Другий карантинний Великдень. Як Харків готується до головного православного свята

Маски в храмах обов'язкові тільки на словах.

Харків залишається в "червоній" зоні карантину. Незважаючи на це, є місця, де на зібрання сотень людей без масок поліція дивиться крізь пальці. Це — православні храми.

Вранці 25 квітня безліч харків'ян з вербами потягнулися в бік храмів. Ні карантин, ні  холод, який приніс циклон Зохан, не зупинили вірян.

Вербна неділя без масок і дистанції

Вербна неділя в Харкові стала своєрідною репетицією найголовнішого свята православних — Воскресіння Христового, яке в цьому році святкуватимуть 2 травня. Багатолюдно було і в центральних храмах міста, і в районних церквах.

Те, що ніякі карантинні обмеження під час служби не дотримувалися, стало зрозуміло з фотографій, які в той же день з'явилися в соціальних мережах. Ось, наприклад, храм Преображення Господнього на Салтівському шосе. Людей у ​​дворі значно більше, ніж вмістилося б в будь-якому ресторані, які зараз закриті на карантин.

Така ж ситуація була і в Олександрівському храмі на ХТЗ і в інших храмах Української православної церкви Московського патріархату. Ніде було яблуку впасти і в кафедральному Благовіщенському соборі, де урочисту службу вів митрополит Харківський і Богодухівський Онуфрій. На фото, опублікованих на офіційному сайті єпархії, видно, що парафіяни в масках — швидше виняток, ніж правило.

У секретаріаті єпархії кажуть, що зараз в церквах вжито всіх заходів для того, щоб маски у вірян були.

"У всіх храмах не тільки роблять зауваження тим, хто приходить без маски, а й дбають про те, щоб маски можна було взяти в храмі, якщо немає з собою. Зазвичай там, де продають свічки, можна і маску попросити, хоча це залежить від настоятеля", — розповів KHARKIV Today секретар Харківської єпархії УПЦ Московського патріархату Михайло Кіт.

У церквах Православної церкви України і Греко-католицьких храмах стовпотворіння не спостерігалося. Це пояснюється частково тим, що у цих єпархій в Харкові набагато менше парафіян, ніж у Московського патріархату. Судячи з фото з храму Іоанна Богослова (УПЦ), маски наділи всі учасники літургії. В одному храми всіх конфесій були єдині: карантинну дистанцію в півтора метра між парафіянами не дотримувалися ніде. У поліції на це закрили очі.

"Порушення карантинних обмежень під час церковних служб не зафіксовано", — повідомили в пресслужбі Нацполіції в Харківській області.

Паски присвятять на комбінатах

Чиновники обережно припускають, що вже в кінці тижня, саме до Великодня, в Харківській області послаблять карантинні обмеження, хоча поки що ніяких об'єктивних передумов для цього немає. За минулу добу від наслідків захворювання померло 36 осіб  — найбільше з початку пандемії. Мови про те, щоб відкрити ринки, торгові центри та ресторани, поки немає. Але храми на Великдень будуть відкриті і приймуть тисячі вірян: в цьому одностайні всі православні церкви України.

Як повідомив Михайло Кіт, на цьому тижні представники православних церков зустрінуться з головою облдержадміністрації та представниками поліції, щоб обговорити, як саме і з якими обмеженнями будуть проходити великодні богослужіння.

У минулому році храми Московського патріархату приймали вірян, церкви ПЦУ транслювали святкову літургію онлайн. В цьому році піти до храму зможуть всі. Настоятель ПЦУ владика Епіфаній в 2020 стверджував, що можна пережити один Великдень без участі в таїнствах. Зараз він обіцяє, що храми в день Воскресіння Христового закривати не будуть.

"Храми будуть відкриті. І на вулиці, наскільки мені відомо з рішення МОЗ, і є заяви МОЗ про те, що не буде таких жорстких обмежень. Богослужіння будуть відбуватися", — заявив владика в інтерв'ю "Радіо Свобода".

У харківських храмах ПЦУ, як і в церквах Московського патріархату, готові забезпечити масками всіх парафіян — необхідну кількість для неділі вже закупили.

"У цьому році служба буде не тільки онлайн, але і офлайн. Люди будуть в храмі — на 4 квадратних метри одна людина. У нас великий храм, він зможе вмістити 60 чоловік. Якщо людей буде більше, вони зможуть слухати службу у дворі храму, всі двері будуть відкриті", — розповів KHARKIV Today настоятель храму Іоанна Богослова отець Віктор Маринчак.

Чартер за благодатним вогнем в Єрусалим надсилати не будуть, як і в минулому році. Вогонь привезуть звичайним рейсовим або транспортним літаком.