяву.

З 1 грудня 2024 року кожен українець може отримати одноразову допомогу у розмірі 1000 гривень за програмою "Зимова єПідтримка".

Доки експерти сперечаються в доцільності таких державних витрат, видавництва, благодійні фонди та навіть військові підрозділи почали змагання за гроші громадян. Адже витратити їх можна лише на обмежений перелік товарів і послуг.

Що таке "Зимова єПідтримка"?

25 жовтня Президент України Володимир Зеленський пообіцяв, що кожен українець отримає від держави по 1000 гривень для того, аби легше було пережити зиму. 

"Я доручив уряду запровадити з 1 грудня нову програму, яка буде відчутною для кожної сім’ї в Україні. Є-підтримка для всіх наших людей — дорослі, діти, кожна сім’я в Україні. Тисяча гривень на людину — на родину це вийде по кілька тисяч гривень, і кошти можна буде витратити на оплату українських товарів і послуг, зокрема комунальних послуг, електрики", — заявив президент.

Уряд виділив на програму 5 млрд. грн. Як пояснили в Міністерстві економіки, ці гроші — допомога іноземних партнерів, які необхідно витратити до кінця року, а також гроші, які Кабмін забрав з деяких урядових програм, наприклад, з програми "Забезпечення державної підтримки реалізації інвестиційних проєктів". Кабмін не може самостійно перевести їх на потреби армії чи оборони, бо кошти мають цільове призначення — на соціальну підтримку. 

Ініціативу одразу охрестили в соцмережах "Вовиною тисячею" за аналогією з "Юліною тисячею"  — у 2008 році тодішня прем'єрка Юлія Тимошенко ініціювала роздачу всім вкладникам "Ощадбанку" СРСР 1000 гривень. Але і "вовина тисяча" вже не перша. У 2021 році уряд платив по тисячі кожному, хто вакцинувався від коронавірусу. За ці гроші можна було придбати книги, квитки в театр і кіно або на потяг. 

Зараз правила інші. У переліку товарів та послуг лишаються книги та квитки на "Укрзалізницю". Окрім названих президентом комунальних послуг, гроші можна витратити на ліки вітчизняного виробництва, товари з переліку "Національного кешбеку", мобільний зв'язок, медичні та ветеринарні послуги, облігації військового займу.  

Як отримати гроші?

Є три способи отримати 1000 гривень. Найпростіший — через "Дію". Для цього треба встановити або оновити застосунок, вибрати послугу "Національний кешбек" і далі слідувати інструкціям. Цей варіант доступний з 1 грудня. За даними Мінекономіки, станом на 15:00 понеділка 2 лютого заяву подали 3 мільйони українців: 64% з них жінки, 36% — чоловіки. 

"Середній вік заявників — 30-40 років", — розповіли в Міністерстві.

Заяву на дітей оформлює один із батьків. Взяти участь у програмі можуть лише громадяни, які перебувають на території України. Витратити гроші треба до 31 грудня 2025 року. 

Ще один варіант — оформити допомогу через "Укрпошту", починаючи з 4 грудня. Він доступний лише для громадян, які вже отримують пенсію або виплати з інвалідності чи як допомогу ВПО у поштових відділеннях. Їм не треба писати ніяких заяв — списки сформують автоматично.

"Не треба за один день всім приходити, створювати черги. Як і зазвичай, якщо додому приходила листоноша і приносила пенсію, точно так ви можете почекати листоношу у свій день", — розповів в ефірі телемарафону генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський.

Готівку на руки не даватимуть, ця тисяча так і залишиться на умовному рахунку. Нею можна буде заплатити за комунальні послуги на тій-таки "Укрпошті", підписатися на періодику або придбати товари, що є на поштовому відділенні. Витратити гроші можна лише до кінця лютого.

Останній спосіб — оформити допомогу через банк. З 10 грудня можна написати заяву у відділенні одного з 14 банків-партнерів. Для цього треба надати паспорт або свідоцтво про народження дитини, якщо йдеться про неповнолітніх.  

Куди витратити гроші?

Програма державної допомоги сподобалася далеко не всім українцям. Громадянин Роман Стан навіть зареєстрував петицію на сайті Офісу президента з проханням переглянути програму і зробити допомогу адресною.

"Це необхідно лише для певного переліку громадян: пенсіонерів, малозабезпечених сімей, багатодітних сімей, вимушено переміщених осіб і тп. Для домогосподарства із середнім розміром заробітної плати  ці кошти не будуть такими важливими. А ця різниця, яка сформується унаслідок чіткої адресності, дасть можливість збільшити розмір виплат саме для тих, хто їх потребує", — написав автор.

Петицію підтримали більше 25 000 громадян, але Володимир Зеленський до їхніх закликів не прислухався. 

Другий серйозний недолік — розкриття банківської таємниці. Громадянин, який подає заявку через "Дію",  дає державі доступ до всіх рахунків в обраному банку. 

"У постанові Кабінету міністрів 952 від 20.08.2024 про Національний Кешбек чітко вказана ця умова — надати номери поточних рахунків для "аналізування" і надати дозвіл на передачу інформації про платіжні операції з ваших карток", — уточнив народний депутат Володимир Ар'єв, який є противником програми підтримки.

Однозначно позитивно оцінюють українці можливість задонатити "тисячу Зеленського" на потреби українського війська. Але витратити гроші на збір знайомому військовому чи волонтеру не вийде, їх можна лише перенаправити на рахунок певних благодійних фондів або бригад. Але харків'яни в соцмережах вже діляться корисними порадами щодо того, як саме можна допомогти своїм військовим. Радять, наприклад, сплатити за комуналку грошима з "Вовиної тисячі", а свою збережену таким чином тисячу гривень задонатити.

Тим часом благодійні фонди та навіть деякі бригади закликають громадян віддати саме їм гроші  з "єПідтримки". Наприклад, фонд "Повернись живим" запустив рекламну кампанію за участі солістки гурту "Крихітка" Саші Кольцової. Фонд Сергія Притули запрошує громадян із "Вовиною тисячею" донатити на  FPV-дрони. Є можливість віддати кошти військовим не через волонтерів, а напряму. У 3-й Штурмовій бригаді закликають задонатити на бронетранспортери М113 для евакуації поранених.

"Ми плануємо закупити 4 М113 для евакуації поранених, але для цього потрібна допомога кожного українця. Якщо 50 тисяч людей задонатять свою тисячу — ми зможемо це зробити. Якщо 100 тисяч — забезпечимо ще більше техніки для порятунку життів", — розповів  Дмитро Кухарчук, командир 2-го штурмового батальйону 3-ї ОШБр.

Тим часом деякі видавництва теж запускають свої рекламні кампанії в соцмережах із закликами купити книжки за 1000 гривень допомоги. Харківських серед них поки немає. 

У громадян ще є час визначитися, чи отримувати допомогу і як її витрачати. Впродовж 10 днів будуть зараховані гроші тим, хто подав заяви першими.