Деякі села вже "на нулі". Що відбувається на Куп'янському напрямку?

З лівого берега Оскола евакуюють в середньому по 70 людей на день.

Росіяни все ближче підходять до річки Оскіл, усе лівобережжя Куп'янського району знову ризикує опинитися в окупації. У вересні місцеві жителі частіше просять про евакуацію, але з кожним днем вивозити їх з прифронтових сіл все складніше. Волонтерам не вистачає броньованих автомобілів.

55 дітей із сім'ями досі лишаються у небезпеці у Куп'янському районі, на який наступає російська армія. Найскладніша ситуація склалася у Курилівській та Кругляківській громадах  — лівобережні села, які були звільнені два роки тому, знову опинилися "на нулі", а правий берег — під постійними обстрілами. Там досі живуть діти, яких планують евакуювати до кінця тижня.

Світла та газу вже немає

Курилівська сільська громада, що знаходиться по обидва боки річки Оскіл між Куп'янськом та Боровою, терпить постійні обстріли майже від початку визволення восени 2022 року Кілька тижнів тому ситуація погіршилася: ще із зими цього року росіяни зосередили на Куп'янському напрямку 10-тисячну армію, а влітку значно посилили штурмові атаки та здобули частковий успіх саме на ділянці від села Новоосинове до Кругляківки. Лише за минулу добу тут відбулося 12 бойових зіткнень, і це — не найгірший результат, буває в по 25. Лінія фронту проходить уже через деякі села. 

"Немає світла та газу вже у більшості населених пунктах на лівому березі. Щоб його відновити, у ремонтників немає можливості доїхати. Місцями у нас два кілометри до "нуля", десь "на нулі", бо вже до річки дійшли. Сказати щось більше конкретне про те, що там відбувається, я не можу, бо у нас там ідуть бойові дії, і ворог може використати таку інформацію", — розповів KHARKIV Today про ситуацію на лівобережжі голова Курилівської сільської військової адміністрації Олександр Баулін.

На карті вище видно, як просунулися росіяни від зими. Наприкінці січня 2024 року бої йшли за село Табаївка, на мапі від 7 жовтня червоний колір — російська армія — вже підповзає до околиць Колісниківки та Кругляківки, центру сусідньої громади. Табаївка і Піщане лишаються в тилу ворога. На лівобережній частині Курилівської ОТГ ще попри все лишаються люди, виживають вони завдяки гуманітарній допомозі, якої теж скоро не буде — її планують підвозити лише поки триває евакуація. Зараз ще лишилися вцілілі мости, якими людей можна переправити на правий берег автомобілями, там їх у безпечному місці чекають автобуси, які везуть переселенців до Харкова, де вони можуть або лишитися в гуртожитках, або їхати далі до Полтави чи Ужгорода, де вже поселитися остаточно. Більшість лишаються в Харкові.

На лівому березі Курилівської громади дітей вже немає, на правому лишилося 10-13 неповнолітніх, яких із родинами мають евакуювати до кінця тижня.

Їдуть переважно пенсіонери

До Куп'янської громади ворог ще не підійшов на таку близьку відстань, але щодня закидає бомбами місто та прилеглі населені пункти. FPV-дрони полюють як на військових, так і на цивільних.

"Лівобережжя вже фактично знищено. Вся критична інфраструктура, вся цивільна інфраструктура. Кожне підприємство, яке там було, воно знищене ворогом. Ми бачимо тактику, що росіяни не залишають нічого, крім випаленої землі", — сказав голова Куп'янської МВА Андрій Беседін в ефірі телемарафону.

12 вересня з Куп'янської, Курилівської та Кіндрашівської громад оголосили обов'язкову евакуацію родин з дітьми, треба було вивезти понад 260 неповнолітніх. Зараз, за даними обласної військової адміністрації, у небезпечних прифронтових місцях лишається 55 дітей. Але восени люди і люди старшого віку, які зазвичай лишаються вдома "до останнього", почали виїжджати активніше. В день волонтери вивозять з Куп'янського району в середньому по 70 людей, буває й по 100. 

"Ми почали процес евакуації заздалегідь, бо давно спрогнозували погіршення ситуації і уникнули ситуації масової евакуації, зробили висновки після наступу на Вовчанськ і Липці та вже працюємо на випередження. Зараз в основному лишилися люди старші за 65 років та маломобільні", — пояснив KHARKIV Today голова Координаційного гуманітарного центру Євген Коляда.

За його словами, для того, аби вивезти людей з небезпеки, задіюють і поліцейську броньовану техніку, і навіть інкасаторські автомобілі, але їх не вистачає.

"Треба хоча б шість броньований автівок, хоча нам не завадило б і двадцять", — розповідає Коляда.

Ці шість автівок Координаційний центр невдовзі планує отримати. Вони, на відміну від звичайного транспорта, зможуть захистити волонтерів та переселенців від FPV-дронів, що становлять велику небезпеку для автомобілів вздовж лінії фронту як у Харківській області, так і на Донеччині, де вчора такий дрон влучив у волонтерський транспорт, загинув один доброволець із Харківщини, інший отримав контузію. 

Аби не наражати волонтерів на небезпеку зайвий раз, у Координаційному центрі закликають жителів прифронтових населених пунктів після евакуації вже не повертатися додому навіть тоді, коли здаватиметься, що стало тихіше — нерідко буває так, що одну родину доводиться вивозити двічі.