Депутати попросять залишити виплати переселенцям у Харківській області

На засіданні обласної ради розглянуть звернення до Кабінету міністрів України.

Облрада проситиме подовжити соціальну допомогу для внутрішньо переміщених осіб і після 1 березня.

Депутати Харківської обласної ради планують звернутися до Кабінету міністрів України про продовження виплати допомоги переселенцям до кінця воєнного стану. Ініціатором звернення став депутат від "Євросолідарності" Олександр Скорик. Звернення мають розглянути на сесії облради цього тижня. Відповідний проєкт опублікований на сайті Харківської обласної ради.

У пояснювальній записці до проєкту рішення сказано, що відповідно до постанови Кабміну №332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" із 1 березня більшість переселенців не матимуть допомоги, вона надаватиметься окремим категоріям людей. Проте виплати необхідні для них, оскільки частина з них поки без роботи, частина отримує недостатньо коштів.

"Уже нині із понад 4,8 мільйона осіб, які обліковуються як ВПО, лише дещо більше половини – близько 2,6 мільйонів – отримують виплати. При цьому за даними міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, майже 40% з отримувачів допомоги як внутрішньо переміщені особи наприкінці минулого року жили лише на ці кошти, оскільки не знайшли роботу або вона малооплачувана", — пояснив Скорик.

Ініціатор звернення зазначає, що переселенці вимушені брати в оренду житло, яке часто коштує більше, ніж мінімальна зарплатня, упродовж місяця їм потрібно купляти продукти побуту та харчування для себе і своєї родини. Тому допомога від держави для них є необхідною.

"Для сотень тисяч ВПО виплата соціальної допомоги у вигляді 2-3 тисяч гривень є життєво необхідною, оскільки вони допомагають людям витратити більшу суму коштів для базових потреб. Ці кошти внутрішньо переміщені особи не використовують у дорогих ресторанах та модних бутіках, для винаймання елітних апартаментів та подорожей на розкішні курорти", — зауважив Скорик.

Депутати хочуть закликати Кабмін продовжити виплачувати соцдопомогу переселенцям до кінця воєнного стану та відмовитися від різкого скорочення категорій людей, які можуть отримувати таку допомогу. Ініціатор проєкту вважає, що його прийняття буде сприяти захисту прав переселенців, адже якщо постанова Кабміну запрацює, то у людей погіршиться соціальне та матеріальне становище й вони будуть вимушені переїжджати.

"У випадку ще більшого погіршення соціального та матеріального становища ВПО, держава ризикує втратити чимало людей, які вирішать мігрувати за кордон, або навіть на окуповані території чи в зону ведення бойових дій. Переміщення людей в окупацію чи зону ведення бойових дій є прямою загрозою їхньому життю та правам людини, оскільки на окупованих територіях не діють жодні правові норми, що могли б якось захистити їхні права", — сказано у пояснювальній записці.

У самому зверненні зауважують: Міністерство соціальної політики України каже, що такими змінами будуть стимулювати людей працевлаштовуватися, при цьому, за словами віцепрем'єр-міністра  — міністра із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, зміни для переселенців пов'язані із потребою зменшення видатків держбюджету. Депутати облради вважають, що одним із безумовних пріоритетів держави має залишатися допомога тим, хто через війну втратив домівки та роботу.

"Важливо продовжити підтримувати внутрішньо переміщених осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах. Сприяючи при цьому їх повноцінній інтеграції в громадах, де вони оселилися. Однак припинення чи зменшення підтримки має відбуватися після, а не до повноцінної інтеграції та адаптації. Навіть за умови, якщо це займає більше часу, аніж очікувалося. Адже штучне форсування процесу зменшення підтримки ВПО загрожує важкими соціальними наслідками та зростанням бідності серед них. Відтак Харківська обласна рада вважає, що виплати соціальної допомоги для внутрішньо переміщених осіб мають бути продовжені до кінця воєнного стану та закликає уряд відмовитися від запланованого різкого зменшення кола тих, хто їх отримуватиме", — сказано у зверненні.

Як писав KHARKIV Today, у Харківській області зареєстровано 527 335  внутрішньо переміщених осіб, більше лише в Донецькій області, із них 35% проживають у самому Харкові. Із 1 березня переважна частина переселенців може утратити право на матеріальну підтримку. Ми писали: Хто залишиться без грошей із 1 березня.