Діти на воді. У Харкові тоне рекордна кількість відпочивальників

Тільки у липні на українських водоймах загинуло 16 дітей.

Кожен день в Україні тонуть діти. Тільки за липень 2021 року під воду пішло 16 неповнолітніх. Всього за неповні два тижні місяця на водоймах України загинуло 124 людини. Така кількість нещасних випадків на воді — рекордна.

У розпал літа на харківських пляжах нерідко можна зустріти поліцейських. Люди в погонах роздають людям у купальних костюмах пам'ятки про те, як слід поводитися у воді, просять їх не пити алкоголь і стежити за дітьми. Судячи з усього, такий захід профілактики не працює. Тільки впродовж цих вихідних водолази витягли з водойм Харківської області тіла чотирьох потопельників.

Тонуть підлітки і п'яні

У Держслужбі з надзвичайних ситуацій кажуть, що такої кількості смертей на воді не було навіть у липні 2020- го року, який до цього вважався рекордним. Найчастіше, за спостереженнями рятувальників, тонуть або діти, або нетверезі відпочивальники. І ті, і інші не можуть розрахувати свої сили при запливі і не думають про наслідки.

Наприклад, 10 липня тіло такого купальника виловили із ставка в селі Соснівка Богодухівського району. 27-річний чоловік випив, вирішив переплисти ставок і потонув. Схожий випадок стався 19 червня на річці Мжа у Мерефі.

"Загиблий відпочивав з компанією, поліз купатися, не розрахував сили під час запливу і потонув. Водолази виявили його тіло на глибині 4 метри і на відстані 40 метрів від берега", — розповіли рятувальники.

Серед неповнолітніх найчастіше тонуть підлітки. Вони, на відміну від молодших дітей, вже можуть приходити на пляжі самостійно і запливають зазвичай досить далеко.

"90% випадків загибелі дітей у природному середовищі пов'язані з водою", — говорить керівник Пошуково-рятувальної волонтерської асоціації SARVA Олексій Геращенко

Позавчора на Петренківському водоймі у Харкові потонув 17-річний юнак . Разом з другом 14 років він відплив на середину озера на надувному м'ячі, як раптом молодший хлопчик зісковзнув у воду і почав тонути. Старший товариш намагався його врятувати, це помітили люди з берега і покликали чергових рятувальників. Молодшого хлопчика вони витягли з води, а ось старшого — не встигли. Його тіло наступного дня підняли з дна водолази.

Майже місяць тому дуже схожа історія трапилася у селі Колонтаєв Краснокутського району 17 червня. Там потонули двоє хлопчиків 14 і 16 років. Наймолодшому потопельнику цього літа було всього 4 роки. Він відпочивав на міському пляжі в Ізюмі з мамою і бабусею і потонув у річці.

Порятунок потопаючих

У Пошуково-рятувальній волонтерській асоціації розробили правила безпеки для батьків, які прийшли на річку чи озеро з дітьми. Якщо коротко, то всі вони зводяться до того, щоб не випускати дитину з поля зору ні на хвилину і заборонити їй стрибати у незнайомих місцях, пірнати вниз головою і грати у воді. Серед цих давним-давно всім відомих правил є одне цікаве уточнення, яке стосується надувних матраців та інших плавзасобів.

"Не використовуйте надувні іграшки замість рятувального жилета. Вони його не замінять у момент небезпеки", — попереджають волонтери.

Уявну безпеку надувних іграшок підтверджує і випадок на Петренківському водосховищі. Хлопчики заплили так далеко саме тому, що сподівалися на надувний м'яч. Надувні матраци — така ж оманлива річ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За добу потонули чотири жителі Харківської області

"Надувний матрац — досить сумнівний засіб для плавання, тим більше на морі, де часто піднімається вітер", — говорять у пресслужбі ДСНС України.

Рекомендації для тих, хто хоче поплавати і при цьому зберегти життя і здоров'я, не змінюються роками. Вони прості: не лізти у воду напідпитку, не купатися поодинці, ходити на ті пляжі, де є рятувальний пункт, не стрибати у воду з мостів і човнів. Рятувальники-волонтери також рекомендують освоїти серцево-легеневу реанімацію — ця навичка може врятувати життя друзям і близьким, які почнуть тонути.

Існує стереотип про те, що люди, які тонуть голосно кричать і махають руками. Насправді людина, яка йде на дно, робить це досить тихо. Рятувальники називають ознаки, за якими можна зрозуміти, що людина тоне:

  • людинахльобає воду;
  • голова людини йде під воду і з'являється над нею;
  • людина сильно витягує шию;
  • потопельник хапає ротом повітря.

У цьому випадку потрібно кликати на допомогу без зволікання. Як кажуть рятувальники, зазвичай є всього 5-7 хвилин, щоб доплисти від берега до потерпілого.