До Харкова йде "Омікрон". Що потрібно знати про новий штам коронавірусу
Коронавірус знову розбушувався. Після невеликого передноворічного затишшя кількість хворих зростає. Чиновники прогнозують пік наступної хвилі ковіду на середину лютого. Причиною його стане новий штам — "Омікрон".
KHARKIV Today дізнався, що собою являє цей різновид коронавірусу, чим "Омікрон" відрізняється від "Дельти" і як уберегтися від зараження.
"Омікрон" крокує планетою
Наприкінці грудня коронавірус, здавалося, відступив. Щодня у Харківській області виявляли лише по 175-200 нових хворих. Але вже на Різдво крива захворюваності поповзла нагору. 6 січня виявили 400 нових хворих, а сьогодні їх уже майже 700.
"Ми бачимо, що у Європі, у світі йде спалах захворюваності. У деяких країнах — дуже стрімко. Імовірний початок захворювання ми очікуємо десь через місяць", — розповів директор департаменту охорони здоров'я Харківської облдержадміністрації Максим Хаустов.
Чиновник не відкидає, що "Омікрон" вже тут. На Харківщині немає обладнання, яке дало б змогу виявити цей штам. Минулого тижня до Києва відправили зразки біоматеріалів і чекають на результат.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківських лікарів почнуть усувати від роботи через відсутність вакцинації
Перший випадок захворюваності на "Омікрон" в Україні підтвердили ще 18 грудня. Зараз складно сказати, скільки всього хворих у країні. По-перше, "Омікрон" майже втричі заразніший за "Дельту", а тому набагато швидше поширюється. За минулий тиждень у світі, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, цим різновидом ковіду заразилися 15 мільйонів людей — абсолютний рекорд з початку епідемії.
По-друге, "Омікрон" набагато рідше, ніж попередні штами, призводить до ускладнень, тому хворі набагато рідше звертаються за медичною допомогою і роблять тести.
Заразний, але не небезпечний
"Омікрон" набагато більше схожий на звичайну застуду, ніж на страшний і жахливий коронавірус. За попередніми результатами наукових досліджень, які опублікувало МОЗ, він частіше вражає молодих людей і несе менше ризиків для здоров'я хворих, ніж "Дельта".
7 важливих особливостей "Омікрону":
- середній вік хворих на "Омікронм" — 30,8 років, у "Дельти" — 38,3 роки;
- ризик повторного зараження — у 5 разів вище, ніж у "Дельти";
- "Омікрон" заразніший за "Дельту" у 2,9 раза;
- "Омікроном" частіше, ніж "Дельтою", заражаються у домашньому середовищі;
- інкубаційний період становить три доби
- ризик госпіталізації на 20% нижчий, ніж у "Дельти", ризик з перебуванням протягом однієї або більше ночей у лікарні менший на 41%
- лише 0,6% хворих на "Омікрон" були госпіталізовані.
У Міністерстві попереджають, що даним щодо госпіталізації поки що не варто дуже довіряти, оскільки вони не є остаточними.
"До того ж, більшість досліджень було проведено у країнах, де вже високий рівень охоплення щепленням, а тому до лікарень потрапляє менше людей", — кажуть у МОЗ.
Ще одна важлива особливість "Омікрону" — щеплення захищають від нього набагато гірше, ніж від "Дельти". У Великій Британії, де зараз вирує новий штам, порахували, що найменше захищає від інфікування AstraZeneca, ефективність вакцин Pfizer і Moderna становить 10%. Проте, згідно з дослідженнями Британського Агентства з безпеки в галузі охорони здоров'я (Health Security Agency),вакциновані вмирають і тяжко хворіють рідше, ніж нещеплені.
"Вакцинація не захищає від інфікування "Омікроном", але зменшує ризики бути госпіталізованим і померти. Тому вразливих (літніх і людей з хронічними захворюваннями, які не мають антитіл) треба щепити", — такі висновки, спираючись на дослідження, зробив харківський лікар-імунолог Андрій Волянський.
Чи допоможе бустер?
Виробники популярних вакцин BioNTech/Pfizer і Moderna стверджують, що від зараження допоможе бустерна доза. Згідно з їхніми дослідженнями, бустер на 70% захищає від "Омікрону". Проте у Всесвітній організації охорони здоров'я закликають адаптувати вакцини до нових штамів, а не вводити людям нескінченно нові дози препаратів.
"Стратегія вакцинації, заснована на повторних бустерних дозах оригінальної вакцини, навряд чи буде підходящою чи стабільною", — вважають у ВООЗ.
На Харківщині водночас 3118 людей зробили третє щеплення проти коронавірусу. Ревакцинація проводиться Comirnaty/Pfizer. Отримати її можна у поліклініці або центрі масової вакцинації, якщо після двох щеплень пройшло 6 місяців.
Незважаючи на застереження ВООЗ, бустерну дозу, найімовірніше, доведеться зробити. Слідом за країнами ЄС Україна скоротить дію COVID-сертифікатів з року до 9 місяців.